تضامین سنگین شد

تخلف و دلالی در خودرو های گذرموقت

تخلف و دلالی در خودرو های گذرموقت با افزایش پرونده های قاچاق و تخلف و عدم انجام تعهدات از جانب صاحبان خودرو های ورود موقت، گمرک ایران دریافت تضامین سنگین تری را برای تردد این خودرو ها به ایران اعمال کرده است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، ورود موقت خودرو های سواری به ایران طبق ضوابط در ارتباط با تردد این خودرو ها و برپایه قانون امور گمرکی و آیین نامه اجرایی این قانون انجام می شود و خودرو می تواند به مدت سه ماه وارد کشور و پس از آن بیرون برود و هرگونه ماندگاری بیشتر از این زمان منوط به موافقت گمرک خواهد بود.
با این حال، در چند سال گذشته تردد خودرو های ورود موقت در ایران کم حاشیه نبوده و در زمان تحویل و خروج با مشکلاتی مواجه بود که همچون آن بحث واگذاری و فروش این خودرو ها داخل کشور است. نمونه این جریان میتوان به زمان اوج گیری کرونا در دو سال گذشته اشاره نمود که خودرو های گذر موقتی که به ایران وارد شده بودند با عنایت به بسته شدن مرزها و موانعی که در خروج وجود داشت نسبت به تحویل، خروج و یا تعیین تکلیف اقدام نکرده و کار به جایی رسید که گمرک اعلام نمود عدم تحویل و تعیین تکلیف مصداق قاچاق به حساب می آید.
اما در تازه ترین تصمیم گیری که در گمرک ایران در ارتباط با ساماندهی وضعیت خودرو های ورود موقت صورت گرفته، مبحث دریافت تضمین بیشتر از صاحبان خودرو مورد توجه قرار گرفته و در بخشنامه ای از جانب گمرک ایران به گمرک های اجرایی ابلاغ گردیده است.
صدها پرونده قاچاق خودروی ورود موقت
معاون فنی گمرک ایران در توضیحی به ایسنا، ضمن اشاره به این که سالانه حجم بالایی از خودرو های سواری همراه مسافر از راه مبادی ورودی کشور تحت رویه گذر موقت و برپایه قانون امور گمرکی و یا جواز عبور بین المللی وارد کشور می شوند اعلام نمود که بررسی های صورت گرفته نشان داده است سالانه تعداد قابل توجهی از این خودرو ها به علل مختلف بعد از اتمام مهلت اعطایی از جانب گمرک از کشور خارج نمی شوند و تخلفاتی در حوزه واگذاری آنها در داخل ایران به افراد دیگر، گزارش شده است؛ به نحوی که هم اکنون صدها پرونده قاچاق در مراجع ذیربط برای عدم اعاده این خودرو ها تشکیل و تحت رسیدگی است.
وی اظهار داشت که به منظور پیشگیری از بروز تخلف در حوزه خودرو های خارجی که تحت رویه گذر موقت وارد کشور می شوند و همینطور در جهت افزایش اثربخشی و اطمینان در تضمین بازگشت و خروج این خودرو ها در مهلت قانونی تعیین شده و افزایش بازدارندگی در تخلف های احتمالی، گمرک های اجرایی مکلف به دریافت تضمین در مورد خودرو های سواری ورود موقت خواهند بود.
اخذ تضمین سه برابر ارزش خودرو
طبق این بخشنامه، دریافت تضمین جهت خودروی سواری همراه مسافر ایرانی و غیرایرانی مقیم خارج برای رویه گذر موقت، معادل حقوق ورودی و سه برابر ارزش تعیین شده است.
این در حالی است که به قول ارونقی تا پیش از این، تضمین معادل حقوق ورودی و نصف ارزش کالا برای گذر موقت خودرو های سواری به صورت سپرده نقدی دریافت می شد که در صورت عدم عودت خودرو به خارج از کشور، شرکت هایی که بن بیمه برای تضمین ورود موقت صادر کرده بودند هم اهتمام چندانی برای پیگیری مبحث برگشت خودرو های سواری به خارج از کشور نداشتند که به نظر می آید این امر از این پس مورد توجه این شرکت ها واقع شود.
خرید، فروش و اجاره ممنوع
مور دیگر به ممنوعیت واگذاری خودرو ورود موقت در داخل کشور برمی گردد.
معاون فنی گمرک ایران در اینباره هم توضیح داد: متاسفانه ما با تعداد زیادی از خودرو های گذر موقت مواجه هستیم که توسط دلال ها یا برخی افراد سودجو وارد کشور شده و به اشخاص غیر، حتی به صورت شبانه روزی با مبالغ بالا اجاره داده می شود، ازاین رو تاکید شد که هرگونه اجاره، واگذاری و خرید و فروش خودرو های ورود موقت شده، غیرقانونی بوده و مشمول مصادیق بارز قاچاق خواهد شد.
ورود ممنوع مازراتی، بوگاتی، پورشه و...
وی همینطور ضمن اشاره به این که انجام تشریفات خودرو های سواری تحت رویه های اعلام شده ضمن رعایت سایر مقررات ابلاغی مجاز خواهد بود. خاطرنشان کرد که طبق بخشنامه قبلی گمرک ایران، ورود موقت برخی خودرو های سواری همچون مازراتی، بوگاتی، پورشه، هامر و خودرو های تشریفاتی ممنوع اعلام شده است.
خودرو فقط در اختیار مالک یا دارنده جواز گمرکی

اما در دستورالعمل جدید در دریافت تضامین برای ورود خودرو های ورود موقت تاکید گردیده است که خودرو های ورود موقت شده در مهلت تردد صرفاً در اختیار مالک خودرو قرار گرفته و استفاده از آن توسط دارنده پروانه یا جواز گمرکی امکان پذیر است.
این درخواست ها قابل پذیرش نیست
پذیرش درخواست انجام تشریفات گمرکی در صدور پروانه و حتی پیگیری تمدید پروانه صادره به نام و توسط وکیل صاحب کالا با عنایت به عدم پیشبینی مبحث در قانون امور گمرکی و آئین نامه اجرایی آن به هیچ وجه موضوعیت نداشته و قابل پذیرش نمی باشد.
الزام پیگیری پس از اتمام مهلت تردد
همچنین بعد از اتمام مدت تعیین شده در پروانه ورود موقت، پیگیری و اقدامات لازم به منظور اعاده خودرو به خارج از کشور و طرح پرونده در مرجع قضایی توسط گمرک صادرکننده پروانه ورود موقت الزامی و مورد تاکید است.
در آخرین مورد هم اعلام شده اقدام جهت ورود موقت خودرو های سواری همراه مسافران ایرانی و غیرایرانی مقیم خارج که تحت جواز عبور بین المللی (کارنه دوپاساژ) وارد کشور می شوند همچنان اعمال خواهد شد.
منبع:

1400/09/06
20:50:55
0.0 / 5
248
تگهای خبر: ارز , بیمه , خرید , سپرده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است