تورم فرانسه در اوج دو ساله

تورم فرانسه در اوج دو ساله نرخ تورم فرانسه از دو درصد عبور کرد.


به گزارش سیب پال به نقل از مرکز آمار فرانسه، نرخ نهایی تورم فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۲.۲ درصد رسید که این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده این کشور در ۳۴ ماه اخیر بوده است.
مهم ترین عامل افزایش نرخ تورم طی این مدت در ارتباط با بخش انرژی بوده که در آن تورم به ۱۴.۹ درصد افزایش پیدا کرده است. در میان سایر بخش ها هم نرخ تورم بخش تنباکو با ۰.۳ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۴.۸ درصد رسیده و تورم بخش مواد غذایی به یک درصد کاهش پیدا کرده است.
متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۲۱ برابر با ۴.۴۱ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده در ارتباط با آوریل ۱۹۵۸ با ۱۸.۸ درصد و کمترین نرخ تورم ثبت شده هم تورم منفی ۰.۷ درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ بوده است.
بر اساس ماهانه هم تورم فرانسه در این ماه ۰.۲ درصد اندازه گیری شده که نسبت به تورم ثبت شده ماه قبل ۰.۴ درصد کمتر شده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت در ارتباط با گروه مواد غذایی و انرژی را به علت نوسانات آنها در نظر نمی گیرد در این ماه به ۰.۵ درصد رسیده است.
از طرفی نرخ تورم در دیگر کشور فرانسوی زبان یعنی بلژیک افزایشی بوده است و متوسط نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به سپتامبر با افزایش ۰.۲ درصدی نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۲.۹ درصد رسیده است. این نرخ تورم که بالاترین تورم ثبت شده در این کشور در ۳۸ ماه اخیر بوده است بیشتر از همه تحت تأثیر افزایش قیمت بخش سوخت با ۱۷.۳ درصد و آب و برق با ۷.۷ درصد قرار گرفته است. از طرفی بیشترین اثر کاهنده تورم در بخش مواد غذایی با منفی یک درصد و مراقبت های درمانی با ۲.۱ درصد مشاهده شده است.
متوسط نرخ تورم بلژیک در بازه زمانی ۱۹۲۱ تا ۲۰۲۱ معادل ۵.۶۹ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده در ارتباط با تورم ۲۲۲.۸۱ درصدی ژانویه۱۹۴۷ و پایین ترین تورم ثبت شده هم در ارتباط با تورم منفی ۱۸.۱۱ درصدی ماه اکتبر سال ۱۹۲۱ بوده است. بر اساس ماهانه تورم این کشور در این ماه ۰.۲۵ درصد بوده که ۰.۲۲ درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل بوده است.
منبع:

1400/07/24
12:47:52
0.0 / 5
251
تگهای خبر: قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است