معاون گمرك به سیب پال اعلام كرد

ثبت سفارش برای واردات كالا به مناطق آزاد و ویژه كنسل شد

ثبت سفارش برای واردات كالا به مناطق آزاد و ویژه كنسل شد سیب پال: در حالی از سال 1397 مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مشمول مصوبه ثبت سفارش برای واردات کالا شد که تازه ترین اعلام معاون فنی گمرک ایران از عدم نیاز به مجوز ثبت سفارش، برای واردات کالا به این مناطق یا ترانزیت بین آنها حکایت دارد.


مهرداد جمال ارونقی در گفت و گو با ایسنا، جزییات نشست مشترک دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و گمرک ایران را تشریح نمود.

ثبت سفارش لغو و ثبت آماری انجام می شود
معاون فنی گمرک ایران با اشاره به این که برمبنای مصوبه هیات وزیران در سال ۱۳۹۷، واردات کالا در مناطق آزاد یا ترانزیت کالا بین مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی ملزم به انجام ثبت سفارش بوده است، اظهار داشت: اما طی آخرین تصمیم ستاندن شده و ابلاغ معاونت حقوقی رییس جمهور و معاونت امور مجلس وزارت اقتصاد، ترانزیت خارجی کالا با مقاصد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از مبدأ سایر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و یا مبادی ورودی کشور، بدون نیاز به ثبت سفارش صورت خواهد گرفت.
به گفته ی ایشان، با لغو الزام ثبت سفارش، واردات کالا به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی یا ترانزیت کالا بین مناطق فقط برمبنای ثبت آماری کالا و اعلام توسط دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صورت خواهد گرفت.
ارونقی اضافه کرد: همین طور قرار شد سازمان های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کلیه اطلاعات کالاهای وارده را بصورت بر خط در اختیار گمرک ایران قرار دهند.
لازم به یادآوری است که تا پیش از الزامی شدن ثبت سفارش در مناطق آزاد و ویژه، این مناطق از ثبت سفارش برای واردات کالا معاف بود و در زمان تصویب این الزام که به سبب تغییر سیاست های ارزی اعمال و مناطق را نیز در بر گرفت، با واکنش هایی به سبب مغایرت با قوانین و مقررات و ماهیت مناطق همراه شد.


افزایش تعرفه کالاهای همراه مسافر
معاون فنی گمرک ایران همین طور اعلام نمود که در این جلسه مشترک توافق شده است که با همکاری گمرک ایران افزایش تعداد ردیف تعرفه های کالای مجاز همراه مسافر (در کارگروه مورد نظر ) در دستور کار قرار گیرد.

شرایط ترانزیت خودرو
ارونقی در ادامه به توافق بین دبیرخانه شورای عالی با پلیس راهور ناجا، اشاره نمود و اظهار داشت که ترانزیت خارجی خودرو های سواری دارای پلاک و شماره گذاری شده در مناطق آزاد بعد از انجام ثبت آماری مورد تایید دبیرخانه شورای عالی، درخلال مناطق آزاد تجاری، صنعتی بلامانع است ولی مشمول خودرو های آمریکایی و لوکس نخواهد بود.

برگشت حقوق ورودی مواد اولیه وارداتی به مناطق آزاد
معاون فنی گمرک ایران همین طور با اشاره به ماده ۶۶ قانون امور گمرکی اظهار داشت که طی توافق انجام شده قرار شد حقوق ورودی مواد اولیه خارجی پرداخت شده واحدهای تولیدی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بعد از صادرات، با رعایت مقررات مربوطه استرداد شود.

اما یک توافق ارزی
ارونقی به دیگر توافق صورت گرفته فی درخلال دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، گمرک ایران و بانک مرکزی اشاره نمود و اضافه کرد: بمنظور رفع مشکلات تسویه ارزی کالاهای وارده به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی قرار شد گمرکات اجرائی مستقر در مناطق ویژه و گمرک ایران، همکاری لازم را درباب تعیین ارزش استنباطی کالای وارده به عمل آورند.
وی اظهار داشت: قرار شد ورود اطلاعات قبوض انبار کالاهای وارده به مناطق ویژه اقتصادی توسط سازمان مسئول آن منطقه در سامانه گمرک ایران یا در سامانه خاص مناطق با ایجاد ارتباط سامانه ای صورت گیرد.
معاون فنی گمرک ایران تصریح کرد که این معاونت در گمرک ایران و همین طور نماینده ای از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مسئول حسن اجرای این توافقات و همین طور رفع مسائل و مشکلات مربوطه، فی درخلال خواهند بود.

منبع:

1400/03/08
11:49:12
0.0 / 5
265
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است