رقابت بورس تهران با چالش های صنایع

رقابت بورس تهران با چالش های صنایع به گزارش سیب پال، اقتصاد نیوز نوشت: بورس تهران روز گذشته را با کاهش تراز شاخص کل و خروج سرمایه حقیقی به سهام پشت سر گذاشت. کاهش اندک ارزش معاملات خرد در روز شنبه با افت تراز شاخص کل که به نیمه اول بازار تعلق داشت؛ نشان دهنده قدرت عرضه در شروع معاملات سهام روز گذشته بود.بازار سهام در روند معاملات روز معاملاتی گذشته شاهد کاهش تراز کمتر شاخص کل هم وزن در کنار ریزش تراز شاخص کل بود. رشد شاخص کل هم وزن در شروع معاملات روز شنبه در تداوم روند روز چهارشنبه هفته قبل شدت زیادی نداشت. با این وجود معاملات سهامی روز گذشته با کاهش شدت روند خروجی جریان پول حقیقی از نیمه بازار گرفتار ثباتی نسبی در قیمتها شد و نتوانست روند نزولی نیمه اول شاخص کل را تکمیل کند. روز گذشته هم زمان با خروج سرمایه حقیقی از بازار سهام، روند جریان پول حقیقی در میان صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت هم منفی بود.

روز شنبه، شاخصهای فرابورسی عملکرد مشابهی به نسبت شاخصهای اصلی بورس تهران به ثبت رساندند؛ اما نوسان شاخص کل هم وزن در بازار فرابورس مثبت بود. در پایان معاملات فرابورس ایران بر خلاف بورس تهران، تمامی شاخصهای اصلی قرمز پوش نبودند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم وزن که در بورس تهران نزدیک به ۴۸ صدم درصد بود و ریزش کمتر شاخص کل هم وزن را نشان می داد؛ در بازار فرابورس ایران هم با رقم ۹ صدم درصدی رشد تراز شاخص کل هم وزن را به تصویر کشید. کمترین بازدهی را در بین شاخصهای اصلی فرابورس، شاخص بازار اول فرابورس با ۲۸ صدم درصد ریزش به ثبت رساند و بیشترین بازدهی هم به شاخص کل هم وزن فرابورس با ۴ صدم درصد رشد تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع هم صنعت انبوه سازی با ۳۹.۸ میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در میان صنایع به ثبت رساند. صنعت بانکها و مؤسسات اعتباری با ۳۸.۷ میلیارد تومان و صنعت استخراج کانه های فلزی با ۲۵.۷ میلیارد تومان در جایگاه های بعدی قرار گرفتند. از طرفی صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۳۹.۱ میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت فلزات اساسی با ۳۱.۳ میلیارد تومان و صنعت فرآورده های نفتی با ۲۴.۵ میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خویش را از دست دادند.
روند معاملات سهامی ۳۰ روز اخیر
در هفته قبل متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با ۱۱.۰۸ درصد افت به نسبت هفته پیش از آن، تا سطح ۳ هزار و ۹۲۷ میلیارد تومانی پایین آمد؛ با این وجود، ارزش معاملات خرد هفته جاری را با سطح ۳ هزار و ۵۶۷ میلیارد تومانی شروع شد در حالیکه پایین ترین میزان ارزش معاملات خرد هفته گذشته در روز یکشنبه با ۳ هزار و ۷۹۳ میلیارد تومان به ثبت رسید.

هفته سوم آبان ماه شاهد ورود جریان پول حقیقی به بازار سهام و رشد تراز شاخص کل تا بالاتر از سطح ۲ میلیون واحدی بودیم. در هفته قبل بازار سهام بار دیگر وارد جریان خروجی پول حقیقی از بازار سهام بودیم اما همچنان شدت جریان پول حقیقی بالا نرفته است و میتوان به سکون ارزش معاملات و شاخص کل در سطوح ترازی حال حاضر امید داشت.

روز شنبه بازار سهام با افت شاخص کل و فراز و فرود شاخص هم وزن در نیمه اول بازار مواجه گردید. ارزش صف های خرید سهام روز گذشته افزایش ۹۸ درصدی داشت و ارزش صف های فروش ۴ درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف های خرید به ۲۵۴ میلیارد تومان صعود کرد و ارزش صف های فروش تا ۲۹۳ میلیارد تومان کاهش پیدا کرد.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از ۲۲.۸ میلیون تومان روز چهارشنبه تا ۲۳.۱ میلیون تومان افزایش داشت. روز گذشته سرانه فروش هر کد حقیقی کاهش ۰.۴ میلیون تومانی داشت و به ۲۲.۲ میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه حقیقی برای دومین روز پی در پی به سمت خریداران سنگینی می کند.
پیش بینی بورس یکشنبه
با توجه به روند معاملات روزهای اخیر، قیمت های جهانی و خبرهای اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز یکشنبه با سقف مقاومتی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی شاخص کل آغاز خواهد شد. با در نظر گرفتن خروج پول حقیقی از صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت و خروج جریان پول حقیقی از موقعیت های سهامی، میتوان تداوم این روند را برای معاملات امروز بازار سرمایه محتمل دانست. بازار سهام در نیمه دوم معاملات سهام روز گذشته شاهد کاهش نوسانات در بازار سهام و ثباتی نسبی بود که احتمال می رود تداوم آن در نیمه اول معاملات امروز هم ادامه دار باشد. علاوه بر جریان خروجی پول حقیقی که بازار سهام را به عقب می کشد؛ سطوح مقاومتی شاخص ها مانند سطح ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی حال حاضر هم نقش بالایی در معاملات سهامی ایفا می کند. هم اکنون با بالا رفتن خطر سیاسی و سیستماتیک بازار سهام پیشبینی می شود که معاملات سهامی اثرپذیری بالایی از اخبار سیاسی داشته باشند. چالش های اخیر بعضی از صنایع بورسی سبب شده تا بازار سهام با فشار عرضه در بعضی از صنایع مواجه شود که در نهایت به معاملات سهامی کل بازار سرایت می کند. این مساله روز شنبه و چهارشنبه هفته قبل برای صنعت بانکها با جریمه مشخص شده صورت گرفت.

با این منوال پیشبینی می شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح ۳ تا ۵ همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالا معاملات امروز را با افت تراز ضعیف شاخصهای اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی شاخصهای اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل هم وزن به نسبت شاخص کل در پایان معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی ولی اندک پیشبینی می شود و خروج پول حقیقی از صندوق های درآمد ثابت تداوم خواهد داشت. صفوف خرید سهام اندکی کاسته می شود و در سمت صفوف فروش سهام هم احتمال افزایش اندکی وجود دارد. احتمالا در پایان معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح ۲۳ میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش هم در بالای ۲۲ میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالا ریزش تراز کمتری در شاخصهای اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در میان شاخص کل و هم وزن فرابورس کاهش پیدا کند.۲۱۷منبع:

1402/08/29
12:58:18
0.0 / 5
77
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است