۸۵ درصد معادن استان تهران فعال است

۸۵ درصد معادن استان تهران فعال است معاون امورمعادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اظهار داشت: ۲۸۰ معدن در استان تهران دارای بهره برداری است که از این تعداد ۲۴۰ معدن فعال و درصد معادن فعال این استان به ۸۵ درصد می رسد.


علی عبدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: در سطح کشور معادن فعال ۵۰ درصد است در حالیکه نسب معادن فعال استان تهران به سایر استانهای کشور بالاتر است ضمن این که هشت تا ۱۰ درصد استخراج معادن در سطح کشور به این استان اختصاص دارد.
وی افزود: بیشترین معادن سطح استان در حوزه مصالح ساختمانی است که برای تأمین نیاز داخل کشور و بخشی هم فرآوری و به سنگ اختصاص دارد که به سایر نقاط جهان صادر می شود.
این مقام مسئول اضافه کرد: در استان تهران ۳۵۰ معدن دارای مجوز هستند که از این تعداد ۲۸۰ معدن دارای بهره بردار و ۷۰ معدن فاقد بهره بردار هستند که از راه سامانه تدارکات الکترونیک دولت و درج آگهی در روزنامه رسمی کشور به مزایده گذاشته شده است.
وی ضمن اشاره به وضعیت معادن در چهار سال قبل اظهار داشت: ۱۱۳ پروانه بهره برداری صادر و یا تمدید شده که این پروانه ها برای یک هزار و ۶۷۷ نفر اشتغال بوجود آورده است که کل سرمایه گذاری در این معادن به ۵۰۰ میلیارد تومان رسید.
عبدی افزود: در همین مدت چهار سال قبل و در دولت تدبیر و امید، ۳۸ پروانه اکتشاف، ۲۱ فقره گواهی کشف و ۱۳۱ فقره مجوز برداشت صادر گردیده است.
وی با اشاره به اینکه وضعیت معادن استان تهران شفاف سازی شده است اظهار داشت: فعالیت معادن در سامانه کاداستر معدنی قابل رویت است و از هر جای دنیای میتوان وارد این سامانه شد و وضعیت معدنی را مشاهده کرد.
معاون امورمعادن و صنایع معدنی سازمان صمت تهران بیان داشت: در چهار سال گذشته اطلاعات تمامی معادن این استان در این سامانه پیاده سازی شد و وضعیت معادنی که بلاتکلیف بودند هم مشخص و معادن استان تهران ساماندهی شده است.
وی تصریح کرد: در بخش معدن شفاف سازی و ثبت محدوده هاو پروانه ها در سامانه کاداستر بسیار مفید بوده و قابلیت رصد برای عموم مردم را فراهم ساخته است ضمن این که ثبت محدوده ها در این سامانه هم سیستمی شده و امکان سواستفاده برای شخصی وجود ندارد.
این مقام مسئول ضمن اشاره به تعریف ۱۲ پهنه غیر از معادن موجود اظهار داشت: این پهنه ها برای تأمین مصالح ساختمانی در آینده مد نظر گرفته شده است که اگر به هر علتی معادن تعطیل شوند از این پهنه ها برای تأمین شن و ماسه و مصالح ساختمانی بهره برداری نماییم.
وی تصریح کرد: این پهنه ها حالا مورد استفاده قرار نمی گیرد و برای آینده پیشبینی شده است.
عبدی از ایمن سازی معادن استان تهران اطلاع داد و اظهار داشت: وضعیت ایمنی معادن مورد بازبینی قرار گرفته و ایمن شده و بر روی استاندارد سازی معادن کار شده است.
وی افزود: همینطور با هماهنگی دادستان ها و مراجع قضایی در استان برخورد قاطع با برداشت های غیرمجاز صورت گرفت بگونه ای که حالا هیچ گونه برداشت غیر مجاز معدنی در این استان وجود ندارد.
معاون امورمعادن و صنایع معدنی سازمان صمت تهران با اشاره رفع مشکلات معادن اظهار داشت: به جز مالیاتی که از معادن دریافت می شد معادن موظف به پرداخت حقوق دولتی بر اساس ۱۰ درصد از بهای هر واحد ماده و یا مواد معدنی استخراج شده به نرخ روز در سر معدن بودند که حالا حقوق دولتی معوق در معادن استان تهران نداریم و این مورد به کل ساماندهی شده است.
وی بیان داشت: معادنی که در سطح استان فعالیت می نمایند تمام حقوق دولتی و مالیات را پرداخت کرده اند مگر این که معدنی غیرفعال باشد که فرآیند آن جدا از این موارد است.
عبدی افزود: برای صنایع معدنی هم در شهرک های صنعتی پروانه صادر و ساماندهی شدند با کمک انجمن های مربوطه بر تولید و کیفیت بتن استاندارد تاکید کردیم چونکه بتن در سازه ها و ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد نیاز است که مورد تایید استاندارد باشد.
وی نبود ماشین آلات جدید را از مهم ترین مشکلات معدن داران این استان عنوان نمود و اظهار داشت: از آنجایی که ماشین آلات فرسوده می باشند در تأمین قطعات و مصرف سوخت آن با مشکل روبرو هستند.
عبدی افزود: به منظور تولید و پشتیبانی از تولیدات داخلی ماشین آلات معدنی و کمک به افزایش میزان استخراج مواد معدنی در کشور و همینطور رفع نیاز بخش معدن به نوسازی، ارتقاء و بهبود ماشین آلات معدنی در نظر است جهت کلیه فعالان حوزه معدنی کشور که تمایل به خرید از تولید کنندگان ماشین آلات معدنی ساخت داخل را دارند، یارانه سود تسهیلات چهار درصدی پرداخت گردد.
وی تصریح کرد: بهره برداران معدن می توانند از راه ثبت نام و بارگذاری مدارک درخواستی در سامانه سی.آر. اِم به آدرس WWW.IRANMICO.COM اقدام نمایند.
عبدی افزود: در همین راستا بررسی طرح متقاضی و بازدید میدانی توسط کارشناسان فنی صندوق مربوطه، تصویب و ارسال آن به بانک و عرضه پیش فاکتور خرید از سازندگان داخلی ماشین آلات و صدور بیمه نامه اعتباری توسط صندوق بیمه مربوطه الزامی است.
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت تهران، نبود ساخت و سازهای ساختمانی و بزرگراهی، کاهش تقاضا در بازار، گرانی و نبود قطعات و تجهیزات ماشین آلات معادن و وجود معارضان در محدوده معادن را از مهم ترین مشکلات معدن داران استان تهران برشمرد.
وی همینطور با انتقاد از دیدگاه نسبت به معدن داران اظهار داشت: این افراد سرمایه های خویش را در این راه قرار داده اند با این وجود در سطح جامعه به آنها بعنوان کوه خواران و زمین خواران نگاه می کنند در حالیکه به سایر شغل ها با عنوان کارآفرین مورد حمایت قرار می گیرند.
عبدی تصریح کرد: معدن داری سخت ترین و سرمایه بر دارترین شغل است که معدن از اساسی ترین زنجیره برای تولید است که برای فرآیند استخراج و تهیه مواد مورد نیاز بسیار هزینه می شود.


1400/03/29
19:21:40
0.0 / 5
206
تگهای خبر: بازار , بانك , بیمه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است