تورم اروپا در اوج یكساله

تورم اروپا در اوج یكساله نرخ تورم در اتحادیه اروپا سرانجام به دو درصد رسید.


به گزارش سیب پال به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به آوریل با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۱.۶ درصد رسید تا نرخ تورم باردیگر در راه رسیدن به سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه قرار گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به صورت متوسط ۲.۰ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۳ درصد بیشتر شده است.
انرژی با تورم ۰.۹۶ درصدی و خدمات با تورم ۰.۳۷ درصدی و مواد غذایی با تورم ۰.۱۶ درصدی پیشتاز گروه های مختلف بوده اند و کالاهای صنعتی هم با تورم ۰.۱۲ درصدی بیشترین تأثیر را در کاهش تورم داشته است. تورم بخش مواد غذایی و نوشیدنی هم طی این مدت ۰.۲۴ درصد بوده است.
مقرر است بانک مرکزی اروپا در هر ماه ۲۰ میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی را خریداری کند تا راه را برای تقویت رشد اقتصادی در سطح منطقه یورو هموار کند.
در میان کشورهای عضو منطقه یورو، بالاترین تورم در ارتباط با مجارستان با ۵.۲ درصد بوده است و بعد از این کشور هم لهستان با ۵.۱ درصد و لوکزامبورگ با ۳.۳ درصد قرار دارند. از سوی دیگر کمترین تورم ثبت شده در ارتباط با یونان با منفی ۱.۱ درصد بوده است و بعد از این کشور، پرتغال با منفی ۰.۱ درصد و مالت با مثبت ۰.۱ درصد قرار دارند.
از سوی دیگر طی این مدت نرخ تورم در بلژیک ۲.۱ درصد، آلمان ۲.۱ درصد، فرانسه ۱.۶ درصد و در ایتالیا ۱.۰ درصد اندازه گیری شده است. در میان کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند هم تورم نروژ طی این مدت ۳.۲ درصد و سوییس منفی ۰.۱ درصد اندازه گیری شده است.
منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو بعنوان واحد پولی خود استفاده می نمایند. اتحادیه اروپا هم دارای ۲۷ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو بعلاوه بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.
منبع:

1400/02/30
13:10:00
0.0 / 5
282
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است