یك پیشنهاد اقتصادی به رئیس جمهور آینده

یك پیشنهاد اقتصادی به رئیس جمهور آینده یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه کاندیداهای ریاست جمهوری باید تولید فناورانه و ایجاد اشتغال از این طریق را در اولویت قرار دهند، اظهار داشت: در شرایط کنونی، کاندیداهایی که قصد کنترل سودهای دلالان و پشتیبانی از تولید را دارند، می توانند چشم انداز امید بخشی از آینده منتقل کنند.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، علی دینی ترکمان در نشست موسسه مطالعات دین و اقتصاد با مبحث دولت پارادوکسیکال، انباشت نامولد، تشدید بحران های اقتصادی و اجتماعی اظهارکرد: نخستین مشخصه نظام اقتصاد سیاسی ایران رشد اقتصادی پایین و ناپایدار است که سبب شده تا اقتصاد درگیر بحران اقتصاد ساختاری، رکود تورمی، نرخ بیکاری و تورم بالا شود.
وی ادامه داد: بحران دیگر در اقتصاد ایران، فقر و محرومیت اجتماعی است که در چند سال گذشته، طبقه متوسط در ایران کوچک تر شده و به خط فقر نزدیک شده است.
چگونه دولت توسعه گرا می شود؟
این کارشناس اقتصادی ضمن بیان سایر بحران های اجتماعی و اقتصادی موجود در کشور، افزود: آخرین گزارش ها مبین این است که ایرانیان بیشترین خریدار خانه و سرمایه گذار در ترکیه هستند که این امر بر تراز پرداخت ها و بازار ارز تأثیر می گذارد.
دینی ترکمان دولت پارادوکسیکال را خصوصیت بارز نظام اقتصاد سیاسی ایران دانست و اظهار داشت: این مورد ربطی به شر مطلق بودن دولت ندارد. برای کوچک سازی دولت باید از هزینه ها در حوزه های آموزش و پرورش، بهداشت و درمان کاسته شود. در این حوزه، مسئله وجود دستگاههای مختلف بودجه خوار است که باید تعداد آنها تعدیل شود تا بخشی از منابع آزاد و صرف پروژه های عمرانی شود که مسیر دولت توسعه گرا باز شود.
راه نجات برای اقتصاد ایران
در ادامه این نشست، فرشاد مومنی اظهار داشت: منظور از دولت پارادوکسیکال این است که هم می تواند مهم ترین نیروی محرکه تولید باشد و هم می تواند مهم ترین عامل اضمحلال تولید باشد. زمانی که تولید فناورانه مورد اهمیت قرار نگیرد، آن کشور با انواع بحران های اجتماعی و اقتصادی مواجه می شود.
وی ادامه داد: در شرایط کنونی اگر کاندیداهای ریاست جمهوری بر اشتغال مولد و از بین بردن فقر از این طریق تاکید نمودند، معلوم می شود که آنها قصد خدمت به کشور را دارند.
طبق گفته این تحللیگر اقتصادی، تنها راه نجات برای اقتصاد ایران شناسایی کانون اصلی بحران است که آن پشت کردن به تولید فناورانه و اهتمام غیرمتعارف به دامن زدن به مناسبات رانتی است.
تورم، ضعف تولید می آورد
مومنی افزود: با بی اعتنایی به تولید، حادترین وضعیت ها از نظر فقر در مناطق مرزی کشور رخ می دهد که نشان از بحران های کوچک و بزرگ دارد.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه طی ۵۰ سال قبل در ایران ۴۷ سال تورم دو رقمی تجربه شده است، اظهار داشت: کسری مالی دولت به این علت تورم زا می شود که از آن برای تولید استفاده نکرده و مهم ترین خصوصیت تورم، ضعف تولید و بهره وری است.
دلالان فولاد ۲۰ برابر تولیدکنندگان سود می کنند
وی با اشاره به اینکه دلالان فولاد ۲۰ برابر بیشتر از تولیدکنندگان سود می برند، بیان نمود: راه نجات ایران از مسیر تولید فناورانه محقق می شود که باید هزینه فرصت مفت خوارگان را بالا برد. در شرایط کنونی، کاندیداهایی که کنترل سودهای دلالان و پشتیبانی از تولید را در اولویت قرار داده اند، می توانند چشم انداز امید بخشی از آینده منتقل کنند.
مومنی در انتها سخنانش بیان کرد که زمانی که به تولید پشت نماییم محال است که فقر از بین برود و باید بازبینی جدی در تخصیص دلارهای نفتی صورت گیرد تا خلاقیت و تولید در اولویت قرار گیرد که این امر با اصلاح توزیع قدرت محقق می شود.
منبع:

1400/03/07
23:18:55
0.0 / 5
278
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است