پیام روحانی به مناسبت افتتاح موزه حقوق ایران؛

حقوق و مدنیت در طول تاریخ همزاد یكدیگر بوده اند

حقوق و مدنیت در طول تاریخ همزاد یكدیگر بوده اند سیب پال: موزه حقوق ایران با ارسال پیامی از طرف حسن روحانی رئیس جمهور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران راه اندازی شد.به گزارش سیب پال به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اولین موزه حقوق ایران امروز چهارشنبه ۶ مرداد، با ارسال پیامی از طرف حسن روحانی رییس جمهور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران راه اندازی شد.
متن پیام رییس جمهور به شرح زیر است:
به نام یگانه دادگر و حق آفرین
حقوق و نظام حقوقی در هر جامعه همیشه از اهمیت بسیاری برخوردارست. برای اینکه در قالب آنست که نسبت به کرامت، جایگاه و وظیفه ها و اختیارهای انسان ها و همچنین، چگونگی زندگی و کنش گری های آنان در جامعه و نوع رابطه افراد با یکدیگر است که سیاست گذاری و هنجارگذاری صورت می پذیرد تا از این رهگذر زمینه های برقراری نظم و عدالت و تامین امنیت فراهم آید.
جوامع بشری از گذشته و با شناخت حق ها و اصول بنیادین کنش گری در جامعه در امتداد برپا ساختن نظام حقوقی و هنجار گذاری گام اساسی برداشته و هر یک در دوره ای دارای ساختار و ضوابط حقوقی برای شناساندن حق ها و تضمین آنها و در حقیقت، نظام حقوقی شده اند؛ از همان هنگام و به موازات آن، تمدن و مدنیت شکل گرفته است؛ به شکلی که می توان بر این باور شد، حقوق و مدنیت، در طول تاریخ همیشه همزاد و همراه یکدیگر بوده اند. از یک سو نمی توان تمدنی را سراغ گرفت که قانون و حقوق در آن حاکمیت و جریان نداشته باشد و از طرف دیگر هر جا که حقوق به جریان افتاده و مدنیت نیز با آن ظهور و بروز داشته است. درست است که تمدن همیشه با ابنیه و ابزار سخت افزاری پدید می آید و ابراز می شود. اما این آفرینه هیچ وقت بدون نرم افزار که آنرا حقوق می نامند، نبوده است. در این میان، کشور عزیزمان از پرافتخارترین سرزمین هاست. به همین دلیل اسناد و یافته های تاریخ حقوق، خصوصاً آنگاه که هنوز برای خیلی از سرزمین ها و اقوام، قانون، عدالت، آزادی و برابری ناشناخته بود، ایرانیان از عصر باستان برای تنظیم روابط اجتماعی و برقراری عدالت و امنیت، به هنجار گذاری حقوقی و قانونی روی آورده بودند؛ به همین علت است که آموزه های برآمده از تاریخ حقوق، خبر از وجود و استقرار یک تمدن حقوقی در سرزمین ایران می دهد؛ تمدنی که در قالب آن صلح، امنیت و آزادی، برابری و قانون مداری همیشه از ستون های استوار آن محسوب می شود. تمدن اسلامی نیز که منشأ از کتاب و سنت دارد، پدیده جز حقوق نبوده است؛ به نحوی که نهادهایی مانند وقف، صلح و بیع و خیلی از توافقات اجتماعی را می توان دارای حیاتی مستقل و کارادانست که تا حالا کارآمدی خودرا حفظ نموده اند.
شناساندن تمدن کهن حقوقی ایران زمین به شکل های مختلف صورت می پذیرد. شناسایی، گردآوری، به نمایش گذاشتن فرهنگ و گنجینه ها، آثار و اندیشه های کاردانان و ممتازان حقوقی همچون مهم ترین روش ها دراین زمینه است که تشکیل و راه اندازی «موزه ملی حقوق ایران» را باید از برجسته ترین آنها شمرد. شایا است موزه بگونه ای برپا و اداره شود که این مسیر تاریخی و تحول آنرا نشان دهد.
برپا ساختن این موزه، ابتکاری نویافته و بی مثال است که در آستانه یکصد و پنجاهمین سالگرد صدور فرمان مشروطیت و تلاش آزادی خواهان انجام می پذیرد و باید آنرا پاس داشت. این تقارن می توانند نمادی از هدفگذاری این موزه برای ترویج آزادی و حق های شهروندی و شناساندن سیر تحولات اجتماعی برای رسیدن به آن باشد. بدین سبب موزه ملی حقوق ایران افزون بر گردآوری و حفظ اسناد و آثار فاخر حقوقی باید در امتداد بنیان ها و رویکرد های تمدن حقوقی و گسترش اصول اساسی حقوق به ویژه آزادی، برابری، عدالت و قانون مداری گام بردارد.
در اختتام لازم است از معاون حقوقی رییس جمهور برای ارائه پیشنهاد تشکیل، راه اندازی و استفاده از ظرفیت های جامعه حقوقی در حوزه تدبیر و ایجاد سازکارهای برپا ساختن و پیشبرد امور موزه ملی حقوق ایران و رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در این خصوص سپاسگزاری شود. امید است این موزه با بهره مندی از همه توان جامعه و نهادهای علمی حقوقی کشور و از رهگذر تعامل های نظام مند در امتداد ترویج، حفظ و توسعه حقوق و تمدن حقوقی کشور عزیزمان کوشا و پیروز باشد.


منبع:

1400/05/07
21:26:13
0.0 / 5
187
تگهای خبر: ابزار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است