مدیران سرمایه چینی به ثروت نفتی خاورمیانه چشم دوختند

مدیران سرمایه چینی به ثروت نفتی خاورمیانه چشم دوختند به گزارش سیب پال، صندوق ثروت دولتی و برخی از بانکها و صندوق های تامینی چین با هدف کسب سهم بزرگ تری از ثروت نفتی خاورمیانه، حضور خویش را در این منطقه تقویت کرده اند و سبب افزایش نگرانی واشنگتن نسبت به همکاری نزدیک تر بین چین و متحدان آمریکا در منطقه خلیج فارس شده اند.به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، سال جاری، چندین بانک دولتی چین، صندوق ثروت ۱.۳۵ تریلیون دلاری چین و برخی از مدیران دارایی دومین اقتصاد بزرگ جهان، دفاتر و کسب و کارهایی را در دبی، ابوظبی و سایر مراکز مالی در خاورمیانه، تاسیس کرده اند که انتظار می رود درآمد حاصل از نفت در قسمت های فناوری پیشرفته و هوش مصنوعی آن استفاده گردد.

موسسات مالی چینی با بانکهای بزرگ وال استریت در خاورمیانه به رقابت خواهند پرداخت. کشورهای حوزه خلیج فارس به نوبه خود به دنبال سرمایه گذاری در چین هستند و از بانکها و مدیران دارایی با دانش بازار چین استقبال می کنند.

مدیران ثروت چینی به دنبال حضور استراتژیک در خاورمیانه هستند. تنها در سالجاری، شرکت سرمایه گذاری «اینفی کپیتال منیجمنت» که در هنگ کنگ مستقر است، افتتاح یک دفتر در ابوظبی را اعلام نمود. خبرگزاری WAM امارات در مارس اطلاع داد «اینفینی»، نخستین صندوق تامینی آسیایی است که با بهره برداری از تعمیق روابط بین آسیا و خاورمیانه، کسب و کاری در امارات عربی متحده راه اندازی می نماید.

تونی چین، موسس، مدیرعامل و مدیر ارشد اجرایی شرکت «اینفینی» اظهار داشت: ما به پتانسیل فوق العاده خاورمیانه بعنوان یک مرکز سرمایه گذاری جایگزین باور داریم.

بانک CMBI چین در آوریل فعالیت خویش را در مرکز مالی دبی شروع کرد و همزمان، صندوق سرمایه گذاری مستقل چین با شرکت اینوستوکورپ بحرین برای ایجاد یک صندوق سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری در خاورمیانه، پیمان شراکت بست.

شرکت اینوستوکورپ و «شرکت سرمایه گذاری چین» (CIC) که یکی از بزرگترین صندوق های سرمایه گذاری دولتی جهان است، در آوریل، «اینوستکورپ گلدن هورایزن» را برای سرمایه گذاری در شرکتهای برخوردار از رشد بالا در عربستان سعودی و سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و چین، راه اندازی کردند. این پلت فرم سرمایه گذاری، اندازه یک میلیارد دلار را هدف گذاری کرده و توسط سرمایه گذاران موسسه ای معتبر و سرمایه گذاران خصوصی و همینطور CIC، پشتیبانی می شود.

شرکت دولتی «چاینا اینترنشنال کپیتال کورپ» (CICC) که حضور خویش را در خاورمیانه هم تقویت کرده است، امیدوار است بتواند منابع مالی را از خلیج فارس به اقتصاد چین جذب نماید.

تجارت چین و خاورمیانه فراتر از انرژی رشد می کند

چین و خاورمیانه با روابط سرمایه گذاری نزدیک تر، به دنبال روابطی فراتر از نفت و گاز در آینده هستند.

غول بانکی اچ اس بی سی انگلیس که حضور پررنگی در آسیا دارد، ماه گذشته اعلام نمود تجارت، سرمایه گذاری و کریدور سفر خاورمیانه و آسیا در سالهای آینده، رونق خواهد گرفت.

سیمون ویلیامز، رئیس اقتصاددان منطقه اروپای مرکزی و شرقی، خاورمیانه و آفریقای اچ اس بی سی در اینباره اظهار داشت: سرمایه گذاری دو طرفه که در راس آن چین و عربستان سعودی و هند و امارات عربی متحده قرار دارند، می تواند سالانه به ۳۶ میلیارد دلار افزایش یابد.

تجارت کالا میان آسیا و خاورمیانه در سال ۲۰۲۲، به ۹۵۴ میلیارد دلار بالغ شد. طبق پیشبینی اچ اس بی سی، این رقم می تواند تا سال ۲۰۳۵، به ۱.۹ تریلیون دلار افزایش پیدا کند. در مقابل، تجارت آمریکا و چین در سال ۲۰۲۲، به حدود ۷۵۰ میلیارد دلار بالغ شد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، آمریکا با عنایت به این حقیقت که امارات و عربستان سعودی را بعنوان شرکای اصلی دفاعی خود در منطقه خاورمیانه دارد، امکان دارد برخی از سرمایه گذاری های خاورمیانه ای چین را بخصوص در حوزه های فناوری و هوش مصنوعی، حساس بیابد.
1403/03/18
11:54:02
0.0 / 5
140
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است