عادت به نوسان های برجامی اختتام می یابد؟

عادت به نوسان های برجامی اختتام می یابد؟ به گزارش سیب پال به گزارش سیب پال، تجارت نیوز نوشت: دور جدیدی از مذاکرات برجام در وین شروع شده و بواسطه این مساله بورس در نخستین روز کاری هفته سبزپوش شد. این سبزپوشی حفظ می شود؟روز پنجشنبه بود که علی باقری، رییس هئیت مذاکره کننده ایران به وین سفر کرد و بعد از گذشت حدودا چهار ماه دیپلمات ها برای انجام مذاکرات برجام به وین رفتند.
باقری روز چهارشنبه با بیان سفرش به وین، پایتخت اتریش، جهت شرکت در دور جدید گفتگوهای رفع تحریم ها و احیای برجام در توئیتر شخصی خود نوشت: برای پیشبرد مذاکرات عازم وین هستیم. مسؤولیت بر عهده آنهایی است که توافق را نقض کرده و در فاصله گرفتن از میراث منحوس گذشته ناکام مانده اند. آمریکا باید قدردان فرصتی باشد که با سخاوتمندی اعضای برجام فراهم گشته است. توپ در زمین آنهاست تا از خود پختگی نشان داده و مسئولانه عمل کنند.
نوسان در بورس بواسطه مذاکرات
مذاکرات برای رفع تحریم ها و بازگشت به برجام از روزهای نخست دی ماه سال ۱۴۰۰ شروع شد و بعد از آن در اسفند ماه متوقف گردید. بعد از گذشت چند ماه دور جدید مذاکرات در هفتم و هشتم چند هفته پیش در دوحه قطر اجرا شد. اما بعد از گذشت چند ماه هنوز نتیجه روشنی از این مذاکرات وجود ندارد.
کارشناسان و مفسرین بازار سرمایه عقیده دارند بواسطه این عدم قطعیت در مذاکرات، بورس نیز نوسانی است. یعنی با بیان سفر دیپلمات ها بازار کمی جان می گیرد و بعد از عدم اعلام نتیجه این بازار سرخ پوش می شود.

درست است نبود نقدینگی مسیر بورس را نزولی کرده است. اما عدم قطعیت در مذاکرات تاثیر منفی روی بازار سرمایه دارد. یعنی سهامداران نمی توانند تصمیم گیری کنند که کدام سهام برای خرید بهتر است. زمانی که تکلیف مذاکرات مشخص شود، معاملات بورس نیز افزایش می یابد و سهامداران می توانند تصمیم بگیرند کدام گروه و صنایع را بخرند.
به طور کلی اگر مذاکرات برجام به توافق برسد، بورس در طولانی مدت روند صعودی به خود می گیرد. اما در کوتاه مدت بواسطه کاهش قیمت دلار و دیگر ریسک های موجود روند بازار نزولی می شود.
از سوی دیگر بواسطه عدم توافق بازار سرمایه در کوتاه مدت و طولانی مدت صعودی می شود. این صعود بواسطه تورم و گاها افزایش تحریم ها خواهد بود.

بیشتر بخوانید: برجام بر روی بازار سرمایه اثرگذار خواهد بود؟
بورس در کانال حساس / چرا مردم با بورس آشتی نمی کنند؟


217 46


1401/05/21
15:12:17
0.0 / 5
159
تگهای خبر: بازار , بورس , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است