بیت كوین وارد بازار ایران می شود؟

بیت كوین وارد بازار ایران می شود؟ سیب پال: در كشور ما هنوز قوانین قدیم بانكی اعمال نشده و مشخص نیست اگر قوانین جدید بیت كوین هم به سیستم بانكی اضافه شود، چه اتفاقی رخ خواهد داد.به گزارش سیب پال به نقل از خبر آنلاین به نقل از اتاق تهران، بیت كوین این روزها در بازارهای جهانی ركوردهای مختلفی را به جای گذاشته است. بورس شیكاگو روز قبل معاملات آتی بیت كوین را برگزار كرد و بورس نیویورك هم اعلام نموده اواسط سال آینده بیت كوین را وارد معاملات خود می كند. نیكلاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا هم چندی پیش اعلام نمود كه می خواهد بدهی های دولتش را با بیت كوین بپردازد. به هرحال بیت كوین این روزها در صدر خبرهای دنیا قرار گرفته است. برپایه گزارش های بین المللی سال 2011 قیمت آن زیر یك دلار بود. اوایل سال جاری هم حدود هزار دلار فروخته می شد و حالا به 17 هزار دلار رسیده است. با حسین سلیمی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران درباره بیت كوین و تاثیر آن در اقتصاد گفتگو كردیم.
* بیت كوین در دنیا چطور عمل می كند؟
بیت كوین عملا در دنیا كار می كند؛ اما مشكلاتی هم دارد. یكی از مواردی كه برای من سوال است این است كه قانون پولشویی به صورت صد در صد اعمال می گردد ولی در بیت كوین اعمال این قوانین چطور انجام می گردد. به اعتقاد من كاركردن با بیت كوین خیلی تعجب آور است، اما می بینیم كه كار می كند.
*دیروز بورس شیكاگو معاملات آتی بیت كوین را انجام داد و به این صورت نخستین سازمانی كه تحت نظارت دولتی بود وارد معاملات بیت كوین شد. بدین سان گویا روند قانونی شدن آن در پیش است.
بله. می بینیم كه بیت كوین آرام آرام در بازارهای جهانی ورود كرده است. اما برای ایران كه وارد این بازار نشده و خیلی در این مسایل عمل نكرده ایم، قابل تامل است. اینكه در ساختار بانكی ایران چه اتفاقی رخ خواهد داد، خودش بحثی جداگانه است. در كشور ما هنوز قوانین قدیم بانكی اعمال نشده و مشخص نیست اگر قوانین جدید بیت كوین هم به سیستم بانكی اضافه شود، چه اتفاقی رخ خواهد داد.
*اقتصاددانان و نوبلیست های جهان درمورد بیت كوین اخطار داده اند. عده ای آن را حباب و عده ای دیگر تقلب می نامند. برخورد با بیت كوین باید چگونه باشد؟
كسانی كه در خارج از كشور با بیت كوین كار می كنند باید مراقبت باشند. در طول یكسال نوسانات زیادی در این ارزرمزنگاری شده بوجود آمده است. بیت كوین بسیار ریسكی عمل می كند و بعید می دانم ارز باثباتی باشد. با این حال می بینیم كه ونزوئلا می خواهد با بیت كوین بدهی های دولتی اش را بپردازد. از نظر من نباید به این ارز ورود كرد. زمانی كه رشد هزار درصد در طول یك سال رخ می دهد، یعنی یك جای ماجرا ایراد دارد. در نهایت هم بیت كوین، پول واقعی نیست و هیچ پشتوانه ای برای آن وجود ندارد و تماما در اینترنت رخ می دهد. باید مطالعه كرد و اطلاعات بیشتری در این باره به دست آوریم. كاملا از ساختار آن اطلاع ندارم و نمی توانم به كسی هم سفارش كنم. اما می بینیم كه بیت كوین در دنیا جا افتاده است. زمانی فكر نمی كردیم كه حتی یوتیوب وارد بورس شود، اما می بینیم كه الان در بورس حضور پیدا كرده است.
*بورس نیویورك هم اعلام نموده از اواسط سال آینده بیت كوین را واردات معاملاتش می كند.
اگر بیت كوین در بورس نیویورك وارد شود، یعنی وارد مسیر نظام مندی می گردد كه همه می توانند از آن استفاده كنند. در این شرایط باثبات می گردد و قیمت واقعی خویش را پیدا می كند.

35224

1396/09/22
01:02:17
5.0 / 5
4314
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است