افت خفیف دلار در معاملات جهانی

افت خفیف دلار در معاملات جهانی سیب پال: بیشتر ارزها مقابل دلار صعود خفیفی را تجربه کردند.


به گزارش سیب پال به نقل از رویترز، اقتصاد آمریکا رفته رفته درحال احیای کامل است. از مارس سال قبل دولت آمریکا به مانند خیلی از کشورهای دیگر مجبور شد بخش بزرگی از کسب وکارها را تعطیل و قرنطینه سراسری برقرار کند. که در نتیجه این محدودیت، بیش از ۲۳ میلیون آمریکایی شغل خودرا از دست دادند. هنوز هم حدود ۹ میلیون نفر از آنها بیکار باقی مانده اند. دولت با تزریق حدود ۶ تریلیون دلار نقدینگی و بانک مرکزی نیز با برنامه بزرگ خرید اوراق قرضه تلاش نموده اند تا از نتایج مخرب کرونا روی اقتصاد بکاهند.
طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، تا اختتام ماه ژوئن نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به زمان مشابه ماه قبل به ۷.۷ درصد رسید. این نرخ در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۳ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۷.۱ درصد رسید. این نرخ بیکاری کمترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پنج ماه اخیر بوده است. تخمین زده می شود تا اختتام این ماه ۱۴ میلیون و ۹۱۶ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۲ میلیون و ۵۱۷ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده اند.
وزارت تجاری آمریکا آمار اولیه رشد سه ماهه نخست امسال را اعلام نمود که بر این اساس نرخ رشد اقتصادی، مثبت ۶.۵ درصد اندازه گیری شده که این رقم ۰.۲ درصد بیشتر از رشد سه ماهه قبل و ۲.۰ درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده بوده است. سطح تولیدات ناخالص داخلی در آمریکا ۳.۵ درصد نسبت به پیش از شروع بحران کرونا فاصله دارد. این رشد اقتصادی که سومین رشد فصلی متوالی ثبت شده این کشور بوده، بیش از همه تحت تاثیر رشد بخش های خدمات و کالاهای غیر مصرفی قرار گرفته است.
رفتار معامله گران بازار ارز هنوز با احتیاط در مقایسه با هفته های قبل هم راه است. خیلی از تحلیل گران بازار ارز معتقدند که سیگنال کلیدی بعدی در تعیین مسیر دلار زمانی خواهد بود که بانک مرکزی آمریکا زمان تغییر سیاست های فعلی و افزایش نرخ بهره از نرخ پایین را اعلام نماید. دلار که در ماه های ابتدایی سال جاری در موقعیتی ضعیف تر از رقبایش خصوصاً یورو و پوند قرار گرفته بود، حالا رفته رفته درحال بازیابی جایگاه خود و حرکت به سمت قله های ثبت شده در ماه های پایانی سال قبل میلادی است.
صندوق بین المللی پول با هشدار نسبت به افزایش نرخ تورم اعلام نموده این شرایط موجب افزایش نااطمینانی به چشم انداز اقتصادی شده که خصوصاً در کشورهای توسعه یافته نظیر آمریکا و منطقه یورو وضعیت وخیم تر است. تورم خصوصاً در بخش مواد غذایی قابل توجه بوده و باتوجه به تزریق سنگین نقدینگی، انتظار می رود که کار بانکهای مرکزی با کاستن از شتاب تورم دشوار باشد. این هشدار در شرایطی صادر می شود که نرخ تورم آمریکا برای اولین بار در دو دهه اخیر از پنج درصد عبور کرده است.
بیشتر شدن مبتلاشدن به کرونا در سراسر جهان حتی در میان کسانی که پیش تر واکسن خودرا دریافت کرده اند موجب کاهش اطمینان فعالان اقتصادی به ثبت ارقام انفجاری رشد شده است. نظرسنجی صورت گرفته توسط موسسه مطالعات اقتصادی آلمان نشان میدهد که اطمینان فعالان اقتصادی این کشور به ماه های آتی ۰.۸ درصد کمتر شده که این کاهش خلاف انتظار، یک سیگنال هشدار دهنده نسبت به احتمال بروز رویکرد احتیاطی در بزرگ ترین اقتصاد اروپا است که اتفاقا وابستگی زیادی به تجارت و تشکیل سرمایه ثابت دارد.
