پروژه رمزریال از رقابت جهانی عقب مانده است؟

پروژه رمزریال از رقابت جهانی عقب مانده است؟ به گزارش سیب پال، پرونده وعده های اجرایی نشده دولت روز به روز درحال سنگین تر شدن است؛ از واردات خودرو و ساخت یک میلیون مسکن در سال گرفته تا اجرایی شدن ریال دیجیتال، وعده هایی که هر چند هفته یکبار اجرایی شدن آنها عقب می افتد و به ماه بعد موکول می شود.


نگارعلی_ مبحث ریال دیجیتال که یک نوع ارز دیجیتال بانک مرکزی است برای نخستین بار در دوره دولت دوازدهم عنوان شد و در سال ۱۳۹۹ شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی وظیفه انجام این پروژه را برعهده داشته است و اجرایی شدن آن به دولت بعدی موکول شد؛ با این وجود اجرایی شدن این پروژه در دولت سیزدهم با فراز و نشیب ها و وعده های تکراری از جانب مسئولین همراه شد. بیشتر بخوانید: قیمت طلا، سکه و ارز امروز ۸ آذرماه/ جهش قیمت طلا و سکه در بازار شما نظر بدهید/ دلیل نوسانات اخیر قیمت ارز و سکه چیست؟ آخرین بار در تاریخ ۸ آبان بود که خبری از پروژه ریال دیجیتال شد و پیش نویس ۵۲ صفحه ای از سند آن توسط بانک مرکزی منتشر گردید که در آن ماهیت، اهداف، نحوه تولید و توزیع و همینطور شیوه تراکنش های این طرح بررسی شده است؛ در این سند آورده شده است که ریال دیجیتال بانک مرکزی بعد از طی مراحل قانونی و دریافت مجوزهای لازم، در حجم مشخصی توسط بانک مرکزی تولید می شود. ریال دیجیتال ساخته شده بعد از تأمین پشتوانه های لازم توسط بانک مرکزی انتشار یافته و بعد از آن، هر واحد ریال دیجیتال همان ریال جاری کشور بوده و هر واحد از آن معادل یک ریال خواهد شد. اجرایی شدن پروژه ریال دیجیتال در حالی در مرحله دریافت مجوز گیر افتاده است که علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی، در تاریخ ۲۳ شهریور ماه از اجرای مرحله پیش آزمایشی ریال دیجیتال بانک مرکزی اطلاع داده بود و گفته بود که طی روزهای اخیر فرآیند پیش از طریق اندازی آزمایشی ریال دیجیتال با رقم یک میلیارد تومان و با عرضه ریال دیجیتال به تعداد کمی از افراد شروع و عملا مرحله پیش آزمایشی آن در دو بانک ملی و ملت اجرایی شده است. رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با جزئیات راه اندازی پیش آزمایشی ریال دیجیتال هم اعلام نموده بود که دو فروشگاه جهت استفاده از این ریال دیجیتال تعیین شدند و کار در مرحله پیش از آزمایشی را شروع کرده اند. صالح آبادی همینطور وعده ورود به مرحله آزمایشی گسترده تر در مهر ماه را داده بود و حال بیشتر از یک ماه و نیم از این وعده می گذرد و ریال دیجیتال کماکان در مرحله دریافت مجوز گیر افتاده است!
رقابت نفس گیر بانکهای مرکزی برای توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی در حالی توسعه ارز دیجیتال را روزبه روز عقب می اندازد که کشورهای سراسر جهان جهت راه اندازی ارز دیجیتال بانک مرکزی رقابت می کنند؛ چین نخستین اقتصاد بزرگ بود که نسخه دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین از ارز خود، یوان سایبری، ایجاد کرد. بانک خلق چین آزمایشی از e-CNY خویش را در سال ۲۰۲۰ در شنژن راه اندازی نمود و از آن زمان استفاده از آنرا به سایر شهرها هم گسترش داده است. این خبر خوبی از یک سو برای شهروندان کشوری است که بشدت به پرداخت های الکترونیکی متکی هستند، بانک مرکزی امارات هم درحال کار بر روی پروژه ای جهت استفاده از بلاک چین و ارز دیجیتال بانک مرکزی برای پرداخت های منطقه ای بین کشورها است. بانک مرکزی سوئد هم درحال آزمایش کرون الکترونیکی خود برای پرداخت های تجاری و خرده فروشی است. حتی هیئت نسبتاً مستحکم فدرال رزرو ایالات متحده مقاله ای منتشر نموده است که مزایا و معایب ارز دیجیتال بانک مرکزی را ارزیابی می نماید. بدیهی است که بانکهای مرکزی درحال کوشش برای سوار شدن به قطار ارز دیجیتال بانک مرکزی پیش از خروج از ایستگاه هستند؛ اما چه انگیزه ای به این حرکت دیوانه وار دامن می زند؟ یک استدلال اینست که با عرضه دسترسی دیجیتال به هر کسی که دارای تلفن همراه یا کارت هوشمند است، ارز دیجیتال بانک مرکزی فناوری پرداخت مدرن را به توده ها گسترش می دهد. از سوی دیگر دولت ها با عنایت به توسل ایالات متحده به تحریم های مالی، به صورت فزاینده ای از وابستگی خود به دلار بعنوان ابزار غالب برای چنین معاملاتی ناراحت می شوند. امید اینست که ارز دیجیتال بانکهای مرکزی امکان دارد یک جایگزین دیجیتال عرضه کنند. به بیان دقیق، هیچ مانعی برای تبادل ارز دیجیتال بانک مرکزی کشورهای مختلف و استفاده از آنها برای پرداخت های بین المللی وجود ندارد. چندین ارز دیجیتال بانک مرکزی می توانند روی یک بلاک چین اجرا شوند. انگیزه دیگر جهت شرکت در رقابت ارزهای دیجیتال بانک مرکزی این باور است که برتری مالی و حتی ژئوپلیتیکی به این مورد بستگی دارد که کدام بانک مرکزی سریع تر ارز دیجیتال خویش را صادر می کند. این استدلال فرض می کند که ارزهای دیجیتال بانکهای مرکزی در فراسوی مرزها مورد استفاده قرار خواهند گرفت و آنها جایگزین بازار بین بانکی بین المللی بعنوان وسیله نقلیه برای معاملات بین المللی خواهند شد. ۲۲۳۲۲۷


منبع:

1401/09/10
13:32:58
0.0 / 5
244
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است