پیشبینی قیمت دلار دلار برای شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱

پیشبینی قیمت دلار دلار برای شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ به گزارش سیب پال، تجارت نیوز نوشت: قیمت دلار در هفته گذشته بر مداری باثبات در جریان بود. هرچند معامله گران، بازار را بی رمق می دانند اما این جریان کنترل شده مطلوب بازارساز و نهاد پولی کشور است. آیا دلار در ایام آینده افزایشی است؟در هفته ای که گذشت قیمت دلار بر مداری ثابت و نوسانی اندک در جریان بود. قیمت اسکناس آمریکایی در حالی بدون تغییر در محدوده ۳۴ و ۳۵ هزار تومان نوسان داشت که دولت شنبه گذشته فروش اوراق ارزی را بیان کرد تا با این ابزار بتواند قیمت را بشکند.
با عرضه اوراق ارزی قیمت دلار علاقه ای به کاهش نشان نداد اما روند را با ثبات نگه داشت. به اعتقاد کارشناسان ارزی این ابزاری که جدید هم نیست احتیاج به اعتمادسازی دارد و مردم در شرایط فعلی ترجیح می دهند دارایی هایشان را به آن چه فیزیکی و ملموس باشد تبدیل کنند. تب خرید دلار نشست
با اینکه به نظر می آید اجاره کارت ملی جهت استفاده از سهمیه ارزی افراد، در بازار معاملات ارز باردیگر رونق گرفته اما فعالان بازار آزاد چندان علاقه ای به خرید و فروش دلار ندارند و ترجیح می دهند نظاره گر باشند تا بازیگر.
گفته می شود حجم خرید و فروش به شکل معناداری پایین آمده و همین مبحث زمینه ساز کاهش سطح تغییرات و نوسانات قیمت دلار شده است.
در هفته های گذشته کارشناسان بازارهای مالی قیمت دلار را با تکیه بر فاکتور تورم، افزایشی پیشبینی کردند و معامله گران هم با اتکا به این تحلیل امید دارند تا با نزدیک شدن به ماه های پایانی سال قیمت دلار روند افزایشی به خود بگیرد و معامله گران بزرگ با قدرت وارد بازار شوند.
فردین آقابزرگی، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت نیوز بر دو متغییر تعیین کننده قیمت دلار در داخل کشور تصریح کرد و اظهار داشت: «عرضه و تقاضا و تناسب حجم نقدینگی، روند رشد نقدینگی و روند رشد اقتصادی متغییرهای تعیین کننده قیمت دلار هستند.»
او افزود: «از آن جا که عرضه عموما در دست بانک مرکزی و دولت می باشد، بنابراین استراتژی های بانک مرکزی و دولت برای قیمت دلار تعیین کننده نهایی است، بخصوص مواقعی که دولت دسترسی به منابع ارز حاصل از صادرات یا ذخایر ارزی قابل توجهی داشته باشد.» ذخایر بانک مرکزی محدود است
این تحلیلگر بازارهای مالی با تکیه بر این که ما در متغییرهای یاد شده نقطه ضعف داریم اضافه کرد: «ذخایر بانک مرکزی محدود است و قابل توجه نیست. در گذشته این امکان وجود داشت که بانک مرکزی روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار به بازار برای کنترل قیمت تزریق کنند.»
آقابزرگی ضمن اشاره به این که در ۱۰ سال قبل رشد اقتصادی بر مدار صفر بوده و حجم نقدینگی در کشور طی ۳ سال قبل حداقل ۶۰ درصد رشد داشته، تصریح کرد: «آنچه حالا مشاهده می نماییم به شکلی سرکوب قیمت ارز به صورت مقطعی است چونکه تناسب خاصی با تورم انباشته از آغاز سال تا کنون ندارد.»
او ضمن اشاره به این که دست بانک مرکزی خالی است و قادر به عرضه ارز برای کنترل بازار نیست اظهار داشت: «تایید این مورد هم روی آوردن دولت به عرضه گواهی ارزی است تا پیش فروش کند و با این اقدام بتواند بازار را کنترل کند.»
آقابزرگی افزود: «مدار قیمت دلار صعودی و بیشتر از نرخ های فعلی خواهد بود و روند فعلی به نفع تولیدکننده خارجی و واردکننده محصول است و این استراتژی یعنی سرکوب صادرات و تولید داخل.»
در روزهای پایانی هفته جلسه شورا حقوق بشر سازمان ملل برای رسیدگی به جریانات ایران برگزار گردید. به نظر می آید این رخدادهای بین المللی امید به مذاکرات هسته ای برجام را از بین ببرد و از طرفی معامله گران معتقدند نتیجه این شورا می تواند روند قیمت دلار را افزایشی کند.
از ابتدای سال تا کنون بازارساز با کوشش برای سرکوب قیمت دلار تا به امروز توانسته فنر قیمت دلار را مهار کند. باید دید در ماه های پایانی سال راهکار نهاد پولی کشور برای سرکوب قیمت دلار چیست؟
جریان قیمت دلار صعودی است اما دولت برای ممانعت از ایجاد شوک به بازار و پیشگیری از تبعات افزایش یک باره قیمت در جامعه، دست به مهار قیمت دلار می زند اما روند صعودی آهسته و پیوسته ادامه دارد؛ بگونه ای که به سادگی به آن عادت می کنیم!

بیشتر بخوانید: جهش خیره کننده طلا در بازارهای جهانی/ یک پیشبینی قیمت طلا۲۱۷ ۴۶منبع:

1401/09/06
12:19:26
0.0 / 5
244
تگهای خبر: ابزار , ارز , اسكناس , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است