چشم ماشین ها به تجهیزات ساخت ایران روشن شد

چشم ماشین ها به تجهیزات ساخت ایران روشن شد در فرایند جوشکاری لوله های قطور با دقت بالا، مقایسه بین دو محصول در خط تولید یا پردازش تصویر با سرعت بسیار بالا توسط تجهیزات بینایی ماشین صورت می گیرد؛ تجهیزاتی که بوسیله ی یک شرکت دانش بنیان به همت متخصصان خود در کشور ساخته است.


به گزارش روز یکشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوری هوش مصنوعی پای خویش را به تمامی عرصه ها باز کرده است، همچون صنعت جایی که محاسبه های دقیق و اندازه گیری با دقت کم تر از چند میلی متر باید انجام شوند و احتیاج به حفظ دقت برای مدت بالایی دارند، اما این تجهیزات فناوری پیشرفته ای دارند که تحریم ها، مانعی بر سر راه واردات آن است و از همین رو فعالان فناور یک شرکت دانش بنیان به تولید نمونه ایران ساخت آن ورود پیدا کرده اند.
جوش کاری دقیق با محصول ایران ساخت
لوله های قطور باید با دقتی بالا متصل شوند، جوش کاری دقیق یکی از بخش هایی است که توسط سامانه ایران ساخت کنترل می شود.
اکرم دلویی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره این محصول اظهار داشت: برای جوش لوله های قطوری که در صنایع نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند، دقت بسیار بالایی نیاز است و نازل جوش، باید دقیقاً وسط درز قرار گیرد. خطای انسانی و انحراف از این میزان، فرایند مناسب جوش را با مشکل مواجه می کند. نمونه خارجی آن حدوداً ۱۰۰ هزار دلار است، اما نمونه ایران ساخت با یک دهم قیمت خارجی، نیاز را با همان توانمندی و کیفیت تأمین کرده است.
با استفاده از این تکنولوژی میتوان بدون ایجاد خستگی در کاربر و در شیفت های طولانی تولید، بدون توقف فرایند نازل جوش را با دقتی بسیار بالا در وسط درز قرار داد و ضمن افزایش دقت فرایند جوش، سرعت تولید محصولات نهایی را بالا برد. این فعال فناور بیان می کند: به کمک بینایی ماشین و پردازش تصویر، این نازل جوش را روی درز جوش قرار می دهیم و از خطاهایی که امکان دارد به علت خستگی اپراتور پیش بیاید جلوگیری می شود.
در اثر کم دقتی در فرایند جوش امکان دارد لوله آب تولید شود که ارزشی یک سوم لوله گاز است، این تنها یک مزیت جوشکاری با کمک فناوری چشم ماشین است، اما دلویی مزیت دیگر این فناوری را افزایش بهره وری و تولید می داند؛ به صورتی که دستگاه ایران ساخت می تواند ۲۴ساعته و بدون خستگی، فرایند جوش را با دقتی بسیار بالا انجام می دهد
به گفته مدیرعامل این شرکت، در حالیکه دقت کاربر گاهی به بیشتر از چند میلی متر می رسد، خطا در این فناوری به کم تر از چنددهم میلی متر کاسته می شود.
ساخت دوربین های تصویربرداری علمی و صنعتی
دوربین های علمی و صنعتی دارای کاربردهای گوناگونی صنعتی، پژوهشی، فضایی و نظامی، جزو تجهیزات فناور و تحریمی است که باآنکه در ایران واردات قابل توجهی دارند، اما با قیمت های بسیار هنگفت تأمین شده و خبری از پشتیبانی بعد از فروش نیست.
دلویی با بیان اینکه تولیدات ایران ساخت می تواند در آینده ای نزدیک جایگزین نمونه وارداتی این دوربین ها شود، اضافه کرد: خوشبختانه محصولاتمان را در نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت به نمایش درآوردیم و توانستیم مسیر توانمندی، بلوغ و توسعه را با سرعت بیش تری طی نماییم. هم اکنون هم با برخی از شرکتهای دانش بنیان همراه شدیم و فناوری بومی دوربین های صنعتی را به جلو می بریم.
با وجود تحریم ها و هزینه های سنگین واردات، سالیانه حداقل ۱۰ هزار نمونه از نوع خارجی این محصول وارد می شود که مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: در صورتیکه بازار این حوزه را از آن خود نماییم، می توانیم قیمت نهایی را تا ۵۰ درصد نمونه خارجی کاهش داده و با خدمات بعد از فروش عرضه نماییم.
به گفته دلویی این محصولات دانش بنیان ایران ساخت، زمینه اشتغال برای متخصصان حوزه اپتیک، نرم افزار و مکانیک را فراهم نموده و در حالیکه تولید این محصول ایران ساخت برای تأمین نیاز داخلی مناسب می باشد، بازار صادراتی این محصول در کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس هم ظرفیت دارد.منبع:

1400/04/06
20:24:28
0.0 / 5
205
تگهای خبر: ارز , بازار , تكنولوژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است