سیگنال ارزی بانک مرکزی

سیگنال ارزی بانک مرکزی به گزارش سیب پال، معاون ارزی بانک مرکزی اظهار داشت: بانک مرکزی به جز گروههای پتروشیمی و فولاد، برای سایر گروههای کالایی هیچ محدودیتی در ارتباط با برگشت ارز بوسیله واردات از محل غیر از ارز صادراتی اعمال نکرده است.به گزارش خبرگزاری سیب پال، محمد آرام بن یار معاون ارزی بانک مرکزی در پاسخ به پرسش ها و درخواست های مطرح شده از طرف اعضای هیات نمایندگان و مدیران تشکل های اقتصادی اظهار داشت: به جز گروههای پتروشیمی و فولاد، بانک مرکزی برای سایر گروههای کالایی هیچ محدودیتی در ارتباط با برگشت ارز بوسیله واردات از محل غیراز ارز صادراتی اعمال نکرده است.

و️ی اضافه کرد: نظر بانک مرکزی در اختصاص ارز مربوط به دارو و مواد غذایی، بطور کامل منوط به نظر و اولویت اعلامی از جانب دستگاه های مربوط به این دو بخش است. درباب اختصاص و تامین جدید ارز گشایش هایی در بانک تی بی آی عراق و هالک بانک ترکیه انجام شده است.

ب️ه گفته وی تامین ارز واردات داروهای دامی در اولویت نخست بانک مرکزی است؛ همین طور متقاضیان ماشین آلات از خارج از کشور می توانند از محل ارز خود ثبت سفارش کنند.

معاون ارزی بانک مرکزی افزود: واردات بدون مشخص بودن منشأ ارز در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز منع شده است؛ واردات بدون انتقال ارز برای کسانی که منابع ارزی خارج از کشور دارند، مشکلی ندارد اما اگر واردات بدون انتقال ارز، به مراجعه فعالان اقتصادی به بازار آزاد و افزایش تقاضا در بازار منجر شود، میسر نخواهد بود.بیشتر بخوانید:
یک پیش بینی جدید از قیمت دلار در بازار / راند دوم بازی دلار و قیمت شروع شد؟


وی افزود: به هر حال، بانک مرکزی مسوول کنترل نرخ تورم در کشور است و باید به عوامل افزایش نرخ تورم نیز توجه کند.️ باید توجه داشت که کشور در وضعیت تحریم قرار دارد و نمی توان نرخ ارز را در یک یا دو نرخ محدود کرد. حالا بانک مرکزی نرخ های ۲۸ هزار و ۵۰۰، نرخ ۳۷ هزار و ۵۰۰ و نرخ ETS که معادل ۴۱ هزار تومان است را به رسمیت می شناسد.

️محمد آرام بن یار گفت: طبق توافق های انجام شده مقرر است، نرخ ارز سرمایه گذاران خارجی برای خروج از کشور نرخ ETS بعلاوه ۱۰ درصد باشد. ️سازوکار بازگشت ارز در بخش کشاورزی بوسیله تهاتر نیز قابل انجام است. درباره ی خشکبار نیز نرخی اعلام شده که هنوز با انجمن مربوطه به توافق نرسیده ایم.

و️ی افزود: مساله خیلی از کسانی که رفع تعهد آنها از سال ۱۳۹۷ باقی مانده بود، حل شده است، اما کسانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده و کالای آنها مشمول قیمت گذاری است و همین طور کالای خودرا فروخته اند باید رفع تعهد کنند. البته تعدادی از این موارد مشمول مابه التفاوت نیز می شود.

محمد آرام بن یار افزود: ارزهای انتقال یافته به قطر برای واردات کالاهای اساسی استفاده می شود. برای بانک مرکزی میان واردات دولت و بخش خصوصی تفاوتی وجود ندارد، اما اگر از نظر وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت در این بخش تفاوتی وجود دارد، باید رویکرد خودرا به بانک مرکزی اعلام کنند.

و️ی یادآورشد: بانک مرکزی موارد مربوط به اف ای تی اف خودرا انجام داده و مورد استقبال طرف مقابل نیز قرار گرفته است، اما مسئولیت کلی این بخش با وزارت اقتصاد است. به هر حال برای برخی مراودات همچون گشایش ال سی نیازمند حل این مساله هستیم.️ یک خط اعتباری به ارزش ۳۰ همت برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی به وجود آمده است.

معاون ارزی بانک مرکزی اشاره کرد: همین طور واردکنندگان مواد اولیه کفش می توانند از محل ارز صادرات غیراستفاده کنند.️ میزان اختصاص و تامین ارز در نیمه دوم سال وضعیت بهتری خواهد داشت؛ به نحوی که در فرصت ۳۰ روز اختصاص انجام خواهد گرفت و البته ممکنست مدت یک ماه را افزایش دهیم تا به نقطه تعادل برسیم.


۲۱۷منبع:

1402/07/08
15:10:44
0.0 / 5
174
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است