دولت بایدن در تلاش است تا موافقت کنگره و سنا را برای یک بسته محرک ۱.۴ تریلیون دلاری دیگر جلب نماید که در صورت اجرائی شدن احیانا آخرین بسته بزرگ محرک برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصادی و کاستن از تبعات کرونا خواهد بود. با این وجود شماری از منتقدان این طرح خصوصاً جمهوری خواهان و تعدادی از مدیران بانک مرکزی نگران نتایج اجرائی شدن چنین بسته ای بر روی نرخ تورم هستند که همین حالا هم در یکی از بالاترین سطوح ثبت شده تاریخ معاصر قرار دارد.
افزایش نرخ تورم در نقاط مختلف جهان به یک نگرانی جدید درباب آینده مالی بعد از اختتام کرونا تبدیل گشته است. صندوق بین المللی پول با ابراز نگرانی نسبت به افزایش سریع تورم در آمریکا، کشورهای اروپایی و دیگر کشورها هشدار داده است که تداوم این روند موجب خشک شدن جریان سرمایه ورودی به کشورهای درحال توسعه خواهد شد آن هم در زمانی که این کشورها برای خروج کامل از رکود کرونائی، بیش از هر زمان دیگری در سالهای اخیر نیازمند سرمایه گذاری های جدید خارجی هستند.
معامله گران بازار ارز منتظر رونمایی از تصمیمات جدید لندن در قبال مساله ایرلند برای تعیین مسیر بعدی یورو و پوند هستند. با وجود گذشت دو سال از برگزیت، هنوز دو طرف نتوانسته اند اختلافات خودرا بر سر طیف گسترده ای از مباحث همچون امور گمرکی و روابط بانکی حل کنند و در این بین مساله ایرلند یک اختلاف جدی باقی مانده است. ایرلند شمالی جزو خاک بریتانیا و ایرلند جنوبی جزو اتحادیه اروپا است و دولت انگلیس با برقراری مقررات اتحادیه اروپا در مرزهای دو بخش مخالف است.
به دنبال ریزش های متوالی رمزارزها و ناتوانی طلا در شکستن سطح مهم مقاومتی ۲۰۰۰ دلاری، جذابیت بازار ارز برای معامله گران بیش از پیش بالا رفته تا جایی که حجم معاملات روزانه در بازارهای ارز در جهان چیزی حدود ۶.۵ تریلیون دلار برآورد می شود. (در مقام مقایسه، کل ارزش بازار رمزارزها کمتر از ۱.۴ تریلیون دلار است.) در میان ارزهای مختلف نیز ارزهای امن کماکان محبوبیت بالایی برای سرمایه گذارانی دارند که آنها را بعنوان ابزاری برای حفظ سرمایه ارزیابی و شناسایی می کنند.
تا حالا بیش از ۱۹۸ میلیون و ۲۹۵ هزار و ۱۲ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۲۲۹ هزار و ۶۵۴ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۲۹ هزار و ۷۲ نفر، برزیل با ۵۵۵ هزار و ۵۱۲ نفر، هند با ۴۲۴ هزار و ۳۶۲ نفر، مکزیک با ۲۴۰ هزار و ۴۵۶ نفر و پرو با ۱۹۶ هزار و ۲۹۱ نفر بوده است.
استیون دالی - استراتژیست ارشد ارزی در یونیون بیزینس - اظهار داشت: موضع بانک مرکزی آمریکا کماکان این است که برنامه خرید اوراق قرضه و تزریق نقدینگی باید ادامه پیدا کند. انتظار ما این بود که زودتر از موعد فعلی شاهد اختتام چنین وضعیتی باشیم. بخش زیادی از رفتار محتاطانه بانک مرکزی مربوط به این است که رشد اقتصادی آمریکا نسبت به قبل آهسته تر شده است. نرخ تورم نسبت به ماه های قبلی با سرعت کمتری افزایش می یابد اما هنوز نسبت به آن باید محتاط بود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۰۵ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۰۹۵ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۰۴ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۹۰ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۵ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۶ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۰۸ درصد کاهش به ۱۰۹.۶۹۳ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۶۱ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۶۱ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/05/10
13:02:31
0.0 / 5
201
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است