بازدید رییس جمهوری از مراحل احیای کشت و صنعت مغان

بازدید رییس جمهوری از مراحل احیای کشت و صنعت مغان سیب پال: آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رییس جمهوری در مسافرت به استان اردبیل از مراحل احیای مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان که یک سال از ابطال واگذاری آن به بخش خصوصی و بازگشت آن به بیت المال می گذرد، بازدید نمود.


به گزارش سیب پال به نقل از خبرگزاری ایرنا، رئیس جمهوری که برای هشتمین سفر استانی در سفری یک روزه از راه فرودگاه پارس آباد مغان وارد استان اردبیل شده است، با حضور در بخش های مختلف مجتمع کشت و صنعت مغان به استماع گزارش فرآیند احیای این شرکت بعد از ابطال واگذاری آن به بخش خصوصی پرداخت.
سال گذشته به دنبال سفر آیت الله رئیسی در کسوت رئیس قوه قضاییه به استان اردبیل، با صدور دستور ۶ ماده ای، مبحث واگذاری مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان به بخش خصوصی بعد از بررسی دقیق ابطال شده و این سرمایه ملی به دامن بیت المال برگشت.
به همین علت مردم استان اردبیل خاطره خوشی از سفر آیت الله سیدابراهیم رئیسی به این خطه دارند چون که در خلال سفر سوم مهرماه سال قبل وی به این استان یکی از مهم ترین مطالبات مردم منطقه محقق شد.
با گذشت حدود یک سال از ابطال واگذاری این شرکت به بخش خصوصی و ارزیابی اقدامات انجام شده، به جرات میتوان ابطال واگذاری پرحاشیه این شرکت را جزو یادگارهای ماندگار آیت الله رئیسی، رئیس سابق قوه قضاییه و رئیس جمهوری فعلی در استان اردبیل اعلام نمود.
آیت الله رئیسی سال قبل در پاسخ به درخواست عمومی و اجابت خواسته مردم استان بخصوص طومار امضا شده ۲۰ هزار نفر از اهالی منطقه مغان، به اردبیل سفر کرده و ضمن بررسی مبحث واگذاری این شرکت به بخش خصوصی، دستور بررسی این واگذاری را صادر کرد.
پس از سفر وی، واگذاری مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان به بخش خصوصی بر مبنای رای قطعی شعبه ۲۱ دادگاه عمومی و حقوقی مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران در روز ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹ ابطال شده و بعد از خلع ید تحویل دولت شد.
هیات مدیره جدید این شرکت هم در تاریخ ۱۵ دیماه سال قبل معرفی شده و از آن تاریخ فرآیند احیای این شرکت آغاز و با وجود گذشت نیمی از سال زراعی گذشته، دستاوردهای قابل ملاحظه ای حاصل شد.
مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان که الان بعنوان زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی به حساب می آید، در زمینه تولید محصولات کشاورزی، دامی و صنایع وابسته با ۲ هزار و ۶۴۰ نفر نیروی انسانی شاغل فعالیت می کند و بعنوان پیشانی تولید بخش کشاورزی استان درحال فعالیت و تولید است.
مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان بعنوان بزرگترین شرکت کشت و صنعت کشور با داشتن اراضی وسیع زراعی به مساحت بیشتر از ۲۷ هزار هکتار، ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار باغات میوه، مجتمع بزرگ دامپروری، کارخانه های قند، لبنیات، فرآوری میوه و چند واحد تولیدی دیگر از شرکتهای منحصر بفرد کشور به حساب می آید.
وسعت اولیه کشت و صنعت مغان بعنوان بنگاه عظیم اقتصادی در شمال استان اردبیل ۶۰ هزار هکتار بود ولی الان تنها ۲۷ هزار هکتار در دست کشت و صنعت مغان قرار دارد که ۲۳ هزار هکتار آن قابل کشت است.
این شرکت در اجرای قانون خصوصی سازی در سال ۱۳۸۸ در فهرست واگذاری به بخش خصوصی قرار گرفت.
پس از طی مراحل قانونی عاقبت در سال ۹۶ در اجرای قانون اصل ۴۴ قانون اساسی فرآیند واگذاری این شرکت عظیم هم شروع شد.
بعد از چهار فقره آگهی، در سال ۱۳۹۷ به قیمت ۱۸ هزار و ۴۰۰ میلیاردریال به صورت اقساط ۹ ساله با ۲ سال تنفس و سود ۱۴ درصدی و آورده نقدی یک هزار میلیاردریالی سرمایه گذار به بخش خصوصی واگذار شد.
