بالاخره چند هفته پس از دستور رئیس جمهور

شروع ترخیص فوری كالاهای اساسی

شروع ترخیص فوری كالاهای اساسی سیب پال: سرانجام پس از گذشت بیش از دو هفته از دستور رئیس برای اجرای مصوبه ترخیص فوری کالاهای اساسی از گمرک و بنادر، اعلام معاون فنی گمرک ایران از اقدام وزارت صمت برای ابلاغ مصوبه مربوطه و مجوز ترخیص 90 درصدی کالاهای اساسی حکایت دارد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، باتوجه به موانعی که از اواخر سال قبل در ترخیص کالاهای اساسی ایجاد و سبب تشدید دپوی این کالاها در گمرک و بنادر شده بود حدود یک ماه پیش طی جلسه معاونت اقتصادی دولت و دستگاه های مربوطه، این موانع بررسی و همراه با پیشنهاداتی برای رفع آن به رئیس جمهور اعلام گردید و وی بلافاصله با آن موافقت و دستگاهها را ملزم به اجرا و ترخیص فوری کالاهای اساسی کرد، اما با گذشت بیش از دو هفته از صدور مصوبات، اقدامی نشد.
این در حالی بود که مجوز ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی از وزارت صمت و صدور اعلامیه اعتباری ارز از طرف بانک مرکزی در اهم این مصوبات قرار داشت، اما وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار، مصوبه مربوط به ترخیص این اقلام را به گمرک ایران ابلاغ نکرده و یا بانک مرکزی، تامین ارزی در این رابطه انجام نداده بود.
بالاخره وزارت صمت تکان خورد
با این وجود با پیگیری های صورت گرفته در این رابطه، اعلام ارونقی-معاون فنی گمرک- به ایسنا از این حکایت دارد که سرانجام وزارت صمت مجوز مربوط به ترخیص ۹۰ درصدی کالا را روز گذشته به گمرک ابلاغ کرده است.

ترخیص ۹۰ درصدی آغاز شد
این مقام مسئول در گمرک ایران با تشریح جزییات مربوط به ترخیص کالاهای اساسی در دستور رئیس جمهور اظهار داشت که به استناد تصمیم جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و کارگروه تنظیم بازار، به گمرک مجوز داده شد تا ترخیص درصدی کالاهای اساسی را با درخواست و ستاندن تعهد از صاحبان کالا در خصوص عرضه کالا با نرخ مصوب یا عرضه در سامانه ذیربط شامل بازارگاه و شبکه های توزیع، تا سقف ۹۰ درصد بدون الزام به کدرهگیری انجام دهد.
بگفته وی ترخیص قطعی کل کالاها مشروط به ستاندن و ارائه اعلامیه تامین ارز یا کدرهگیری بانکی خواهد بود.
لازم به یادآوری است که ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی از آبان ماه سال قبل و با مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در دستور کار ستاد تنظیم بازار بود ولی در اسفند ماه ستاد مزبور نسبت به لغو این تسهیلات اقدام نمود که این مساله از عوامل افزایش دپوی کالاهای اساسی بود ولی هم اکنون مجدداً تصویب و ابلاغ شد.
لیست متقاضیان به بانک مرکزی می رود
معاون فنی گمرک ایران در ارتباط با سایر موارد ابلاغی نیز اظهار داشت که گمرک باید طی فراخوانی، متقاضیانی که خواهان استفاده از رویه اعتباری برای ترخیص کالاهای اساسی خود هستند را به بانک مرکزی هدایت کند.
طبق اعلام وی فهرست ثبت سفارش کالاهای اساسی موجود در گمرک به تفکیک صاحبان کالا و شماره ثبت سفارش جهت پیگیری تخصیص و تامین ارز این کالا باتوجه به هماهنگی با وزارت صمت اعلام خواهد شد.
این مقام مسئول در گمرک ایران تصریح کرد که صاحبان کالا می توانند باتوجه به شرایط تعیین شده بدون بهانه ای برای عدم ترخیص، مراجعه و کالای خودرا از گمرک خارج کنند.
هم اکنون از مجموعه کالاهای دپو شده در گمرک و بنادر، ۵.۸ میلیون تن را کالاهای اساسی تشکیل می دهد که میزان این دپو در فاصله یک ماه اخیر حدود یک میلیون تن افزایش داشته است، عمده این کالاها همان ۶ قلم دریافت کننده ارز ترجیحی است که غالبا نهاده های تولید دام و طیور و روغن است.
منبع:

1400/02/30
22:51:33
0.0 / 5
327
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است