جزئیات افزایش 134 درصدی قیمت مرغ

جزئیات افزایش 134 درصدی قیمت مرغ در حالی قیمت مرغ نسبت به سال گذشته تا ۱۳۴ درصد افزایش داشته که این جریان افزایش قیمت متوقف نشده و به تازگی بار دیگر افزایش آن در بازار قابل مشاهده می باشد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، افزایش قیمت مرغ و نوسان بازار آن از نیمه دوم سال قبل شدت یافت و با وجود واکنش های متفاوتی که نسبت به این مورد وجود داشت، هنوز سازمانی مسئولیت این افزایش قیمت و حتی تنظیم بازار آنرا به گردن نگرفته است.
این در شرایطی است که بررسی وضعیت قیمت مرغ برپایه گزارش مرکز آمار نشان داده است که در اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به سال قبل قیمت این محصول مصرفی مردم ۱۳۴.۱ درصد افزایش دارد؛ به صورتی که هر کیلو مرغ در اردیبهشت ماه سال گذشته به صورت متوسط ۱۱ هزار تومان بوده و در فروردین ماه سال جاری به حدود ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است، ولی در اردیبهشت ماه متوسط قیمت ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام شده که نشان داده است ۵.۵ درصد در فاصله این دو ماه کاهش دارد.

حداکثر قیمت ۲۷ هزار تومان!
حداقل و حداکثر قیمت مرغ ۲۴ هزار و ۷۰۰ و ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان ثبت شده است، قیمت هایی که مرکز آمار منتشر نموده و حتی در مورد حداکثر باز هم از قیمت های موجود در بازار کمتر است، چون که مرغ در بازار تا ۳۴ یا ۳۵ هزار تومان هم فروش می رود. در مورد مرغ های قطعه بندی شده هم قیمت بسیار بالاتر است و حتی با نرخ ۶۰ هزار، ۷۰ هزار و بالاتر قیمت گذاری می شود.
در ارتباط با تغییر قیمت گوشت مرغ از سال قبل تابحال هم هر کیلو مرغ ماشینی در خردادماه به صورت متوسط ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان، تیرماه ۱۷ هزار و ۲۰۰، مرداد۱۷ هزار و ۹۰۰، شهریور ۱۸ هزار و ۱۰۰، مهر ۱۹ هزار و ۲۰۰، آبان ۲۴ هزار و ۲۰۰، آذر ۲۷ هزار و ۳۰۰، دی ۲۱ هزار، بهمن ۲۳ هزار، اسفند ۲۵ هزار و ۸۰۰ و امسال در فروردین ماه ۲۷ هزار و ۳۰۰ و اردیبهشت ماه ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان بوده است.

واردات ۹۴ تن در فروردین
این در شرایطی است که جهت تنظیم بازار مرغ در اسفندماه سال قبل طی مصوبه هیات وزیران قرار شد ۵۰ هزار تن با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی توسط شرکت امور پشتیبانی امور دام و ارائه شود و طی روزهای اخیر این میزان واردات تا ۱۲۰ هزار تن مصوب شد.
اما آنچه در گزارش گمرک ایران برای فروردین ماه مشاهده می شود، واردات ۹۴ تن به ارزش ۱۸۲.۸ هزار دلار بوده است که اگر تمام این واردات با ارز ۴۲۰۰ و مصوبه هیات دولت صورت گرفته باشد باز هم فاصله بسیار زیادی با رقم مصوب دارد و معلوم نیست چرا با وجود مصوبه برای ورود گوشت مرغ جهت تنظیم بازار این واردات در حداکثر صورت گرفته است.
منبع:

1400/03/18
13:32:11
0.0 / 5
314
تگهای خبر: ارز , بازار , دلار , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است