نگرانی بورس های جهانی از وضعیت اقتصاد چین

نگرانی بورس های جهانی از وضعیت اقتصاد چین سیب پال: کاهش رشد اقتصادی چین موجب ریزش تعدادی از فاکتورهای مهم بورسی جهان شد.


به گزارش سیب پال به نقل از بلومبرگ، رشد اقتصادی بیشتر کشورهای جهان در حالش کاهش است و این مساله به نوبه خود کمی فعالان بازار بورس را نسبت به چشم انداز پیش روی اقتصاد جهان نگران کرده است. اقتصاد چین در سه ماهه سوم امسال رشد ۴.۹ درصدی را به ثبت رساند که در مقایسه با فصل قبل ۳.۰ درصد کمتر شده است. این رشد اقتصادی هم چنین ۰.۳ درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده قبلی توسط کارشناسان است و بدترین رشد اقتصادی فصلی چین در طول دو فصل اخیر شمرده می شود.
صورت های سود و زیان منتشرشده خیلی از شرکت های بزرگ بورسی امیدوارکننده تر از چیزی بوده است که پیش تر تصور می شد. میزان درآمد شرکت های بزرگ در سه ماهه سوم سال خصوصاً در بخش خدمات مالی و بانکی افزایش چشمگیری داشته که می تواند نویدگر افزایش حجم تجارت خارجی و سرمایه گذاری ها در ماه های پایانی سال باشد. از جانب دیگر بهبود نسبی وضعیت تراشه ها نیز می تواند در بخش صنعت به افزایش میزان تولیدات کارخانه ها کمک نماید.
بازار کار خیلی از کشورها تحت تاثیر نتایج کرونا باقی مانده است؛ داده های منتشرشده توسط وزارت کار آمریکا نشان میدهد تا اختتام سپتامبر بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار آمریکایی بیکاری طولانی مدت را تجربه کرده اند بدان معنا که از زمان بیکاری آنها بیش از ۶ ماه می گذرد. این رقم بیش از یک سوم کل جمعیت بیکاران را تشکیل می دهد. بالا بودن نرخ بیکاری احیانا کار بانکهای مرکزی را برای بازگرداندن شرایط اقتصادی به حالت عادی دشوارتر خواهدنمود.
در صورتیکه بیشتر کارشناسان اقتصادی انتظار کاهش یا دست کم ثابت ماندن تورم آمریکا ر اداشتند، متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به ۵.۴ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۱۳ سال اخیر بوده، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته؛ به شکلی که تورم بنزین به ۲۴.۸ درصد رسیده است.
صندوق بین المللی پول در گزارش جدیدی اعلام نمود برآورد خود از متوسط رشد اقتصادی کشورهای جهان در سال ۲۰۲۱ را به ۵.۹ درصد کاهش داده که این رقم ۰.۱ درصد کمتر از برآورد قبلی این نهاد است. صندوق بین المللی پول همین طور انتظار دارد متوسط رشد اقتصادی جهان در سال آینده از رقم امسال نیز کمتر شده و به ۴.۹ درصد برسد. این نهاد با اشاره به این که اختلال های به وجود آمده ناشی از کرونا خصوصاً در بخش تجارت خارجی ادامه خواهد داشت بار دیگر بر ضرورت واکسیناسیون اصرار کرد.
احتمال تصویب مالیات جهانی بر درآمد شرکت های بزرگ تا حد زیادی روی تمایل سرمایه گذاران برای خرید سهام آنها تاثیر منفی گذاشته است. مقرر است از سال آینده حداقل مالیات بر درآمد شرکت های بزرگ به ۱۵ درصد افزایش پیدا کند. علاوه بر نگرانی های مالیاتی، نگرانی هایی درباب امنیت سایبری شرکتها و لطمه پذیری آنها در مقابل حملات هکری وجود دارد. ایلان ماسک نیز از انتقال مقر این شرکت به تگزاس بعد از اختلاف با مقامات کالیفرنیا آگاهی داد.
طبق انتظارات، نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان تا اختتام ماه سپتامبر باز هم کاهشی شد و رقم ۴.۸ درصد را ثبت نمود. این نرخ بیکاری که ۰.۴ درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول ۱۸ ماه اخیر است. از آوریل پارینه که نرخ بیکاری آمریکا با رسیدن به ۱۴.۸ درصد رکوردشکنی کرد، روند نزولی نرخ بیکاری آمریکا ادامه داشته است. طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با تغییری محسوس نسبت به ماه قبل به هشت میلیون و ۲۱۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد.
در نخستین هفته ماه اکتبر شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا با کاهش ۳۸ هزار نفری به ۳۲۶ هزار نفر رسیده که کمی فعالان بازار را نسبت به بهتر شدن وضعیت، حداقل در بازار کار امیدوار کرده است. این کاهش در حالی ثبت گردید که انتظار می رفت این رقم، ۳۴۸ هزار نفر اعلام گردد. بطور متوسط شمار متقاضیان هفتگی دریافت مزایای بیکاری در آمریکا حدود ۲۰۰ هزار نفر بود که بعد از شیوع ویروس کرونا این رقم به سرعت رو به افزایش رفت.
تا حالا بیش از ۲۴۱ میلیون و ۷۱۸ هزار و ۸۵۴ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۹۱۷ هزار و ۴۹۸ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۷۴۴ هزار و ۶۸۸ نفر، برزیل با ۶۰۳ هزار و ۳۲۴ نفر، هند با ۴۵۲ هزار و ۴۸۵ نفر، مکزیک با ۲۸۴ هزار و ۳۸۱ نفر و روسیه با ۲۲۴ هزار و ۳۱۰ نفر بوده است.
کریس بوشامپ - تحلیلگر بازار سرمایه در موسسه تریدر آی جی - اظهار داشت: یک مساله آشکار در معاملات بازار این است که هنوز نگرانی های مختلف از فاکتورهای کلان اقتصادی مانع از سرازیر شدن بخش قابل توجهی از سرمایه های تازه به بازار می شود و این یعنی بازارها برای شروع یک دوره صعودی پرقدرت با مشکل مواجهند. این که در نهایت بانکهای مرکزی خصوصاً فدرال رزرو تصمیم بگیرند تا سیاست های معکوس سیاست های فعلی را اجرائی کنند، تعیین کننده خواهد بود.
بورس آمریکا
در وال استریت بیشتر شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۲۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۵ هزار و ۲۲۳.۴۹ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۲۲ درصد صعود تا سطح ۴۴۸۲.۳۵ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۷۲ درصد افزایش در سطح ۱۵ هزار و ۶.۹۵ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۴۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۲۰۳.۸۳ واحد بسته شد.
شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۷۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۴۷۴.۴۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۸۱ درصدی در سطح ۶۶۷۳.۱۰ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۶۸ درصد پایین رفت و به ۸۹۳۶.۰۱ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با کاهش ۰.۱۵ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۲۵.۴۶ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۳۱ درصد بالا رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۴۰۹.۷۵ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" ریزش ۱.۱۶ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۸۷۴.۸۲ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۲۶ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۳۸۱.۰۷ واحدی به کار خود خاتمه داد.
در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها مختلف بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۱۵ درصد افزایش به ۸۲.۴۰ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۰.۷۱ درصدی به ازای ۸۲.۲۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۱۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۶۵.۸۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۱۴ درصدی به ازای ۲۳.۲۷ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/07/27
14:50:33
0.0 / 5
230
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است