معاون گمرك اعلام كرد

اولتیماتوم به صاحبان كالای اساسی

اولتیماتوم به صاحبان كالای اساسی سیب پال: با ابلاغ مصوبات در ارتباط با رفع مشکل رسوب کالاهای اساسی در گمرک و بنادر، معاون فنی گمرک ایران اعلام نمود که صاحبان کالاهای اساسی طبق شرایط تعیین شده و بدون عذر و بهانه ای در مهلت تعیین شده جهت تعیین تکلیف و ترخیص فوری کالاها اقدام نمایند، در غیر این صورت بر مبنای مقررات با آنها برخورد خواهد شد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، با انباشت کالاهای اساسی در گمرک و بنادر در دو ماه ابتدایی سال جاری و افزایش آن تا مرز شش میلیون تن، بررسی هایی در ارتباط با موانع ایجاد رسوب کالاهای اساسی صورت گرفت و گزارشی همراه با پیشنهادات جهت تسهیل ترخیص کالا به رئیس جمهور ارائه و وی نیز موافقت خودرا اعلام نمود که سرانجام پس از چند هفته از صدور دستور روحانی، اختتام هفته گذشته ابلاغیه مربوطه به گمرک اعلام گردید.

مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - در ارتباط با آخرین وضعیت ترخیص کالاهای اساسی بر طبق مصوبه اخیر توضیحاتی به ایسنا ارائه کرد و در این رابطه اظهار داشت که مصوبه مربوط به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت درباب رفع اشکال رسوب کالاهای اساسی در گمرک و بنادر خصوصاً بندر امام خمینی (ره) که به تایید رئیس جمهور رسیده، از امروز به تمامی گمرکات اجرائی ابلاغ گردیده است.


گمرکات اطلاعات صاحبان کالای اساسی را اعلام کنند
این مقام مسئول در گمرک ایران با اشاره به تکلیف گمرکات اجرائی در امتداد اجرای این مصوبات توضیح داد که به گمرکات اجرائی تکلیف شده تا ظرف سه روز و تا سوم خرداد ماه با مراجعه به سازمان بنادر و دریانوردی نسبت به احصای دقیق مشخصات صاحبان کالاهای اساسی که اقلام مربوطه در بندر تخلیه شده است، اقدام و فهرست مربوطه به تفکیک نوع کالا، نام صاحب کالا و بقیه مشخصات جمع بندی و به گمرک ایران اعلام گردد. در عین حال از سوم تا پنجم خردادماه نیز باید نسبت به ستاندن شماره ثبت سفارش کالاهای اساسی تخلیه شده در بنادر از صاحبان کالا اقدام و در اختیار گمرک ایران و ستاد تنظیم بازار و سایر مراجع مربوطه قرار گیرد.


متقاضیان استفاده از رویه اعتباری تا ۱۳ خرداد فرصت دارند
وی با اعلان اینکه طبق مصوبه اخیر، گمرک ایران باید طی فراخوانی به تمامی متقاضیانی که تمایل دارند از رویه اعتباری استفاده کنند اعلام نماید تا درخواست خودرا به بانک مرکزی ارائه و بانک به فوریت و ظرف سه روز کاری نسبت به موافقت با درخواست آنها اقدام نماید، تصریح کرد: براین اساس از هشتم خردادماه طی نامه کتبی و رسمی به کلیه صاحبان کالاهای اساسی این مورد ابلاغ و فقط تا سیزدهم خردادماه فرصت دارند نتیجه مراجعات خود به بانک مرکزی را به گمرک ایران ابلاغ کنند.


ترخیص قطعی فقط با کد رهگیری
ارونقی با اشاره به مصوبه مربوط به ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی افزود: براین اساس گمرک مجاز شد تا نسبت به ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی با درخواست و ستاندن تعهد از صاحب کالا و مجوز وزارت جهاد کشاورزی برای کالاهای ذرت، کنجاله سویا، جو و دانه های روغنی با عرضه در سامانه بازارگاه و همین طور برای روغن و گندم با مجوز شرکت تجاری دولتی اقدام نماید. این در حالیست که ترخیص کل کالاها یعنی ۱۰ درصد باقی مانده منوط به ستاندن و ارائه اعلامیه تامین ارز یا کد رهگیری بانک خواهد بود.


بهانه برای ترخیص تمام شد
معاون فنی گمرک ایران همچین با اعلان اینکه صاحبان کالا باید فورا نسبت به تعیین تکلیف کالاهای خود اقدام نمایند اشاره کرد: باتوجه به تسهیلات و مصوباتی که بتازگی جهت ترخیص کالاهای اساسی تعیین شده صاحبان کالاهای اساسی باید به قید فوریت نسبت به تعیین تکلیف و ترخیص کالاهای خود در اسرع وقت اقدام نمایند ولی اگر عذر موجهی در این رابطه وجود دارد بصورت مکتوب به گمرک اعلام گردد.

به گفته ی ایشان، در صورت عدم مبادرت به موقع توسط صاحبان کالا بر طبق مقررات با آنها اقدام خواهد شد که متروکه شدن کالا امر بعیدی نیست.
منبع:

1400/03/01
21:01:45
0.0 / 5
518
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است