مدیركل شیلات خوزستان عنوان كرد

رشد قابل توجه تولیدات آبزی پروری خوزستان در دولت سیزدهم

رشد قابل توجه تولیدات آبزی پروری خوزستان در دولت سیزدهم به گزارش سیب پال، خوزستان مدیرکل شیلات خوزستان با اشاره به روند توسعه اقتصادی و تقویت حوزه شیلات خوزستان در دولت سیزدهم، از رشد قابل توجه تولیدات آبزی پروری استان در این دولت آگاهی داد و اظهار داشت: میزان تولیدات آبزی پروری در سال 1401 در استان خوزستان، 76 هزار و 500 تن بوده که در سال 1402 به بالای 82 هزار تن رسید.مرتضی سوری در گفت و گو با ایسنا ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت الله رئیسی، رئیس جمهور و دیگر شهدای خدمت سانحه بالگرد اظهار داشت: بدون شک شهید آیت الله رئیسی الگوی مدیریت انقلابی که از مبانی تفکر امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری نشات می گیرد در کشور پایه گذاری کرد. ایشان همیشه در بخش های اجرائی، خدمت رسانی حداکثری و بی منت به مردم را زمینه جلب رضایت آفریدگار متعال می دانست.

وی با اشاره به روند توسعه اقتصادی و تقویت حوزه شیلات خوزستان در دولت سیزدهم، از رشد قابل توجه تولیدات آبزی پروری استان در این دولت آگاهی داد و اضافه کرد: میزان تولیدات آبزی پروری در سال ۱۴۰۱ در استان خوزستان، ۷۶ هزار و ۵۰۰ تن بوده که در سال ۱۴۰۲ به بالای ۸۲ هزار تن رسید.

سوری با تأکید بر حفظ ذخایر طبیعی آبزیان و پایداری صید، رویکرد توسعه شیلات استان را جهش تولید در عرصه آبزی پروری و صنایع مرتبط عنوان نمود و اظهار داشت: توسعه پرورش ماهی در قفس و آبزی پروری دریایی علاوه بر کاهش فشار بر روی ذخایر آبزیان سبب تحقق اشتغال، رونق تولید و رشد اقتصادی کشور می شود.

مدیرکل شیلات خوزستان با اشاره به مصوبات سفر شهید آیت الله رییسی و هیئت دولت به خوزستان در عرصه شیلات از اختصاص مبلغ ۵۰ میلیارد تومان اعتبار عمرانی از محل مسئولیت های اجتماعی وزارت نفت جهت تکمیل زیرساخت ۲ مجتمع آبزی پروری استان شامل مجتمع پرورش میگوی ۳۹۵ هکتاری هندیجان و مجتمع پرورش ماهیان گرمابی آزادگان کارون آگاهی داد و عنوان کرد: مبلغ ۵۰ میلیارد تومان نیز برای بهسازی و تکمیل اسکله صیادی هندیجان و مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان برای زیرساخت های مجتمع های شیلاتی استان اختصاص پیدا کرده است.

سوری تصریح کرد: همین طور مبلغ ۴۰۰۰ میلیارد تومان برای توسعه طرح های کشاورزی استان در حوزه شیلات و نخیلات تصویب گردید.

وی با اعلان اینکه تکمیل زیرساخت ها و بهره گیری از ظرفیتهای موجود نقش تاثیرگذاری بر روی رشد تولید، ایجاد امنیت غذایی، ارزآوری و جذب سرمایه گذار دارد، بیان کرد: سال قبل بزرگترین طرح پرورش ماهیان خاویاری خوزستان در گتوند با ظرفیت تولید سالانه ۱۷۵ تن گوشت و ۵ تن خاویار و مجتمع ۳۹۵ هکتاری هندیجان با ظرفیت تولید ۹۰۰ تن میگو و طرح پرورش ماهیان دریایی در قفس در هندیجان به بهره برداری رسید.

مدیرکل شیلات خوزستان با اشاره به اقدامات شیلات در عرصه صید و بنادر ماهیگیری اشاره کرد: ۲ پروژه ملی بندر صیادی خور ابوخضیر شادگان و بندر صیادی بحرکان هندیجان آماده واگذاری به بهره برداران است. همین طور لایروبی اسکله صیادی چوئبده آبادان تکمیل و فاز ۲ اسکله ثامن الائمه آبادان برای راه اندازی پارکینگ شناورهای صیادی شروع شده است.

سوری با اعلان اینکه صادرات آبزیان استان در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱، ۶۲ درصد رشد داشته و ۴۷ هزار تن بوده است، اظهار داشت: متوسط مصرف سرانه آبزیان در استان ۱۸.۴ کیلوگرم است و این میزان به سبب ملاحظات فرهنگی، شرایط اقلیمی و شیوه های طبخ آبزیان در شهرهای ساحلی و غیرساحلی استان متفاوت می باشد.

وی به نقش مهم آبزی پروری به عنوان قسمتی از حوزه کشاورزی در توسعه مناطق کم برخوردار و اشتغالزایی اشاره نمود و اضافه کرد: ۱۵۸ واحد فعال خرد روستایی در ۱۴ شهرستان به بهره برداری رسیده است و در ۳۰۰ نقطه نیز در استان برای راه اندازی استخرهای دو منظوره و تلفیقی با فعالیت کشاورزی، تشکیل پرونده شده و در دست پیگیری است.

منبع:

1403/03/19
11:15:52
0.0 / 5
134
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است