از ابتدای سال 96 تا پایان بهمن؛

میانگین ارزش روزانه معاملات بازار بین بانكی ریالی 88 درصد افزایش یافت

میانگین ارزش روزانه معاملات بازار بین بانكی ریالی 88 درصد افزایش یافت سیب پال: تهران- تعداد و میانگین ارزش روزانه كل معاملات انجام شده بازار بین بانكی ریالی از ابتدای سال 96 تا آخر بهمن به ترتیب با 19.8 و 88.2 درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال قبل به 34 هزار و 859 فقره با میانگین ارزش روزانه 207 هزار میلیارد ریال رسید.


به گزارش سیب پال به نقل از روابط عمومی بانك مركزی، خلاصه عملكرد بازار بین بانكی كشور در یازده ماه سال 1396 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، از آن حكایت می كند كه در این دوره، تعداد اعضای فعال بازار با یك واحد كاهش نسبت به دوره مشابه سال قبل به 30 بانك و موسسه اعتباری رسید است.
نرخ سود موزون بازار در یازده ماه گذشته با 0.1 واحد درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 18.7 درصد رسید كه با تداوم سیاست های تسهیل اعتباری، این نرخ به 18.1 درصد در بهمن ماه سال جاری كاهش یافته است.
بررسی معاملات بازار به تفكیك سررسید هم مبین آن است كه در در مدت یاد شده 98.4 درصد از ارزش معاملات مربوط به معاملات «یك شبه» است كه با فلسفه تأمین مالی كوتاه مدت بازار بین بانكی سازگار است.
تحلیل نرخ سود موزون ماهانه بازار بین بانكی در مقاطع ماهانه مبین آن است كه روند افزایشی نرخ سود موزون كه از ماه های پایانی سال قبل شروع شده بود، از مردادماه معكوس شده و با روند نزولی این نرخ به 18.1 درصد در بهمن ماه سال جاری رسیده است.
همچنین از شهریورماه سال 1396 به میزان قابل توجهی از پراكندگی نرخ های سود بازار كاسته شده است.
به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، بازار بین بانكی، مربوط به استقراض كوتاه مدت و یا یك شبه بانك ها از یكدیگر است؛ هر زمان، موقع بستن صندوق ها وقتی بانكی پول كم می آورد، می تواند از بانك دیگر قرض كند تا آن را پس بدهد.
از آنجا كه همه بانك ها مثل یك سیستم یكپارچه به هم متصل هستند، همیشه یك بانك مازاد دارد و حتما یك بانك بدهی دارد.
بدین ترتیب، بانكها از همدیگر برای مدت كوتاهی پول قرض می گیرند، بدون اینكه از بانك مركزی پول قرض كنند، سود پول را می پردازند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام 2022 *1418


1396/12/25
18:09:10
5.0 / 5
4742
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , معاملات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است