این واگذاری از همان زمان به دلیل طی نشدن فرآیند قانونی، تعیین قیمت پایین فروش و هم نادیده گرفته شدن حقوق بیت المال و منافع ذیحقان و اهالی منطقه با اعتراض مردم مواجه گردید.
پس از کش وقوس های فراوان در مهر ماه سال گذشته، با سفر آیت الله رئیسی رئیس وقت قوه قضاییه به استان اردبیل، بررسی واگذاری کشت و صنعت مغان و تصمیم گیری درباره آن به یکی از مهم ترین موضوعات این سفر تبدیل شد.
در نهایت آیت الله رئیسی با استماع نظرات مسؤلان استانی و بررسی کارشناسی موضوع، دستور ۶ ماده ای در مورد بررسی نحوه واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان را صادر کرد و همین مسئله سرآغازی برای بازگرداندن این شرکت بزرگ به مردم منطقه و رفع برخی مشکلات آن شد.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان و دامپروری با تشریح وضعیت این شرکت بعد از ابطال واگذاری اظهار داشت: سودآور کردن این شرکت در راس برنامه ها قرار گرفته و پیشبینی می شود که در اولین سال ابطال واگذاری به بخش خصوصی، علاوه بر احیا و اجرای برنامه های توسعه، ۸۰۰ تا یک هزار میلیاردریال سود مازاد هم کسب شود.
اسدالله محسن زاده ضمن اشاره به آغاز واگذاری ۴۵۰۰ هکتار از اراضی کشت و صنعت مغان به عشایر ساکن در محدوده این شرکت بعد از پنج دهه اظهار داشت: تلاش مدیریت جدید شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان بعد از ابطال واگذاری در سال گذشته، بر تبدیل اراضی دیم به آبی از راه جذب منابع مالی و تسهیلات متمرکز شده است.
وی اعلام نمود: بر این اساس عملیات تبدیل شیوه آبیاری غرق آبی فعلی به آبیاری تحت فشار در محدود ۷۰۰ هکتار از اراضی این شرکت شروع شده و کوشش برای جذب سه هزار میلیاردریال تسهیلات برای نوسازی و تبدیل اراضی دیم و اصلاح شیوه آبیاری در کشت و صنعت مغان ادامه دارد.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان و دامپروری افزود: برای احیای کامل این شرکت، ۲۳۰ هزار میلیاردریال پروژه تعریف و تدوین شده است.
وی اضافه کرد: امسال هم بالغ بر هفت هزار و ۹۰۰ میلیاردریال بودجه جاری و یک هزار و ۷۹۰ میلیاردریال بودجه سرمایه ای از راه دریافت وام و تسهیلات بانکی برای اجرای پروژه ها در این شرکت در نظر گرفته شده است.
به گزارش سیب پال به نقل از خبرگزاری ایرنا، هنگام شکل گیری مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان در پیش از انقلاب، برخی از مناطق روستایی و قشلاقات عشایر ساکن در منطقه، در محدوده اراضی این شرکت قرار گرفت و همه اراضی موجود توسط شرکت تملک شد.
از آن زمان مبحث واگذاری سهم زمین به عشایر ساکن در محدوده کشت و صنعت بعنوان مهم ترین مطالبه مردمی عنوان شد ولی تابحال به شکل جدی در این حوزه اقدامی نشد ولی بعد از فروش و ابطال واگذاری این شرکت، مسئله واگذاری زمین سهم عشایر ساکن در محدوده شرکت از سر گرفته شد.
این اقدام همچنان با کُندی جریان دارد و مهم ترین مطالبه مردمی مندرج در طومار امضا شده ۲۰ هزار نفری ابطال واگذاری این شرکت هم بوده است که همچنان اجرای ضعیف این مطالبه جای سوال دارد.
بر اساس برنامه کاری تهیه شده، روند واگذاری اراضی زراعی و مسکونی ۴۳ روستا و منطقه عشایرنشین محدوده کشت و صنعت مغان شروع شده و انتقال قانونی زمینهای داخل مناطق مسکونی هم توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرا می گردد.
سفر این هفته آیت الله رئیسی به استان اردبیل بعنوان دومین سفر وی در یک سال قبل اگر منجر به حل قطعی و نهایی این مطالبه مردمی هم بشود، اقدام ماندگار دیگری در کارنامه آیت الله رئیسی و دولت سیزدهم در استان اردبیل ثبت خواهد شد.منبع:

1400/07/30
23:45:02
0.0 / 5
211
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است