بازار مسكن آرام است بعلاوه قیمت

بازار مسكن آرام است بعلاوه قیمت به گزارش سیب پال تعدیل انتظارات تورمی در بازار مسکن ناشی از ثبات بازارهای رقیب و در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری، منجر به عقب نشینی خریداران مسکن شده و معاملات به یک سوم وضعیت نرمال رسیده است؛ قیمتها هم طی یک ماه اخیر کاهش تا ۱۰ درصدی را نشان داده است. با این وجود یک کارشناس می گوید که کاهش قیمت خانه در شرایطی ادامه می یابد که نرخ تورم کنترل شود.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، بعد از افت حدود ۵ درصدی قیمت مسکن شهر تهران در دو ماه ابتدایی سال و کاهش ۵۰ درصدی معاملات، گزارشهای میدانی از دفاتر املاک هم نشان داده است که در خرداد ماه هم حجم خرید و فروشها در مقایسه خرداد سال گذشته به شدت کاهش یافته است. عمده کنشگران بازار مسکن در انتظار شرایط انتخابات ۱۴۰۰ و دولت آینده هستند تا بر مبنای تصمیمات و سیاست گذاریهای جدید عمل کنند. این وضعیت در سایر بازارها همچون ارز و طلا هم دیده می شود و در واقع ریسکهای سرمایه گذاری کاهش یافته است. با این وجود از آغاز خردادماه، رصد بازار مسکن از جانب متقاضیان بالقوه افزایش پیدا کرده است.
واسطه های ملکی درمورد وضعیت این روزهای بازار مسکن می گویند که از آغاز خردادماه تحرکهایی به منظور آگاهی یافتن از وضعیت کنونی و آینده بازار دیده می شود. البته معاملات افزایش نیافته و به نظر می آید متقاضیان، بیشتر برای دستیابی به تحلیلی از چشم انداز بازار قصد دارند تا اطلاعات خویش را بالا برند. از طرفی برخی مالکان به سبب ابهامات بوجود آمده در فضای اقتصاد، فروش خانه خویش را به آینده موکول کرده و فعلاً دست نگه داشته اند.
با این همه، بازار در حالت کلی آرام است و هیچ نوع نگرش تورمی دیده نمی گردد. بجز مناطق جنوبی که درحال بالانس قیمتی هستند و به همین لحاظ نرخها اندکی رشد داشته، کلیت بازار به سمت ثبات یا کاهش قیمت تمایل پیدا کرده است. با این وجود یک کارشناس اقتصاد مسکن درباره آینده بازار مسکن در سال ۱۴۰۰ می گوید که نمی توان چندان به کاهش قیمت خانه دلخوش بود؛ چون که مسکن هم مثل تمام کالاها از تورم عمومی تبعیت می کند و می بینیم که نرخ تورم در اردیبهشت ماه به ۴۱ درصد رسیده است.
یک کارشناس: افت قیمتها نشان داد سیر صعودی نمی تواند تا همیشه ادامه یابد

مهدی سلطان محمدی ـ کارشناس بازار مسکن ـ درباره تحلیل خود از وضعیت کنونی این بازار می گوید: دو کاهش ۳.۱ درصد و ۱.۸ درصدی قیمت مسکن در تهران طی دو ماه گذشته نشان داد که سیر صعودی نمی تواند تا همیشه ادامه داشته باشد. الان در بازارهای ارز، طلا و مسکن، برداشت به حباب شده است. ازاین رو بسیاری از فروشندگان به این نتیجه رسیده اند که دیگر نباید صبر کرد و واحدهای خویش را عرضه نموده اند.
وی اظهار نمود: در عین حال نوسانات یکی دو درصد نمی تواند معنادار باشد. بویژه این که شاخص های آماری در ایران نماینده درستی از تغییرات بازار نیست؛ چونکه بر مبنای میانگین تمام معاملات ارائه می شود. روش درست این است که آیتمهایی همچون نوساز یا قدیمی بودن، متراژ، کیفیت، منطقه مدنظر و غیره باید لحاظ شود. فرض نماییم در یک ماه گذشته حجم معاملات واحدهای نوساز کاهش یافته و معاملات آپارتمانهای قدیمی افزایش داشته است. واضح است که در چنین وضعیتی منحنی قیمت به سمت پایین می رود اما به این معنا نیست که قیمتها شکسته شده است.
سلطان محمدی با اشاره به اینکه کاهش قیمت باید ادامه دار باشد اظهار داشت: اگر بخواهیم برداشتی قطعی از قرار گردن بازار در راه نزولی داشته باشیم باید آمارها چند ماه متوالی کاهشی شود. حقیقت این است که الان بازار گرفتار تردید شده و سیر افزایشی که در گذشته بوده تداوم نداشته است. بیشترین انتظار این است که بازار از تعادل نسبی برخوردار شود. شاید قیمتها مقداری تعدیل شود ولی فشار تورمی، منحنی را به سمت بالا خواهد برد. البته اگر افزایش رخ دهد کمتر از تورم خواهد بود.
این کارشناس اقتصاد مسکن درباره پیشبینی بازار مسکن پس از انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: ابهامات به قدری زیاد است که نمی توان پیشبینی دقیقی داشت. این که چه سیاستی حاکم شود خیلی مهم می باشد. اغلب کاندیداها وعده هایی داده اند که بیشتر حول محور پرداختهای نقدی و پول پاشی است که نتیجه طبیعی آن افزایش تورم خواهد بود. از سوی دیگر ابهامات مسئله توافق ایران و آمریکا همچنان بر بازارهای اقتصادی سایه افکنده و برداشت از آینده را دشوار کرده است. اگر برنامه کاندیداها به شکل دقیق ارائه شود بهتر میتوان آنرا تحلیل کرد. اما مسلما قیمت مسکن تنها در صورتی کاسته می شود که تورم مهار شود و بعید است ظرف چهار سال این اتفاق رخ دهد.

قیمت هر متر مسکن در تهران ۲۸.۸ میلیون
اردیبهشت ۱۴۰۰ متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع مسکن در شهر تهران ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ درصد کاهش و ۶۹.۷ درصد افزایش دارد. تعداد معاملات هم در این ماه معادل ۳.۹ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۵.۲ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۸۸.۱ افزایش را نشان داده است.1400/03/11
10:48:07
0.0 / 5
307
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است