راهکاری برای از بین بردن فقر مطلق

راهکاری برای از بین بردن فقر مطلق به گزارش سیب پال یک کارشناس اقتصادی با اعلان اینکه دولت باید دیپلماسی اقتصادی و حذف یارانه های مخرب را در اولویت قرار دهد، اظهار داشت: طبق محاسبات من با حذف یارانه های مخرب می توان به هر نفر معادل 62 دلار پرداخت کرد که اگر این اتفاق رخ بدهد، هیچ فردی زیر فقر مطلق قرار نمی گیرد و هیچ فردی نیز تحت استعمار کارفرما قرار نمی گیرد. همچنین، با این اقدام شوک های اقتصادی به سایر بخش های اقتصادی منتقل نمی گردد.


میثم هاشم خانی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: دیپلماسی تجاری یا اقتصادی یکی از موضوعات مهمی است که دولت باید به آن توجه کند و جهت گیری منطقی دراین زمینه داشته باشد که در تعامل با تمام کشورها مباحث تجاری و اقتصادی در اولویت قرار گیرد. قدم دیگری که دولت باید در امتداد دیپلماسی اقتصادی بردارد، امضای پیمان های تجاری ۱۰ ساله با بیست کشور است که طبق این پیمان تعرفه صادرات و واردات برای همه کالاها بین کشورهای موردنظر ثابت و در کل قواعد تجاری مشترک بین کشورها نیز ثابت باشد.
وی اضافه کرد: قبل از امضای پیمان ۱۰ ساله شفاف لازم است تا وضعیت برجام و FATF به سرانجام برسد و مذاکراتی برای پیوستن سازمان تجارت جهانی شروع نماییم زیرا، در غیراینصورت محال است تا کشوری با ما پیمان تجاری ببندد. از طرف دیگر، اگر بخواهیم به سمت اقتصاد غیرنفتی حرکت نماییم باید اینطور پیمان های تجاری بسته شود و بندهای برجام متمرکز بر اقتصاد غیرنفتی حرکت نماید.
این کارشناس اقتصادی افزود: صرف نظر از اقتصاد بین الملل، در حوزه اقتصاد داخلی مهم ترین اقدام دولت باید اصلاح یارانه ها باشد و انواع یارانه های مخرب و مضر که نشانه تبعیض و فساد هستند، حذف شوند و به یارانه شفاف و نقدی تبدیل گردد.
هاشم خانی با اعلان اینکه درآمدهای آزاد شده از محل حذف یارانه ها به مردم پرداخت گردد، اظهار داشت: اعطای یارانه های سوخت به صنایع حذف شود زیرا، دلیلی ندارد قیمت سوخت صنایع کشور کم تر از کشورهایی چون پاکستان، افغانستان، هند و... باشد. از آن سمت، محدودیت ها و قیمت گذاری دستوری برای این صنایع نیز برداشته شود.
وی بیان کرد: طبق محاسبات من با حذف یارانه های مخرب چون دلار ۴۲۰۰ تومانی، سیمان دولتی، فولاد دولتی و.... می توان به هر نفر معادل ۶۲ دلار پرداخت کرد که اگر این اتفاق رخ بدهد، هیچ فردی زیر فقر مطلق قرار نمی گیرد و هیچ فردی نیز تحت استعمار کارفرما قرار نمی گیرد. همچنین، با این اقدام شوک های اقتصادی به سایر بخش های اقتصادی منتقل نمی گردد.
منبع:

1400/06/20
11:22:13
0.0 / 5
124
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است