آبرفت پول های دولت در بانك ها

آبرفت پول های دولت در بانك ها سیب پال: ایسنا نوشت: حجم سپرده های دولت در بانك ها با كاهش همراه شده است، اتفاقی كه تا حد زیادی متاثر از اجرای دستورالعمل انتقال حساب های دولتی به بانك مركزی خواهد بود.طبق ماده (۱۲) قانون پولی و بانكی، بانك مركزی بانكدار دولت بوده و موظف به نگهداری حساب های دولتی و انجام كلیه عملیات بانكی داخل و خارج از ایران است، با این حال طی سال های گذشته و بنابر دلایلی مسئولیت بعضی از این تكالیف بخصوص در مورد حساب های آن به بانك ها واگذار شد، اما در ادامه با عنایت به برخی مسائل همچون عدم آگاهی كافی از حساب های دولتی و همینطور عواملی كه می توانست باعث تولید فساد یا رانت برای گروه های خاصی شود، بار دیگر تصمیم بر این شد تا حساب های دولتی به بانك مركزی منتقل شود. موضوعی كه در قوانین برنامه توسعه مورد توجه قرار گرفت و به برنامه ششم هم منتقل شد به گونه ای كه تكلیف شد تا به منظور افزایش سرعت و كارایی گردش حساب های درآمدی و هزینه ای دولت، شفاف سازی و تولید امكان نظارت بر خط بر كلیه حساب های دستگاه های اجرایی و كاهش اثر منفی عملیات مالی دولت بر نظام بانكی، كلیه حساب های بانكی اعم از ریالی و ارزی برای زیر مجموعه های دولتی صرفا با استفاده از خزانه داری كل كشور و نزد بانك مركزی افتتاح شود.
بر این اساس برای انتقال حساب های دولتی به بانك مركزی و حتی حساب های متعددی كه در بانك های عامل وجود داشت «حساب واحد خزانه» تشكیل شد تا ضمن تولید سیستمی یكپارچه و محاسباتی با محوریت بانك مركزی و خزانه داری كل كشور باعث كاهش هزینه های عملیاتی و از جانب دیگر افزایش شفافیت مالی در دولت شود، در عین حال كه دستورالعمل مربوطه به طور خاص از سال قبل در دستور كار قرار گرفت و حساب ها به مرور در حال انتقال هستند.
مروری بر صورت های مالی جدیدی كه بانك مركزی از وضعیت مالی بانك ها منتشر نموده است نشان از كمتر شدن حجم سپرده های دولتی در بانك ها دارد. در مهرماه سال جاری حجم سپرده های دولتی به ۳۵ هزار میلیارد تومان رسیده كه در مقایسه با رقم ۴۶ هزار میلیاردی مهرماه سال۱۳۹۴ تا بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان كاهش دارد. این رقم در اسفندماه سال قبل حدود ۳۷ هزار میلیارد تومان بوده است. با این حال آمار نشان از كند شدن سرعت ریزش حساب ها در دوره مورد بررسی دارد چون كه در مهرماه سال قبل در مقایسه با همین ماه در سال ۱۳۹۴ تا ۲۱. ۸ درصد از حجم سپرده های دولتی در بانك ها كم شده و در مهرماه امسال نسبت به مهرماه سال قبل ۱. ۷ درصد كاهش دارد.
عمده دلیل كاهش در حجم سپرده ها در بانكها به اجرای دستورالعمل تمركز حسابهای دولتی بر می گردد. در مجموع آخرین اعلام رسمی مسئولان بانك مركزی از آن حكایت می كند كه تا آخر سال قبل حدود ۲۴۰۰ حساب دولتی از بانك ها به بانك مركزی منتقل شده بود كه تا آخر پنج ماهه اول امسال به رقم ۴۲۰۰ فقره رسیده است.

3535

1396/10/05
19:27:03
5.0 / 5
4529
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است