رییس سازمان حج و زیارت تشریح كرد:

اثر تحریم بر حج و گرانی ارز بر سفر عراق

اثر تحریم بر حج و گرانی ارز بر سفر عراق به گزارش سیب پال، رئیس سازمان حج و زیارت از سفر هیأت حج ایران به عربستان در هفته آینده اطلاع داد و در رابطه با تأثیر نرخ ارز بر سفرهای عتبات عراق، تأثیر تحریم هوایی بر پروازهای حج و پیگیری برقراری عمره در مسافرت به عربستان سخن گفت.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، سیدصادق حسینی اظهار داشت: هیأت حج ایران شنبه ۱۷ دیماه به دعوت وزارت حج و عمره عربستان به این کشور سفر خواهد نمود و مذاکرات حضوری در رابطه با حج ۱۴۰۲ صورت خواهد گرفت.
او با بیان اینکه انتظار می رود سهمیه حج سال جاری ایران حدود ۹۰ هزار نفر باشد، در رابطه با تمهیداتی که برای کاهش مدت زمان سفر حج اندیشیده شده است، اظهار نمود: متاسفانه به علت تحریم های ظالمانه، امکان استفاده از هواپیماهای پهن پیکر برای انتقال و بازگشت زائرین وجود ندارد که اگر این مشکل رفع گردد، یکی از علل افزایش مدت زمان سفر رفع می شود، اما علل دیگری همانند جداول پروازی کشور میزبان هم ازجمله این موارد به حساب می آید که تصمیم گیری دراین باره به عهده آنها است، اما مطمئنا در این خصوص تلاش خواهیم کرد و چانه زنی های لازم برای کوتاهی جداول پروازی را انجام می دهیم.
در این زمینه بخوانید:
حج دو نرخی شد/ هزینه حج ۱۴۰۲ مشخص نیست
حسینی در رابطه با راه اندازی سفر عمره هم اظهار داشت: ما همیشه پیگیر راه اندازی سفرهای عمره مفرده هستیم؛ چونکه ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در انتظار عمره هستند. درهمین راستا در دو ماه گذشته مکاتباتی را با وزارت حج و عمره عربستان انجام داده ایم، اما هنوز جوابی در رابطه با راه اندازی باردیگر عمره دریافت نکردیم. بطور قطع در مسافرت آتی به عربستان پیگیر مبحث عمره هم خواهیم بود تا سیل مشتاقان سفرهای زیارتی به سرزمین وحی به آرزوی دیرینه خود برسند.
او که در میان کارگزاران زیارتی سخن می گفت، با بیان اینکه روند اعزام زائرین به عتبات عالیات عراق از آغاز سال جاری تا پایان آذر ماه رو به رشد بوده است، اضافه کرد: در ۹ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱ حدود ۲۴۲ هزار زائر در طرح جدید به عتبات عالیات اعزام شده اند که این رقم نشان دهنده اعتماد روز افزون مردم به سازمان حج و زیارت است، ازاین رو به دنبال دریافت ایده ها و پیشنهادها با هدف توجه به نقاط قوت و ضعف و رفع نقصان ها در این طرح هستیم.
رییس سازمان حج و زیارت به تأثیر برخی نوسانات ارزی در مسافرت به عتبات عالیات اشاره نمود و اظهار داشت: در ماه آذر تعداد ۵۲ هزار نفر با کاروان های زیارتی تحت نظارت سازمان حج و زیارت به زیارت عتبات عالیات در عراق مشرف شده اند.
حسینی افزود: برای رفع مشکل نوسانات ارزی رایزنی ها و مکاتباتی را با بانک مرکزی و معاون اقتصادی دولت انجام داده ایم تا یک خط اعتباری برای هر فصل برای امور اجرایی اعزام به عتبات عالیات تخصیص داده شود تا مشتاقان این سفر زیارتی به علت نوسانات بازار ارز از این تشرف بازنمانند.
رییس سازمان حج و زیارت همینطور ضمن اشاره به تصویب و اعلام مصوبات شورایعالی حج از جانب دبیرخانه شورایعالی حج اظهار داشت: اینکه چارترینگ هواپیماهایی که به مقصد عتبات عالیات پرواز کنند، تحت نظارت سازمان حج و زیارت قرار بگیرد یکی از بندهای مصوبات است که در صورت اجرایی شدن آن شاهد کاهش قیمت های سفرهای هوایی خواهیم بود؛ چونکه این چارترینگ هم اکنون در اختیار برخی شرکت ها یا افراد است که عملا هزینه ها را، برای زائرین بالا می برد.
منبع:

1401/10/12
18:02:10
0.0 / 5
306
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است