این كالاها از مالیات بر ارزش افزوده معافند

این كالاها از مالیات بر ارزش افزوده معافند سیب پال: ایسنا به نقل از سخنگوی كمیسیون مالیات اتاق اصناف نوشت: كالاهایی همچون مواد خوراكی و كشاورزی در صورتی كه فراوری نشده باشند مشمول مالیات ارزش افزوده نخواهند شد و كسی اجازه ندارد برای كالاهایی مانند برنج، گوشت، شیر، حبوبات و مواردی از این دست از مردم مالیات بر ارزش افزوده دریافت كند.محمد آزاد اظهار نمود: از مدت ها قبل بعضی از اصناف همچون چلوكبابی ها یا صنف های مربوط به پزندگان این مشكل را داشتند كه مالیات بر ارزش افزوده به آنها تعلق می گرفت در حالیكه كالاهایی مانند برنج از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند. اما در صورتی كه این مواد فرآوری شوند و بعنوان مثال شیر به كالایی مانند كره برسد، مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خواهند شد.
سخنگوی كمیسیون مالیات اتاق اصناف در عین حال از تلاش های صورت گرفته برای حل مشكلات مربوط به مالیات بر ارزش افزوده اصناف اطلاع داد و اظهار داشت: باید توجه داشت كه بعضی از اقلام كالایی از خارج از شمول مالیات بر ارزش افزوده محسوب می شوند.
وی اظهار داشت: كالاهایی مانند برنج یا گوشت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند اما زمانی كه طبخ شوند دارای وضعیت متفاوت شده و ارزش افزوده به آنها تعلق می گیرد. برهمین اساس واحدهایی مانند چلوكبابی ها ملزم به دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مشتری و واریز این مبلغ به حساب دولت خواهند بود.
سخنگوی كمیسیون مالیات اتاق اصناف با بیان این كه این مشكلات در حال بررسی قرار دارد، اظهار داشت: در زمینه ی مالیات بر ارزش افزوده طلا هم در مجلس بحث های مختلفی را پیگیری كرده ایم چون كه با در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده برای این كالای سرمایه ای در سال های گذشته صادرات طلای ما بسیار كاهش پیدا كرده است و الان طلا از كشورهایی مانند تركیه و ایتالیا راهی بازار می گردد.
آزاد ادامه داد: برهمین اساس پیشنهادات متعددی به مجلس شورای اسلامی عرضه شده تا برای یك دوره آزمایشی این پیشنهادها اجرایی شوند.
وی همینطور اظهار نمود: از دیگر بخش هایی كه در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده با مشكل مواجه بودند، می توان به صنف هایی مانند بنكداران و آهن فروش ها، سنگ فروش ها و سنگ تراشان و فخاران اشاره نمود كه در این زمینه تلاش ها و پیگیری های متعددی انجام شده تا در شیوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده از آنها تجدید نظرهایی صورت گیرد.
در سال های گذشته هم در این باره توضیحاتی عرضه شده بود و بر همین مبنا در مقطعی از زمان علیرضا طاری-معاون وقت مالیات بر ارزش افزوده سازمان مالیاتی-با تاكید بر این كه از كالاهای اساسی مالیات بر ارزش افزوده دریافت نمی گردد، اظهار داشت: مردم باید نسبت به این مورد آگاهی داشته باشند.
با بیان این كه كالاهای اساسی از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند، خاطرنشان كرد: از محصولات كشاورزی فراوری نشده، كالاهای اساسی و خدمات بهداشتی مالیات بر ارزش افزوده دریافت نمی گردد.
طبق ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده، محصولات كشاورزی فرآوری نشده، دام و طیور زنده، آبزیان، زنبور عسل و نوغان، انواع كود، سم، بذر و نهال؛ آرد خبازی، نان، گوشت، قند، شكر، برنج، حبوبات و سویا، شیر، پنیر، روغن نباتی و شیر خشك مخصوص تغذیه كودكان؛ كتاب، مطبوعات، دفاتر تحریر و انواع كاغذ چاپ، تحریر و مطبوعات؛ كالاهایی كه همراه مسافر و جهت استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق مقررات صادرات و واردات وارد كشور می شود(مازاد بر آن طبق مقررات این قانون مشمول مالیات خواهد بود) اموال غیر منقول؛ انواع دارو، لوازم مصرفی درمانی، خدمات درمانی (انسانی، حیوانی و گیاهی) و خدمات توانبخشی وحمایتی؛ خدمات مشمول مالیات بر درآمد حقوق مبحث قانون مالیاتهای مستقیم، خدمات بانكی و اعتباری بانكها، مؤسسات و تعاونیهای اعتباری و صندوق های قرض الحسنه مجاز و خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و كالا در بورس ها و بازارهای خارج از بورس از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.
35224

1396/12/27
20:00:21
5.0 / 5
4059
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است