مدیر عامل بانك دی در سیب پال

زیان انباشته را با فروش اموال مازاد کاهش می دهیم

زیان انباشته را با فروش اموال مازاد کاهش می دهیم به گزارش سیب پال مدیر عامل بانک دی با اعلان اینکه این بانک از شروع سال تا حالا بیش از 8000 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است، اظهار داشت: برنامه ما این است که با جذب منابع ارزان و فروش اموال مازاد بخش قابل توجهی از زیان انباشته بانک را کاهش دهیم.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، بانک دی یکی از بانکهای خصوصی کشور است که با هدف تسهیل و فراهم ساختن امکان مشارکت گسترده و فراگیر ملی و مردمی در تمامی کارهای سازنده، مثر ثمر و موجه اقتصادی و مالی خصوصاً در حوزه پولی، بانکی و مالی تشکیل شد و هم اکنون با ۹۱ شعبه فعال در سطح کشور به ارائه خدمات بانکی مشغول می باشد.
علیرضا قیطاسی - مدیر عامل بانک دی - با حضور در خبرگزار ی دانشجویان ایران، به بیان عملکرد بانک در چند ماهه ابتدایی سال جاری در حوزه پرداخت تسهیلات بانکی، وضعیت فروش اموال مازاد، اعطای تسهیلات بدون ضامن و... پرداخت که مشروح این گفت و گو به شرح زیر است:
عملکرد بانک دی در تسهیلات دهی از شروع سال جاری تا حالا را شرح دهید. میزان تسهیلات پرداختی بانک برای وام ازدواج و فرزندآوری امسال چه میزان بوده است؟
از شروع سال جاری تاکنون، بانک دی بیش از ۸۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که از نظر تعدادی، معادل ۱۵ هزار فقره تسهیلات بوده و به میزان ۴۰۰۰ فقره از این تسهیلات از نوع تسهیلات قرض الحسنه و حدودا ۱۰ هزار فقره نیز تسهیلات مرابحه پرداخت شده است.
بانک دی از شروع سال جاری تا اختتام تیرماه بیش از ۸۰ درصد سهمیه تعیین شده برای وام ازدواج را پرداخت کرده و برای تسهیلات فرزندآوری نیز ۱۴۲ درصد سهمیه خودرا پرداخته است. به عبارت دیگر، سهمیه بانک دی در پرداخت وام فرزندآوری ۷۴ میلیارد تومان تعیین شده که بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان دراین زمینه پرداختی داشته است. بنابراین، بانک دی به تعهدات خود در پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری عمل کرده است.همین طور این بانک برای پروژه نهضت ملی ۷۵ میلیارد تومان سهمیه دارد که به دو استان تهران و هرمزگان مربوط است و هم اکنون ۲۰ مورد به بانک معرفی شده اما هنوز به مرحله پرداخت نرسیده است و در مرحله بررسی قرار دارد.
آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات بدون ضامن در بانک دی به چه صورت است؟ و ضمن تشریح وضعیت مطالبات غیرجاری بانک، اقدامات انجام شده دراین زمینه را اعلام کنید.
بانک دی از اول بهمن ماه سال قبل که پرداخت تسهیلات بدون ضامن مبتنی بر اعتبارسنجی شروع شد، معادل ۱۹۰ میلیارد تومان وام بدون ضامن پرداخت کرد و در سال ۱۴۰۱ نیز معادل ۲۵۰ میلیارد تومان پرداخت کرده است.
بانک مطابق با قانون، لیست اشخاص در رابطه با تسهیلات غیرجاری خودرا به بانک مرکزی ارسال و این بانک نیز آنرا منتشر نموده است. تسهیلات غیرجاری به سه بخش تقسیم می شود که تسهیلات سررسید گذشته یکی از سرفصل های آنست. در سررسید گذشته، بازپرداخت اقساط تسهیلات از موعد گذشته و عقب افتاده که در این شرایط بانک شش ماه به مشتری برای پرداخت فرصت می دهد و اگر بعد از این مهلت نیز پرداخت صورت نگیرد، این تسهیلات در سرفصل معوق قرار می گیرد که دراین زمینه اقدامات بانک مقابل مشتری و یا ضامن او انجام می شود. در نهایت، اگر باز هم مشتری نسبت به تعیین تسهیلات معوق خود اقدام نکند، آن تسهیلات در سرفصل مطالبات مشکوک الوصول بانک قرار می گیرد که در این شرایط اقدامات قضایی برای وصول آن آغاز می شود.از طرف دیگر با عمومی شدن لیست مطالبات غیرجاری بانک ها، شخص بدهکار برای حفظ آبروی خود برای خارج شدن نامش از این لیست اقدام می کنند و انتشار این لیست تاثیرات مثبتی خواهد داشت. در کل، اقدامات برای مطالبات غیرجاری انجام شده و درحال رسیدگی به پرونده های آنها هستند. همچنین، در بانکها کمیته رسیدگی به مطالبات غیرجاری وجود دارد که در بانک دی، در این شش ماهه اخیر حضور بنده برای مطالبات غیرجاری روزانه جلسه برگزار می گردد تا با حضور رییس شعبه موردنظر و بدهکار مربوطه به بررسی راه حل ها در جهت وصول مطالبات بصورت نقدی، تهاتری و تملیکی پرداخته شود.
در بانک دی، در مجموع ۱۰ هزار پرونده مربوط به مطالبات غیرجاری در سطح کشور وجود داشت که ۲۰۰۰ مورد از این پرونده ها تعیین تکلیف شد و در سرفصل مشکوک الوصول ها نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان وصولی داشتیم.
مجمع بانک دی چه زمانی برگزار می گردد و چه اقداماتی برای کاهش زیان انباشته بانک در نظر گرفته اید.
برای جبران زیان انباشته بانک برنامه داریم که این برنامه را به بانک مرکزی ارسال کرده ایم. برنامه ما این است که با جذب منابع ارزان و فروش اموال مازاد بخش قابل توجهی از زیان انباشته بانک را کاهش دهیم. بدین منظور، در تیرماه امسال نخستین مزایده فروش اموال مازاد بانک با ۱۱ ملک انجام شد و دومین مزایده نیز با ۲۳ ملک در ماه پیش رو انجام خواهد شد. اگر بتوانیم ۵۰ درصد این املاک را تا آخر سال واگذار نماییم، بخش عمده زیان انباشته بانک کاهش پیدا می کند.
منبع:

1401/05/12
10:07:38
0.0 / 5
182
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است