سیگنال برجام به بورس

سیگنال برجام به بورس به گزارش سیب پال یک کارشناس بازار سرمایه اعتقاد دارد: نرخ بهره بین بانکی تاثیری روی نرخ بهره سپرده ندارد که البته این اجازه را بانک مرکزی نمی دهد؛ ازاین رو نباید نگران تغییرات نرخ سود بانکی شامل سپرده و تسهیلات هم بود.


به گزارش سیب پال به نقل از خبر آنلاین، طی چند روز معاملاتی اخیر چند نشانه تغییر روند در معاملات بورس تهران مشاهده شده است. جدا از این که شاخص کل بورس مثبت شده، چند اتفاق هم در جهت بهبود روند معاملات مشاهده شده که اگر ادامه دارد باشد، به باور تحلیل گران، میتوان امیدوار شد که مقرر است بورس مدتی رو به بالا حرکت نماید. بورس روز شنبه گذشته با رشد ۱۱ هزار و ۵۶۵ واحدی معادل ۰.۸ درصد مواجه گردید و به سطح یک میلیون و ۴۴۸ هزار واحدی رسید. شاخص کل فرابورس هم با رشد ۱۸۸ واحدی به محدوده ۱۹ هزار واحدی رسید. همینطور شاخص کل هم وزن رشد ۶ هزار و ۸۸ واحدی برابر ۱.۶ درصدی داشت و به محدوده ۳۹۰ هزار واحد رسید. تحلیل گران بازار سرمایه معتقدند سبزپوشی بورس بیشتر ناشی از سیگنال مذاکرات های برجام بوده است.
مجید عبدالحمیدی، کارشناس و فعال بازار سرمایه در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره حال این روزای بورس اظهار داشت: معاملات روز شنبه بورس به واسطه اخبار مثبت از وین و مذاکرات و افزایش تقاضا در نمادهای ریالی، سبزرنگ بود و شاخص کل توانست رشد خوبی را ثبت کند. وی ادامه داد: نکته خوب بازار، افزایش نسبی ارزش معاملات خرد همزمان با ورود پول حقیقی بعد از چندین هفته معاملاتی بود. این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: هم اکنون کمبود نقدینگی تحت تأثیر ریسک هایی که در کشور وجود دارد، همچون بحث شایعه افزایش نرخ بهره، کاهش بازدهی ها، دستکاری دولت در قیمت گذاری محصولات شرکت ها و به عبارتی سرکوب قیمت و کاهش حاشیه سود سبب شده، سرمایه گذاران در اینباره تا هم اکنون اشتیاق چندانی نشان ندهند. عبدالحمیدی متذکر شد: با اینکه بازار امروز شرایط بهتری داشت، اما اعتماد از دست رفته سهامداران زمانی پر خواهد گشت که این روند ادامه دار باشد و پول های پارک شده باردیگر به دل بازار برگردند. وی اظهار داشت: این مستلزم اینست که سیاست های کلان پولی و مالی و عدم دخالت دولت در قیمت گذاری بازارها، تصحیح شود که فقط با پیگیری مستمر نهاد ناظر امکان پذیر است. بیشتر بخوانید: رخ سرخ بورس در دولت رئیسی / طی یک سال قبل ۶۳ هزار و ۲۳۸ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج شد جهش بورس در میان التعطیلین عبدالحمیدی در مورد این که آیا اصرار بر کاهش نرخ سود بین بانکی برای اصلاح بورس منطقی است؟ اظهار داشت: در حقیقت نرخ بهره بین بانکی تاثیری روی نرخ بهره سپرده ندارد که البته این اجازه را بانک مرکزی نمی دهد؛ ازاین رو نباید نگران تغییرات نرخ سود بانکی شامل سپرده و تسهیلات هم بود، اما نکته اینجاست وقتی ترس سراغ سهامداران رفته و به تمام موضوعات مرتبط و غیرمرتبط بدبین شده باشند، تأثیر روانی روی معاملاتشان ایجاد خواهد نمود که واکنش ها روی این مورد را در ایام گذشته شاهد بودیم. وی تصریح کرد: ورود سرمایه ها به بازار سرمایه تحت تأثیر ریسک هایی که در کشور وجود دارد همچون بحث شایعه افزایش نرخ بهره، کاهش بازدهی ها، دستکاری دولت در قیمتگذاری محصولات شرکت ها و به عبارتی سرکوب قیمت و کاهش حاشیه سود سبب شده، کاسته شده است. ۲۲۳۲۲۵


منبع:

1401/05/20
12:34:53
0.0 / 5
156
تگهای خبر: آنلاین , ارز , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است