تورم بالای آمریكا، وال استریت را در شوك فرو برد

تورم بالای آمریكا، وال استریت را در شوك فرو برد شاخصهای بورسی وال استریت در واکنش به گزارش نرخ تورم آمریکا به شدت ریزش کردند.


به گزارش سیب پال به نقل از بلومبرگ، باآنکه معامله گران انتظار افزایش قابل توجه نرخ تورم آمریکا را داشتند اما این که متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به آوریل با ۱.۶ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۴.۲ درصد رسیده، برای خیلی از فعالان شوکه آور بوده است بخصوص آنکه جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا- پیش تر وعده داده بود نرخ تورم در سطح معقولی از محدوده دو درصدی عبور کند. این نرخ تورم بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۱۳ سال گذشته بوده است.
نگرانی از مسیر آینده نرخ تورم معامله گران را در بازارهای مالی به وحشت انداخته است. نرخ تورم در خیلی از مناطق همچون در آمریکا، آلمان و بعضی از کشورهای اروپایی دیگر از سطح هدفگذاری شده عبور کرده و دست بانکهای مرکزی برای اتخاذ رویکرد انقباضی به علت لزوم تداوم حمایت ها از بخش های اقتصادی در مقابل نتایج کرونایی بسته است و این مسئله در صورت وخیم تر شدن می تواند خود منجر به پیدایش یک بحران جدید در جهان شود.
وضعیت اقتصادی در نقاط مختلف کماکان رو به بهبود است. در انگلیس، بانک مرکزی این کشور اعلام نمود رشد اقتصادی امسال احیانا بالاترین سطحی خواهد بود که از زمان آخر جنگ جهانی دوم تابحال به ثبت رسیده است. این بانک در نظر دارد تا از سرعت اجرای برنامه خرید اوراق قرضه خود که حدود یک تریلیون دلار اعتبار دارد بکاهد. در چین هم رشد صادرات در ماه آوریل فراتر از حد انتظار بود و رشد واردات هم به بالاترین سطح یک دهه اخیر خود رسید.
امیدواری ها به ثبت ارقام بالای رشد اقتصادی بعد از برنامه های واکسیناسیون سراسری کماکان در سطح بالایی باقی مانده است. یک نظرسنجی جدید از اقتصاددانان نشان داده است که میانگین رشد اقتصادی مورد انتظار آنها برای آمریکا امسال ۷.۶ درصد است که در صورت تحقق، بالاترین رشد ثبت شده سالانه این کشور طی ۷۰ سال گذشته خواهد بود. از سوی دیگر اوضاع برای چین احیانا از این هم بهتر خواهد بود و رشد اقتصادی این کشور حدود هشت درصد پیشبینی می شود.
تا آخر آوریل میزان رشد دستمزد مشاغل آمریکا به بالاترین سطح هفت ماه اخیر رسیده است. افزایش سطح تقاضا به تولیدکنندگان آمریکا این امکان را داده است تا سطح تولیدات خویش را به میزان قابل توجهی بالا برند. طی همین مدت بخش خصوصی موفق شد ۷۴۲ هزار فرصت شغلی ایجاد نماید که باآنکه ۸۰ هزار نفر کمتر از پیشبینی بوده اما بالاترین سطح چهار ماه اخیر است. نیل کاشکاری - مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در مینیاپولیس- گفته است رسیدن به اشتغال کامل به چند ماه دیگر زمان نیاز دارد.
مخالفت جمهوری خواهان با اجرایی شدن بسته حمایتی جدید سبب شده است تا جلوی آن موقتاً گرفته شود. ژانت یلن- وزیر خزانه داری- نگرانی ها از تبعات این بسته ۱.۹ تریلیون دلاری را بی مورد دانسته و گفته پیشنهاد رئیس جمهور بایدن که در بردارنده حمایت های زیادی از زیرساخت ها، مراقبت از کودکان و آموزش است در صورت اجرایی شدن سبب ایجاد تحولی شگرف در وضعیت نابرابری در جامعه خواهد شد. نگرانی ها از آثار منفی افزایش مالیات بر درآمد ثروتمندان بیشتر از حدی است که باید باشد.
در حالیکه خیلی از فعالان انتظار داشتند تا با احیای تقاضا شاهد ثبت یک رشد نیرومند دیگر در بخش صنعت بزرگترین اقتصاد جهان باشیم، موسسه مدیریت عرضه آمریکا اعلام نمود شاخص فعالیت کارخانجات این کشور تا آخر ماه آوریل به ۶۰.۷ واحد رسید که آشکارا از سطح ۶۴.۷ واحدی ثبت شده در ماه قبل فاصله گرفته است. از سوی دیگر با عنایت به کمبودهای پیش آمده در تأمین بعضی از مواد اولیه، متوسط رشد قیمت مواد صنعتی به بالاترین سطح خود از ماه ژوییه ۲۰۰۸ تابحال رسید.
مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در اروپا در گزارشی اعلام نمود که انتظار دارد میزان شیوع کرونا در قاره سبز تا یک ماه آینده کاهش پیدا کند. با این وجود نگرانی ها از ورشکستگی گسترده کسب و کارها کماکان به قوت خود باقی مانده است چون که در نتیجه محدودیت های کرونایی، این شرکت ها ناچار شده اند مقادیر زیادی استقراض کنند و در صورت تداوم نیافتن حمایت های دولت ها و بانکهای مرکزی، شمار بیکاران بالا خواهد رفت.
تابحال بیشتر از ۱۶۰ میلیون و ۷۵۹ هزار و ۱۷۷ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۳۳۷ هزار و ۸۹۳ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۹۷ هزار و ۵۲ نفر، برزیل با ۴۲۵ هزار و ۷۱۱ نفر، هند با ۲۵۷ هزار و ۱۹۶ نفر، مکزیک با ۲۱۹ هزار و ۳۲۳ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۶۴۰ نفر بوده است.
جف کاربونه - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه کرنرستون ولث - اظهار داشت: هر چند که وزیر خزانه داری آمریکا گفته است که برنامه پیشنهادی دولت برای اجرایی شدن یک بسه محرک بزرگ دیگر تأثیر شدیدی روی نرخ تورم ندارد اما انتظارات فعالان بازار به طرز آشکاری نسبت به شش ماه قبل عوض شده است. وضعیت رشد اقتصادی هم اکنون بهتر از چیزی است که فعالان را بترساند اما اگر شاهد کاهش سودآوری شرکت ها یا کاهش رشد باشیم، واکنش بورس شدید خواهد بود.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۳۲ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۳ هزار و ۸۱۶.۰۴ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۳۹ درصد ریزش تا سطح ۴۰۹۴.۲۱ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۲.۱۶ درصد کاهش در سطح ۱۳ هزار و ۹۹.۶۳ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۸۲ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۰۴.۶۳ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۱۵۰.۲۲ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۱۹ درصدی در سطح ۶۲۷۹.۳۵ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۲۳ درصد بالا رفت و به ۹۰۰۷.۷۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۶۱ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۱۴۷.۵۱ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۷۸ درصد بالا رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۲۳۱.۰۴ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۴۳ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۰۴۴.۵۵ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۷۳ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۷۰۴۴.۸۷ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۳۸ درصد افزایش به ۶۶.۳۱ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۱.۴۲ درصدی به ازای ۶۹.۵۸ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۷۵ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۲۳.۷۹ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۴۷ درصدی به ازای ۲۷.۲۶ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/02/24
13:00:02
0.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است