افزایش قیمت کالاها چقدر است؟

افزایش قیمت کالاها چقدر است؟ سیب پال: گرچه روند افزایشی تورم در ماه های قبل، متوقف شده است اما همچنان بخش زیادی از کالاها بیش از 50 درصد و بیشتر نسبت به سال قبل افزایش قیمت داشته اند که در بعضی اقلام به بالای 90 درصد هم دربرخی از اقلام می رسد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، آنچه بتازگی مرکز آمار ایران از وضعیت شاخص تورم در مهر ماه اعلام نمود نشان داد که بر خلاف چند ماه اخیر، تورم افزایشی نبوده و در هر سه شاخه با اندکی کاهش روبه رو شده است؛ بطوریکه تورم سالانه به ۴۵.۴، نقطه به نقطه ۳۹.۲ و تورم ماهانه به ۳.۷ درصد کم شده است.
اما بررسی جزئیات تورم دربین اقلام خوراکی و خدمات نشان میدهد که کالاهای خوراکی نسبت به پارینه بطور متوسط ۶۱.۳ درصد افزایش هزینه داشته است که در میان آنها گروه سبزیجات با ۹۰.۷ درصد بالاترین میزان افزایش قیمت را به خود مختص کرده است.
در سایر اقلام نیز می توان به کالا و خدماتی اشاره نمود که بین ۱.۱ درصد که پایین ترین میزان افزایش قیمت بوده و به گروه ارتباطات اختصاص دارد تا اقلامی که تعداد زیادی از آنها تورم بالای ۵۰ درصد دارند.
گروه گوشت قرمز و سفید ۵۲.۱، ماهی ها و صدف داران ۶۹.۶، شیر و پنیر و تخم مرغ ۷۱.۹، روغن و چربی ها ۷۲.۶، میوه و خشکبار ۷۰.۱، شکر و مربا و عسل و شکلات وشیرینی ۶۲.۵، چای و قهوه و نوشابه ۵۸.۱ درصد افزایش قیمت دارد.
اما در میان اقلام غیر خوراکی بالاترین افزایش هزینه نسبت به پارینه مربوط به هتل و رستوران ۶۷.۳ درصد، تفریح و فرهنگ ۳۶.۱، بهداشت و درمان ۳۷.۵، مبلمان ولوازم خانگی با ۴۴ درصد بوده است.
گروه حمل و نقل نیز که خودرو در آن نقش موثری دارد با ۱۹.۵ درصد افزایش هزینه نسبت به سال قبل ثبت شده و تورم سالانه آن به۵۰.۱ درصد می رسد.
اما در تورم سالانه که در مهر ماه روند افزایشی آن متوقف گردید بالاترین حد به گروه روغن وچربی ها با ۹۴.۹ درصد اختصاص دارد و در سایر اقلام می توان به تورم ۶۵.۵ درصدی ماهی ها و صدف داران، ۷۰.۹ درصد شیر و پنیر و تخم مرغ اشاره نمود.
در تورم ماهانه نیز تمامی گروه ها افزایش دارند و کمترین میزان به ارتباطات با ۱.۱ و بالاترین حد به گروه شیر، پنیر و تخم مرغ با ۷.۳ و آموزش با ۱۳.۵ درصد اختصاص داشته است.
منبع:

1400/08/03
10:04:01
0.0 / 5
206
تگهای خبر: خدمات , قیمت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است