روزهای تاریخی در فصل طلایی بورس

روزهای تاریخی در فصل طلایی بورس به گزارش سیب پال بورس در پاییز امسال یكی از طلایی ترین فصل های خویش را سپری نمود و با ركوردشكنی های پیاپی، جهش به بالاترین میزان رشد در تاریخ فعالیت خود و افزایش حجم معاملات همراه بود.


به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، شاخص بورس كه در انتها تابستان در كانال 85 هزار واحدی قرار داشت، در انتها فصل پاییز در میانه كانال 95 هزار واحدی ایستاد كه نشاندهنده رشد حدود 10 هزار واحدی در این فصل است.
سقف تاریخی شاخص بورس هم كه سال 1392 در محدوده كانال 89 هزار واحدی ثبت شده بود در فصل پاییز شكسته شد و به یك ركورد جدید تاریخی رسید.
مقایسه بورس با سایر بازارهای رقیب هم نشاندهنده بازدهی 11 درصدی بازار سرمایه نسبت به سایر بازارهاست كه می تواند نقش مهمی در جذب هر چه بیشتر سرمایه های خرد به سمت خود داشته باشد.
به گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار، بررسی ها از آن حكایت می كند كه بازدهی بورس در سه ماهه سوم سال به 11. 3 درصد رسید.
آذرماه را می توان سرآمد رشد بورس دانست، به طوری كه بازده ماهانه بورس به بیش از هفت درصد رسید كه این رقم در 2 سال قبل بی سابقه بود.

**عوامل اثرگذار در رشد شاخص
* نرخ دلار
نرخ دلار كه از ماه های ابتدایی سال روند صعودی را شروع كرده است، در مدت سه ماهه گذشته با رشد بیش از هفت درصدی همراه بود.
از این رو افزایش نرخ ارز را می توان بعنوان یكی از اهرم های اصلی رشد بورس در صنایع صادرات محور دانست.
* قیمت های جهانی مواد پایه و معدنی
حجم قابل توجهی از رشد بورس را می توان به روند قیمت های جهانی كامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) و نفت مربوط دانست.
از یك سو رشد قیمت مس، روی، آلومینیوم و سنگ آهن و از جانب دیگر رشد قابل ملاحظه متانول در صنایع شیمیایی تاثیر بسزایی بر صنایع فلزی- معدنی و پالایشی داشت.
به باور خیلی از كارشناسان، یكی از بازارهای مهم میان كالاهای پایه كه می تواند سمت و سوی خیلی از بخش های اقتصادی و حتی اقتصاد جهان را نشان بدهد، بازار مس است.
از آنجا كه مس در بیشتر صنایع كاربرد دارد، هر گونه كاهش یا افزایش مصرف آن نشاندهنده ضعف یا قدرت اقتصاد است. مس از ابتدای سال 2017 روزهای پررونقی را تجربه كرد، به طوری كه نرخ آن در اواسط مهرماه از هفت هزار دلار در هر تن عبور كرد و در هفته های بعد از آن هم در محدوده 6 هزار و 500 تا هفت هزار دلار در نوسان بود.
* بهای نفت
در این مدت نفت هم بعنوان دیگر اهرم رشد بازار سهام، رشد قابل توجهی را به ثبت رساند. این كالا امسال به لطف تلاش اوپك و متحدانش برای كاهش مازاد عرضه، مسیر رو به رشدی را طی كرد و از متوسط 44 دلار در هر بشكه در سال 2016 به متوسط 54 دلار امسال میلادی رسید.
با وجود این، در آخرین روز آذرماه قیمت نفت برنت حدود 63 دلار و قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت به حدود 57 دلار رسید كه رقمی قابل توجه به شمار می رفت.
* وضع بازار پول
عامل بنیادی دیگر برای رشد بورس، به بزرگ ترین رقیب این بازار یعنی بازار پول مربوط می گردد.
كاهش نرخ سود سپرده های بانكی بعنوان یكی از دغدغه های اصلی فعالان بازار سرمایه در سال های اخیر، از عواملی بود كه بر جذابیت بازار سهام اثر قابل توجهی داشت.
با توجه به اینكه در سال های اخیر حجم عظیمی از نقدینگی اقتصاد كشور در بازار پول راكد می ماند، برنامه كاهش نرخ سود سپرده ها توانست تا اندازه ای از انجماد نقدینگی بخش بانكی كشور بكاهد و آن را به سمت بازار سرمایه روانه كند.
گواه این نكته هم افزایش حجم ورود نقدینگی به بازار سهام در هفته های گذشته است.
ارزش معاملات بورس در 6 ماهه آغازین سال در محدوده یك هزار میلیارد ریال قرار داشت اما در سه ماهه گذشته به 2 هزار میلیارد ریال رسید.
بر همین اساس ارزش معاملات بورس از ابتدای سال تابحال 18 درصد رشد كرده است.
مولفه دیگری كه نشاندهنده كوچ نقدینگی ملموس به بورس است به افزایش حجم معاملات مربوط می گردد.
حجم معاملات هم در این مدت رشد قابل قبولی داشت. متوسط حجم معاملات در آبان ماه حدود 600 میلیون سهم بود و در آذرماه به رقم 1100 میلیون سهم رسید.

