بازار ارز ناامید شد

بازار ارز ناامید شد به گزارش سیب پال، تجارت نیوز نوشت: ماجرای آزادسازی دلارهای بلوکه شده و آزادی زندانیان دو تابعیتی روز گذشته به ایستگاه انتهایی رسید. اما نکته این بود که قیمت دلار روز گذشته تغییر خاصی نکرد.در چند سال قبل وعده آزادسازی دلارهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی، خبری بود که دولت بارها با آن بازار ارز را آرام کرده بود. خبری که دولت بارها وعده آنرا داده و ادعا کرده بود بمحض آزادسازی این منابع، قیمت دلار می ریزد.

دیروز ۲۷ شهریور ماه منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی به بانکهای قطر منتقل شد و تبادل زندانیان هم انجام شد. اما بازار ارز نوسان خاصی نداشت.
قیمت دلار روز یکشنبه روند صعودی خویش را شروع کرد و به نیمه نخست کانال ۴۹ هزار تومان برگشت اما امروز در همان محدوده روز گذشته ماند و با قیمت ۴۹ هزار و ۳۵۰ تومانی معامله شد. روندی که نشان میدهد قیمت دلار به این دو خبر موعود دولت توجه چندانی نشان نداده و جو بازار کاهشی نشده است.

بسیاری معتقدند که این مسئله کاهشی های بازار ارز را ناامید کرده است. چون از هفته گذشته دولت وعده کاهش قیمت دلار را داده و اعلام نموده بود اتفاقات این هفته به برگریزان قیمت دلار منجر می شود که نشد.
داود سوری، اقتصاددان در رابطه با تأثیر آزادسازی ۶ میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران بر بازار ارز گفته: «آزادسازی ۶میلیارد دلار و صرف آن در قسمت کالاهای اساسی و غیرتحریمی، این فرصت را به دولت می دهد که منابع تخصیص داده برای کالاهای اساسی صرف هزینه های بخش های دیگر شود. اما این که با این منابع اندک بازار ارز تحت تأثیر قرار گیرد و شاهد کاهش قیمت ارز باشیم، این شدنی نیست.»

البته این اقتصاددان تاکید کرده که قیمت کنونی دلار حاصل جو روانی است که به واسطه آزادسازی این منابع بوجود آمده است. به عبارتی میتوان گفت قیمت دلار روند صعودی داشته اما دولت توانسته با این اخبار قیمت دلار ر فعلاً مهار کند و زیر کانال ۵۰ هزار تومان نگه دارد.

ماجرای زندانیان دو تابعیتی و دلارهای بلوکه شده روز گذشته به پایان رسید. اما بازار ارز دلیل دیگری برای تغییر روند دارد و آن هم سفر ابراهیم رئیسی به نیویورک است. معامله گران بازار می گویند نتیجه این سفر می تواند بر قیمت دلار اثر بگذارد. این که ابراهیم رئیسی امشب در مجمع عمومی سازمان ملل چه می گوید و چه دیدارهایی خواهد داشت.

گزارش ها می گوید سفر سال قبل ابراهیم رئیسی به نیویورک قیمت دلار را ۱۵۰۰ تومان تغییر داد. برای همین معامله گران منتظرند که ببینند در این جلسه چه رخ می دهد تا قیمت دلار برای فردا مشخص شود.

۲۲۰۲۲۳


1402/07/01
08:40:42
0.0 / 5
234
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است