عمر آزادسازی سهام عدالت به دولت فعلی قد می دهد؟

عمر آزادسازی سهام عدالت به دولت فعلی قد می دهد؟ می توان گفت آزادسازی سهام عدالت یکی از بزرگترین و پرچالش ترین اتفاقاتی بود که بازار سرمایه در سال ۱۳۹۹ شاهد آن بود. داستانی که نه تنها آخر خوبی نداشت بلکه به یکی از عوامل ریزش بازار سرمایه هم تبدیل شد و هنوز تکلیف آن به صورت کامل روشن نشده است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، نهم اردیبهشت سال قبل بود که در ایام سبز بازار سرمایه، فرآیند آزادسازی سهام عدالت اجرا شد و به سهام داران این اختیار داده شد که یکی از دو روش مستقیم و غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند. بر این اساس از میان ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت، ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم و مابقی روش غیرمستقیم را انتخاب کردند تا سهام دار شرکتهای سرمایه گذاری سهام عدالت شوند.
از عرش به فرش ارزش سهام عدالت
البته فرآیند آزادسازی یک جا صورت نگرفت و مشمولان میتوانستند در ابتدا ۳۰ و سپس ۶۰ درصد سهام خویش را بفروشند. این درحالی بود که بازار در ایام اوج خود به سر میبرد و ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه یک میلیون تومان تا بیشتر از ۲۰ میلیون تومان هم افزایش پیدا کرده بود. همین جذابیت قیمت سبب شد تا خیلی از افراد نسبت به فورش سهام خود اقدام نمایند و فشار فروش سهام عدالتی ها مزید بر علت ریزش بازار سرمایه شد.
به طوریکه نه تنها ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه یک میلیون تومان به کم تر از ۱۰ میلیون تومان رسید بلکه خیلی از افرادی که سهام عدالت خویش را برای فروش گذاشته بودند نتوانستند سهام خویش را بفروشند. چونکه بازار در صف فروش قفل شد. در نهایت هم سازمان بورس و اوراق بهادار در آبان ماه سال قبل فروش سهام عدالت را تا اطلاع ثانوی ممنوع کرد و همچنان با وجود این که بازار سرمایه در حال حرکت به سمت ثبات است این ممنوعیت همچنان وجود دارد.
سناریوی جدید سازمان بورس و انتهای عمر دولت
البته به نظر میرسد سازمان بورس و اوراق بهادار سناریوی جدیدی برای سهام عدالت در نشر گرفته است. آنطور که محمدعلی دهقان دهنوی- رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در آخرین اظهارات خود اعلام نموده مقرر است فروش سهام عدالت تدریجی آغاز شود. به قول وی باید کوشش کرد تا این مبادرت به صورت ماهانه و با درصدهای کم اجرایی شود.
دهقان تاکید کرده است که به هیچ عنوان لازم نیست که یکباره ۳۰ درصد از سهام عدالت آزادسازی شود، در این حوزه میتوان به منظور پیشگیری از تأثیر منفی آن بر معاملات بورس در هر مرحله یک درصد از آنرا در بازار آزادسازی نماییم.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درمورد زمان اجرایی شدن برنامه های در دستور کار سازمان بورس برای فروش سهام عدالت هم گفته است که زمان اجرایی شدن این تصمیمات وابسته به وضعیت بازار است، هر لحظه که حس گردد این اقدامات تأثیر منفی را بر بازار می گذارد اجرای آنها متوقف خواهد شد.
این تصمیمات درحالی گرفته شده است که نه تنها هنوز تکلیف آزادسازی ۴۰ درصد دیگر سهام عدالت معلوم نیست و تنها یک هفته تا عمر دولت فعلی باقی مانده است بلکه حرکت بازار سرمایه همچنان کجدار و مریز است و به نظر نمیرسد بازار قابلیت عرضه حتی یک درصد از سهام عدالت را هم داشته باشد.
منبع:

1400/05/08
14:09:48
0.0 / 5
179
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است