پس از ۱۹ روز؛

قیمت كارخانه ای خودرو ها رسما افزایش یافت

قیمت كارخانه ای خودرو ها رسما افزایش یافت بااینکه خودروسازان به نحوه افزایش قیمت خودرو از طرف شورای رقابت اعتراض داشتند و نامه نگاری هایی هم با مجلس کردند اما در نهایت امروز یکی از خودروسازان مبادرت به اجرای مصوبه شورای رقابت کرد.به گزارش سیب پال به نقل از مهر، شورای رقابت ۱۳ اردیبهشت ماه سال جاری بعد از ۶ ماه عدم تغییر قیمت خودرو، حکم به افزایش میانگین ۹ درصدی قیمت خودرو های داخلی داد. برمبنای مصوبه شورای رقابت، طبق تورم بخشی یک ساله اعلام شده توسط بانک مرکزی و بعد از کسر تورم های اعمال شده قبلی در سه ماهه اول و دوم سال ۱۳۹۹ و بعد از اعمال متغیرهای کیفیت و راندمان در نهایت برای شرکت ایران خودرو بطور متوسط ۸.۲ درصد و برای شرکت سایپا بطور متوسط ۸.۹ درصد افزایش قیمت محاسبه شده که با در نظر گرفتن بند ۱ فوق برای تمامی خودرو های مشمول دستورالعمل قیمت گذاری شورا، تا اختتام شهریور ۱۴۰۰ اعمال و اجرا می شود.
برای تمام افرادی که تا آخر سال ۱۳۹۹ جهت خرید خودرو ثبت نام کرده و پیش پرداخت داشته اند و مشمول دریافت سود نیستند، افزایش قیمت تعلق نمی گیرد. (جزئیات بیشتر)
پس از انتشار این مصوبه، محمد باقری عضو ناظر مجلس در شورای رقابت ضمن مخالفت با افزایش قیمت خودرو، اظهار داشت: مجلس مخالف افزایش قیمت خودرو است و مخالفت خودرا هم به شورای رقابت اعلام نموده بود. سرمایه گذاری شرکت های خارجی خودروساز در ایران و واردات مدیریت شده، راهکاری برای شکست انحصار از دست دو خودروساز داخلی است. اگر واردکنندگان خودرو بدون این که دلاری از کشور بیرون رود، خودرو وارد کشور کنند، اتفاق مبارکی خواهد بود.
اما از آن طرف برخی مدیران وزارت صمت افزایش ۹ درصدی قیمت خودرو را غیرمنطقی اعلام کردند؛ در همین رابطه معمارباشی مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارتخانه اعلام نمود که این افزایش قیمت ها واقعاً چاره کار خودروسازان نیست. اصلاً فرمول قیمت گذاری شورای رقابت و شیوه محاسبه قیمت جوابگوی مشکلات خودروسازها نیست. قیمت قطعات الکترونیکی که جزو قطعات خودرو است و همه خودرو سازان دنیا آنرا بوسیله واردات تامین می کنند از ۲ یورو به حدود ۲۵ یورو رسیده است. مس و ورق فولاد افزایش قیمت چشم گیری داشته است.
در کنار مسئولان وزارت صمت، خودروسازان نیز چندان علاقه ای به اجرای این مصوبه نداشتند و تلویحاً خواهان تغییر مصوبه شورای رقابت و افزایش بیشتر قیمت خودرو بودند؛ همین طور از سویی دیگر طی نامه نگاری هایی که با رییس کمسیون صنایع و معادن مجلس داشتند خواهان آزادسازی قیمت خودرو شده بودند.
در این نامه پیشنهادی خواسته شده بود تا خودرو های عمومی یعنی خودروهایی که عموم مردم با درآمد کم یا متوسط خریداری می کنند، با فرمول بهای تمام شده و با در نظر گرفتن سود ۵ درصدی با تأیید و نظارت وزارت صنعت قیمت گذاری شوند. اما در مورد خودرو های اختصاصی که لوکس و نسبتاً گران محسوب شده و مشابه خارجی دارند، قیمت گذاری با پیشنهاد هیأت مدیره شرکتها و تأیید و نظارت وزارت صنعت برمبنای شرایط عرضه و تقاضای بازار صورت گیرد. (جزئیات بیشتر)
با این حال، امروز بعد از گذشت ۱۹ روز از ابلاغ مصوبه شورای رقابت، ایران خودرو اعلام نمود که مصوبه را اجرا کرده و قیمت محصولات این شرکت میانگین ۸ درصد بالا رفته است.

1400/03/07
15:12:08
0.0 / 5
283
تگهای خبر: بازار , بانك , بانك مركزی , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است