با تاكید بر صادرات به روسیه

تائید سموم بالا در برگشت محصولات کشاورزی

تائید سموم بالا در برگشت محصولات کشاورزی به گزارش سیب پال، در جریان اما و اگرهای برگشت محصولات کشاورزی صادراتی، اعلام اخیر وزارت جهاد، بالا بودن سموم و فلزات سنگین بعنوان یکی از علل برگشت برخی محصولات را تائید می کند و مقرر شده که از این پس عرضه گواهی سلامت جهت صادرات این محصولات از گمرک الزامی باشد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، در مدت اخیر برگشت محصولات کشاورزی صادراتی ایران با حواشی همراه بود و طی آن مبحث بالا بودن سموم مورد استفاده در ایران عنوان شد، اما به هر حال موضع مسؤلان مربوطه چندان تائید کننده بالا بودن سموم این محصولات نبود و به صورت مشخص شفاف سازی نشد.
با این حال به تازگی در جلسه بین دستگاههای مربوطه ضمن تائید بالا بودن سموم در بعضی محصولات، از اضافه شدن گواهی سلامت برای صادرات اقلام کشاورزی حکایت دارد.
گواهی سلامت به گواهی بهداشت اضافه شد
بررسی ها نشان داده است که در ۱۳ دیماه طی مکاتبه دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه برخی محموله های کشاورزی بنا به علل مختلف همچون بالا بودن سموم و فلزات سنگین به کشور برگشت خوردند، تاکید شده که برای صادرات کلیه محصولات کشاورزی علاوه بر گواهی بهداشتی، دریافت گواهی سلامت از سازمان غذا و دارو هم الزامی باشد.
تجار پیش از اظهار به گمرک، گواهی سلامت بگیرند
بر این اساس کلیه تجار و صادرکنندگان محصولات کشاورزی ملزم هستند که حداقل پنج روز پیش از حمل بار و هرگونه اظهار در گمرک ها، با رفتن به معاونت های سازمان غذا و دارو در استان ها، گواهی سلامت محموله های صادراتی را دریافت کنند و صدور هر گونه مجوز بهداشتی توسط سازمان حفظ نباتات منوط به عرضه گواهی سلامت است.
الزام گواهی سلامت برای صادرات به روس
اما به دنبال این مکاتبه در ۱۵ دیماه هم مبحث صادرات محصولات به روسیه مورد توجه قرار گرفته و اعلام می شود که از آغاز بهمن تا ابتدای اسفند سال جاری باید کلیه کارشناسان قرنطینه مستقر در گمرک های صادراتی، گواهی سلامت سازمان غذا و دارو را بعنوان پیش نیاز صدور گواهی بهداشت گیاهی از صادرکنندگان محموله های گیاهی به روسیه دریافت نمایند.
گمرک و سازمان غذا و دارو هماهنگ باشند
البته از آغاز اسفند باید گمرک و سازمان غذا و دارو به نحوی عمل کنند که صادرات کلیه محصولات کشاورزی به روسیه با عرضه گواهی سلامت بعنوان یکی از مدارک مورد نیاز برای گمرک باشد و در سیستم epl گمرک ثبت گردد.
بر این اساس صادرکنندگان محموله های گیاهی صادراتی به روسیه باید حداقل پنج روز پیش از حمل بار و هرگونه اظهار به سازمان غذا و دارو مراجعه نموده و گواهی سلامت دریافت نمایند.منبع:

1400/10/17
14:38:01
0.0 / 5
269
تگهای خبر: دستگاه , عرضه , گمرك , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است