هشدار وزیر اقتصاد به بانک های دولتی

هشدار وزیر اقتصاد به بانک های دولتی به گزارش سیب پال وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم تکریم و معارفه مدیران عامل سابق و جدید بانک ملی ایران تاکید کرد: هیچ قسمتی از تامین مالی سوداگری در اقتصاد ایران نباید به پشتوانه بانکها خصوصاً بانکهای دولتی صورت گیرد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، به نقل از شادا، سید احسان خاندوزی در این مراسم با اشاره به این که با وجود تلاش هایی که انجام می شود، تا تامین مالی بانک محور به سمت تامین مالی بازار محور حرکت نماید اما در چشم انداز قابل پیش بینی، نظام بانکداری همچنان پایه تامین مالی در اقتصاد ایران خواهد بود اظهار داشت: اگر نگران نظام تامین مالی هستیم حتما باید اصلاحات بانکی را در اولویت قرار دهیم.
ایشان سپس سخنانش به انتظارات خود از شبکه بانکی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: بانکها در کنار مراعات مسئولیت های عمومی و اجتماعی حرکت به سمت یک عملیات بانکی اقتصادی، به صرفه و سود آور را در دستور کار خود قرار دهند؛ چونکه اگر بانکها همچنان با کسری و زیان انباشته مواجه باشند توسعه پایدار که باید برمبنای نظام بانکی با ثبات باشد، رخ نخواهد داد.
وزیر اقتصاد انتظار دیگر خود از شبکه بانکی را رشد عملیات ارزی عنوان نمود و اضافه کرد: به جهت اینکه فعالانه در گره گشایی از تراز تجاری کشور تأثیرگذار باشیم، انتظار می رود هر آن چیزی که از دست بانکها برای بالا بردن حجم عملیات ارزی بر می آید، صورت گیرد و معتقدم با عزم و اراده جدی، طی یکی و دو سال آینده شاهد جهش های بزرگی در این عرصه خواهیم بود.
وزیر اقتصاد سپس به مسئله خروج از بنگاه داری غیر ضرور اشاره و اشاره کرد: راهبرد وزارت اقتصاد نه خروج مطلق از هر نوع فعالیت اقتصادی و بنگاه داری بلکه خروج از بنگاه داری هایی است که واقعاً در کسب وکار اصلی بانکها جایگاهی ندارند.
وی تاکید کرد: در جاهایی که بازیگران بزرگ عرصه های اقتصادی حضور ندارند، حتما بانک ها می توانند بعنوان پیشرو و خط شکن عمل کنند، اما در کل نیازمند یک استراتژی خروج هستیم تا بتوانیم وارد سرمایه گذاری های جدیدتری شویم.
وزیر اقتصاد همین طور با اعلان اینکه مسئله هدایت اعتبار به بخش های مولد و ممنوعیت درباب کارهای غیر مولد کمترین انتظاری است که از بانک ها می توان داشت ابراز امیدواری کرد باتوجه به استراتژی های شفافیت بتوانیم در یک چشم انداز کوتاه این تضمین را بدهیم که هیچ قسمتی از تامین مالی سوداگری در اقتصاد ایران به پشتوانه بانکها به ویژه بانکهای دولتی انجام نشود.
وزیر اقتصاد جایگزینی نظام اعتبارسنجی بجای نظام وثیقه محوری را موضوعی با اهمیت دانست و آنرا از دیگر برنامه های وزارت اقتصاد در زمینه تحول در نظام بانکی کشور عنوان نمود و گفت: این مسئله یکی از پر منفعت ترین، عدالت محور ترین و رضایت آفرین ترین حرکت بانکهای دولتی است و تلاشی می نماییم نظام اعتبار سنجی به شکل کامل مستقر شود چونکه با اجرای این تحول، بانکداری در کشور شکلی متفاوت خواهد داشت و نظام دیگری از بانکداری را تجربه خواهیم کرد.
وزیر اقتصاد اضافه کرد: البته این مهم در گرو پشتیبانی سامانه های اطلاعات اقتصادی کشور، از اعتبارسنجی بانکها است.
خاندوزی در بخش دیگری از سخنانش رعایت مصوبات شورای پول و اعتبار توسط بانکها و جوانگرایی در نظام بانکی به ویژه در سطح مدیریتی را از دیگر انتظارات خود عنوان نمود.
وزیر اقتصاد در ادامه شفافیت در تمامی ابعاد به ویژه حقوق اولیه فعالان و مشتریان بانک ها را بیان کرد و اظهار داشت: این مسئله بارها در بخشنامه های بانک مرکزی تاکید شده است، اما خیلی از مردم و فعالان اقتصادی از حقوق اولیه خود خبر ندارند و یا دستشان به جایی نمی رسد.
خاندوزی تاکید کرد: نظام بانکی باید تلاش کند با تغییر رفتار و رویکرد در سالهای پیش رو، تصویر متفاوت تری از خود نشان دهد، به نحوی که در این تصویر در کنار مردم و تولید کنندگان و شریک دغدغه فعالان اقتصادی و خانوار ها باشد.
وزیر اقتصاد بر جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی هم تاکید و در ادامه سخنانش به مسئله سود و زیان شرکت های زیر مجموعه بانکها اشاره نمود و اظهار داشت: اگر بانکی که در عملیات اصلی و اولیه خود گرفتار زیان های بزرگ است بخواهد بوسیله درآمدهای غیر عملیاتی خودش پوشش دهنده زیان هایش باشد از کسب وکار بانکداری دور شده و باید اصلاح گردد.
وی ادامه داد: همچون این تغییرات، اصلاحات در نظامات اداره اقتصادی و حاکمیتی شرکتی در این بنگاه ها است و باید پذیرفت که به شیوه های گذشته نمی توان این شرکتها را اداره کرد و باید تلاش نماییم بصورت فعالانه و با برنامه ریزی هوشمند و هدفمند زیرمجموعه بانکهای دولتی را مدیریت نماییم و حتما در این راستا تغییر روش مدیریت لازم است و اساس آن تغییر در شیوه نامه تعیین مدیرعامل و هیئت مدیره بانکها است.
وزیر اقتصاد در ادامه تأکیدکرد: وزارت اقتصاد با جدیت تلاش خواهدنمود نظام ارزشیابی مبتنی بر شایسته گزینی را در دستور کار خود قرار دهد تا زمینه برای بهره گیری از نخبگان و متخصصان که از حداقل توان مدیریتی و سلامت مالی برخوردار می باشند فراهم گردد.
خاندوزی در این مراسم بانک ملی را نماد نظام بانکداری خواند و اظهار نمود: این بانک در فاکتورهای گوناگون جزو مؤثرترین، پیشروترین و مردمی ترین بانکها تلقی شده و از جایگاه ویژه ای برخوردار است، ضمن این که بدنه خدوم و با ریشه اش، بار سنگینی در ارائه خدمت به جامعه بر دوش می کشند.
وزیر اقتصاد در انتهای سخنان خود، محمدرضا فرزین مدیر عامل جدید بانک ملی را فردی با سابقه بانکداری و مدیریت اقتصادی معرفی و از کوشش های حسین زاده مدیرعامل پیشین بانک ملی نیز قدردانی نمود.
انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1400/08/06
20:30:53
0.0 / 5
221
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است