حقوق بازنشسته ها محكم می شود

حقوق بازنشسته ها محكم می شود به گزارش سیب پال مقرر است جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان که طی چند سال گذشته در مورد آن اقدام شد، بزودی در چارچوب لایحه دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان به مجلس عرضه و تصویب شود که طی آن حداکثر فاصله حقوق بازنشسته ها با شاغلان تا حداکثر ۱۰ درصد دائمی خواهد بود.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، از چندی قبل نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - قول هایی در ارتباط با عرضه لایحه ای به مجلس برای قانون شدن متناسب سازی حقوق بازنشستگان داده بود و در تازه ترین اعلام خود از نهایی شدن لایحه مربوطه در دولت و عرضه آن به مجلس در ایام آینده اطلاع داده است.
ماجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان به ماده ۳۰ قانون برنامه ششم توسعه بر می گردد که تاکید دارد دولت مکلف است بررسی های لازم جهت برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب سازی دریافت ها و برخورداری از امکانات شاغلین، بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری و لشکری سنوات مختلف را انجام دهد.
بر این اساس، طی بودجه های سنواتی در چند سال گذشته اقداماتی در این رابطه صورت گرفت و با پیشبینی منابع طی هر سال جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری و البته تأمین اجتماعی در دستور کار قرار گرفت.
این روند از آخر سال ۱۳۹۸ پررنگ تر و پارسال قرار بر همسازی حقوق بازنشسته ها تا ۹۰ درصد میانگین حقوق شاغلان همتراز شد و سازمان برنامه و بودجه وعده داد که آنرا از نیمه دوم سال اجرایی کند و بر همین مبنا با موافقت هایی که در دولت صورت گرفت همسان سازی در دستور کار قرار گرفت؛ به صورتی که بر مبنای مصوبه هیات دولت صندوق های بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح مکلف شدند علاوه بر امتیازات شغلی از محل منابع داخلی و سایر منابع حاصل از سرمایه گذاری های خود و همینطور منابعی که در بودجه پیشبینی شده نسبت به برقراری عدالت در نظام پرداخت و متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران زیر پوشش خود با ۹۰ درصد میانگین حقوق مشمول کسور بازنشستگی شاغلین هم طبق مشترک صندوق متناسب با سنوات خدمت از نیمه دوم سال اقدام نمایند.

اما امسال جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان به این نحو مطرح بود که دولت آنرا با عرضه لایحه ای به مجلس به قانون تبدیل کند، بر این اساس سازمان برنامه و بودجه با تشکیل کارگروهی پیش نویس لایحه را آماده و چندی قبل به دولت عرضه کرد و الان رئیس سازمان برنامه و بودجه می گوید که لایحه مربوطه در دولت نهایی شده و احیانا در ایام آینده به مجلس عرضه خواهد شد.
دلیل این اقدام این است که آنچه برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان پیشبینی شده به قانون تبدیل و جریانی با ثبات بوده و در دستور کار دولت ها قرار گیرد تا فاصله حداکثر ۱۰ درصدی بین حقوق بازنشستگان و شاغلان رعایت شده و به یک قانون دائمی تبدیل گردد.
این در حالی است که در سال ۱۳۹۸ که جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان به شکل جدی تری پیش رفته، تابحال متوسط حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری با افزایش ۱۲۰ درصدی به حدود ۷.۲ میلیون تومان و متوسط حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با رشد ۱۳۸ درصدی به پنج میلیون تومان رسیده است.
در رابطه با حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی پارسال با وجود تخصیص منابع برخی موانع وجود داشت و به روال بازنشستگان لشگری و کشوری پیش نرفته بود اما آنچه مسؤلان می گویند مبین تخصیص منابع برای پیگیری جریان حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی امسال است.1400/04/10
22:55:19
0.0 / 5
281
تگهای خبر: سرمایه گذاری , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است