ریزش های ادامه دار وال استریت

ریزش های ادامه دار وال استریت به گزارش سیب پال شاخصهای مهم بورس وال استریت باز هم قرمزپوش شدند.


به گزارش سیب پال به نقل از بلومبرگ، رابرت کاپلان- مدیر دفتر منطقه ای بانک مرکزی آمریکا در دالاس- گفته است به شخصه انتظار ندارد زودتر از سال آینده نرخ بهره فعلی تغییر پیدا کند و تصمیم بر حفظ رویکرد فعلی است. به عقیده خیلی از فعالان بازارهای مالی، فدرال رزرو می خواهد قبل از مقابله با افزایش قیمت ها، مسئله رشد اقتصادی و اشتغال زایی را حل کند و بنا بر این هم تصمیم گرفته است بطور موقت میدان را برای تاخت و تاز تورم باز گذارد.
اقتصادهای بزرگ دنیا کماکان تحت تأثیر کرونا عملکرد بدی دارند: مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام نمود اقتصاد این کشور در سه ماهه منتهی به مارس به میزان ۱.۵ درصد کوچک شده است که این عملکرد ۰.۴ درصد کمتر از رشد ثبت شده بازه منتهی به ماه قبل بوده است. سال قبل پنجمین اقتصاد بزرگ جهان ۱۰ درصد کوچک شده بود که بدترین عملکرد اقتصاد این کشور طی سه قرن اخیر بوده است. با کاهش محدودیت های کرونایی امید می رود رشد اقتصادی در فصل بعد باردیگر به محدوده مثبت برگردد.
داده های جدید انتشار یافته از بخش خرده فروشی آمریکا نشان میدهد که در ماه آوریل رشد این بخش کلیدی اقتصاد امریکا به صفر رسیده که این رشد یک درصد کمتر از رشد مورد انتظار قبلی بوده است. از آنجایی که بخش خرده فروشی حدودا دو سوم کل بار رشد اقتصادی آمریکا را روی دوش می کشد، آمار ضعیف ماه آوریل می تواند یک نشانه اخطار آشکار از کند شدن بیشتر از پیش شتاب رشد اقتصادی این کشور باشد. انتظار می رود اقتصاد آمریکا سال جاری حدود هشت درصد رشد کند.
در اولین هفته از ماه می شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا با کاهش ۳۴ هزارنفری به ۴۷۳ هزار نفر رسیده که کمی فعالان بازار را نسبت به بهتر شدن وضعیت، حداقل در بازار کار امیدوار کرده است. این کاهش در حالی به ثبت رسید که انتظار می رود روند متقاضیان صعودی باشد و به ۴۹۰ هزار نفر برسد. بیشترین کاهش در شمار متقاضیان در ایالت های نیویورک، میشیگان، ورمونت و فلوریدا به ثبت رسیده است. از سوی دیگر اما در جورجیا، واشنگتن و ایلینوی روند صعودی حفظ شده است.
باآنکه معامله گران انتظار افزایش قابل توجه نرخ تورم آمریکا را داشتند اما این که متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به آوریل با ۱.۶ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۴.۲ درصد رسیده، برای خیلی از فعالان شوکه آور بوده است بخصوص آنکه جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا- پیش تر وعده داده بود نرخ تورم در سطح معقولی از محدوده دو درصدی عبور کند. این نرخ تورم بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۱۳ سال گذشته بوده است.
نگرانی از مسیر آینده نرخ تورم معامله گران را در بازارهای مالی به وحشت انداخته است. نرخ تورم در خیلی از مناطق همچون در آمریکا، آلمان و بعضی از کشورهای اروپایی دیگر از سطح هدفگذاری شده عبور کرده و دست بانکهای مرکزی برای اتخاذ رویکرد انقباضی به سبب لزوم تداوم حمایت ها از بخش های اقتصادی در مقابل نتایج کرونایی بسته است و این مسئله در صورت وخیم تر شدن می تواند خود منجر به پیدایش یک بحران جدید در جهان شود.
وضعیت اقتصادی در نقاط مختلف کماکان رو به بهبود است. در انگلیس، بانک مرکزی این کشور اعلام نمود رشد اقتصادی امسال احیانا بالاترین سطحی خواهد بود که از زمان آخر جنگ جهانی دوم تابحال به ثبت رسیده است. این بانک در نظر دارد تا از سرعت اجرای برنامه خرید اوراق قرضه خود که حدود یک تریلیون دلار اعتبار دارد بکاهد. در چین هم رشد صادرات در ماه آوریل فراتر از حد انتظار بود و رشد واردات هم به بالاترین سطح یک دهه اخیر خود رسید.
امیدواری ها به ثبت ارقام بالای رشد اقتصادی بعد از برنامه های واکسیناسیون سراسری کماکان در سطح بالایی باقی مانده است. یک نظرسنجی جدید از اقتصاددانان نشان میدهد که میانگین رشد اقتصادی مورد انتظار آنها برای آمریکا امسال ۷.۶ درصد است که در صورت تحقق، بالاترین رشد ثبت شده سالانه این کشور طی ۷۰ سال گذشته خواهد بود. از سوی دیگر اوضاع برای چین احیانا از این هم بهتر خواهد بود و رشد اقتصادی این کشور حدود هشت درصد پیشبینی می شود.
تابحال بیشتر از ۱۶۴ میلیون و ۶۶۹ هزار و ۲۶۸ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۴۱۲ هزار و ۱۳۶ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۰۰ هزار و ۶۰۹ نفر، برزیل با ۴۳۶ هزار و ۸۶۲ نفر، هند با ۲۸۳ هزار و ۱۳۸ نفر، مکزیک با ۲۲۰ هزار و ۴۸۹ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۶۹۱ نفر بوده است.
جوزف اشتلوتسفوتز - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه اوپنهایمر اینوستمنتز - اظهار داشت: کم کم در حال بازگشت به سطح اقتصادی پیش از آغاز کرونا هستیم و این یک پیشرفت بزرگ و نشانه ای دلگرم کننده در غلبه بر یکی از جدی ترین بحران های مالی معاصر است. در نیمه دوم سال جاری مطمینا اخبار بهتر بیشتری خواهیم داشت اما بطور قطع روزهای پرنوسان بازارهای مالی تکرار خواهد شد چون که هنوز هیچ کس نسبت به این که بحران به صورت کامل پشت سر گذاشته شده است اطمینان ندارد.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۳۳ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۲۱۳.۴۱ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۵۳ درصد کاهش تا سطح ۴۱۴۱.۰۵ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۱۳ درصد کاهش در سطح ۱۳ هزار و ۳۶۲.۲۱ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۰۲ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۳۴.۲۴ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۰۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۳۸۶.۵۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۲۱ درصدی در سطح ۶۳۵۳.۶۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۳۱ درصد بالا رفت و به ۹۱۸۳.۹۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با جهش ۲.۰۹ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۴۰۶.۸۴ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۴۷ درصد بالا رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۵۹۳.۸۱ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" جهش ۰.۰۵ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۱۸۷.۶۰ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۶ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۰۶۵.۹۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۰۲ درصد کاهش به ۶۵.۴۷ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۱.۱۴ درصدی به ازای ۶۸.۷۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۱۳ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۶۹.۳۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۰۱ درصدی به ازای ۲۸.۳۲ دلار مبادله شد.1400/02/29
12:45:16
0.0 / 5
296
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است