تورم 41 درصد شد

تورم 41 درصد شد سیب پال: نرخ تورم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ برای خانوارهای ایرانی 41 درصد اعلام گردید که با افزایش همراه بوده است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، مرکز آمار ایران جزییات تورم در اردیبهشت ماه را اعلام نمود.


افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

بر طبق این گزارش، نرخ تورم سالانه اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ برای خانوارهای کشور به ۴۱درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۲، ۱ درصد افزایش نشان میدهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۰، ۵ درصد و ۴۳.۲ درصد می باشد که برای خانوارهای شهری ۱، ۹ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ۲.۶ واحد درصد افزایش داشته است.


کاهش نرخ تورم نقطه ای خانوارها

اما منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به عدد ۴۶، ۹ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور متوسط ۴۶.۹ درصد بیشتر از اردیبهشت ۱۳۹۹ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده ­اند.

نرخ تورم نقطه ای اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در مقایسه با ماه قبل ۲، ۶ واحد درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» با کاهش ۲، ۰ واحد درصدی به ۶۱.۱ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ۲.۷ واحد درصدی به ۴۰.۳ درصد رسیده است.

این در حالیست که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۴۶، ۱ درصد می باشد که نسبت به ماه قبل ۲، ۷ واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۱، ۰ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۲، ۰ واحد درصد کاهش داشته است.کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل، تورم ماهانه است که این شاخص در اردیبهشت ۱۴۰۰ به ۰، ۷ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، دو درصد کاهش داشته است.

تورم ماهانه برای گروه های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۰.۸- درصد و ۱.۶ درصد بوده است.

این در حالیست که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۰، ۷ درصد می باشد که نسبت به ماه قبل ۱.۹ واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۰.۷ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۲.۳ واحد درصد کاهش داشته است.

منبع:

1400/03/01
22:08:26
0.0 / 5
139
تگهای خبر: خدمات , خرید , قیمت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است