**ركوردشكنی تاریخی بورس
بزرگ ترین رویداد بورسی اخیر را می توان مربوط به ورود شاخص كل به كانال های جدید دانست.
در چهارم آذرماه شاخص كل بورس تهران با جهش یك هزار و 130 واحدی توانست قله تاریخی خویش را فتح كند.
بر همین اساس، شاخص كل با رسیدن به رقم 90 هزار و 470 واحدی، آغاز كانال شكنی های جدیدی را برای این بازار رقم زد.
در این مدت شاخص پنج كانال شكنی دیگر را به ثبت رساند كه عمده آن به مدد رشد قیمت سهم ها در صنایعی همچون فلزی – معدنی و پالایشی صورت گرفت.
البته در این مدت خودرو هم بار دیگر وارد مدار رشد شد؛ خبرهای خوب در این صنعت در زمینه همكاری های مشترك با شركت های خودروسازی خارجی و همینطور برنامه شركت ها برای بهبود صورت های مالی در این زمینه تاثیر بسزایی داشت.
در نهایت بورس تهران در آخرین روز كاری فصل پاییز در سطح 95 هزار و 508 واحد قرار گرفت.

**پول های تازه در راه بورس
در بحث تغییر مالكیت باید به حضور برجسته سهامداران خرد هم توجه كرد؛ موضوعی كه حاكی از ورود پول های تازه نفس به بازار از جانب سهامداران جدید است.
بیشترین خرید این سهامداران مربوط به آبان ماه بود كه بیش از 43 درصد از خرید سهام به این سهامداران تعلق داشت.
روند تغییر مالكیت ها بخوبی نشان داده است بورس این روزها جولانگاه ورود سرمایه گذاران جدید شده است و می توان از آن بعنوان جذاب ترین بازار مالی ایران برای سرمایه گذاری نام برد.

**صنایع پیشتاز بورسی
در سه ماه سوم سال از 37 صنعت بورسی، صنایعی همچون محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و معدنی ها از شرایط بهتری نسبت به دیگر صنایع برخوردار بودند.
با توجه به اینكه این صنایع حجم قابل توجهی از ارزش بازار را در اختیار دارند، رشد این صنایع مسبب اصلی جهش های مختلف بورس بوده است.
در این بین صنایعی همچون رایانه و خودرو هم رشد قابل توجهی داشتند و به علت جذابیت تك نمادها مورد توجه سهامداران قرار گرفتند.


 

1396/10/02
18:03:09
5.0 / 5
4078
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است