بزرگترین فاكتور اثرگذار بر قیمت نفت در سال ۲۰۱۸

بزرگترین فاكتور اثرگذار بر قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ سیب پال: ایسنا نوشت: طبق یافته های نظرسنجی از مدیران صنعت انرژی خاورمیانه، نگرانی های ژئوپلیتیكی بعنوان عامل اصلی اثرگذار بر قیمت های نفت در سال میلادی جاری، جای كاهش تولید اوپك و غیراوپك را می گیرد.۶۷ درصد از مدیران صنعت انرژی خاورمیانه در نظرسنجی شركت "گلف اینتلیجنس" نگرانی های ژئوپلیتیكی را عمده ترین عامل موثر بر روند قیمت های نفت در سال ۲۰۱۸ شناختند.
درست زمانی كه تاثیر توافق كاهش تولید اوپك بر ذخایر نفت جهانی ملموس شد، ریسك ژئوپلیتیكی در سال قبل در قیمت ها اثر گذاشت.
این ریسك اولین بار با همه پرسی استقلال منطقه كردستان عراق و واكنش دولت مركزی این كشور به آن شروع شد. نگرانی ها نسبت به احتمال مختل شدن عرضه از جانب این منطقه به افزایش قیمت ها منجر گردید.
سپس پاكسازی سیاسی عربستان و همینطور تشدید تنش میان عربستان سعودی و ایران بازارها را شوكه كرد. اقدامات تحریك آمیز كره شمالی و فروپاشی اقتصادی و خطر ورشكستگی ونزوئلا هم از دیگر ریسك های ژئوپلیتیكی مورد توجه در سال ۲۰۱۸ هستند.
امسال قیمت های نفت قوی ترین شروع سال را در چهار سال قبل داشتند و معاملات برنت و وست تگزاس اینترمدیت برای اولین بار از ژانویه سال ۲۰۱۴ در بالای ۶۰ دلار در هر بشكه گشوده شدند.
طبق یافته های این نظرسنجی، ۵۱ درصد از مدیران انتظار دارند متوسط قیمت هر بشكه نفت برنت امسال در محدوده ۶۰ دلار باشد در صورتی كه ۲۲ درصد متوسط قیمت برنت را حدود ۷۰ دلار و ۲۱ درصد حدود ۵۰ دلار پیش بینی كردند.
همچنین ۳۴ درصد از این مدیران پیش بینی كردند پایبندی كشورهای اوپك و غیراوپك به توافق كاهش تولید به ۷۰ درصد در سال ۲۰۱۸ برسد. مجموعا ۳۲ درصد پایبندی ۸۰ درصدی به توافق كاهش تولید را پیش بینی كردند در صورتی كه تنها ۱۲ درصد از این مدیران انتظار پایبندی ۱۰۰ درصدی را داشتند.
درباره مسئله عرضه عمومی اولیه سهام آرامكو هم ۵۹ درصد مدیران پیش بینی كردند این برنامه در سال میلادی جاری انجام می گیرد در صورتی كه ۴۱ درصد نسبت به وقوع این رویداد پیش از آخر سال بدبین بودند.

35224

1396/10/22
22:57:39
5.0 / 5
4281
تگهای خبر: دلار , عرضه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است