این پارلمان نشین ها از آن پارلمان نشین ها می گویند:

سلیمی: نمره عملكرد شوراهای پنجم پائین است

سلیمی: نمره عملكرد شوراهای پنجم پائین است به گزارش سیب پال مرکزی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به سبب ضعف در نحوه فعالیت و حجم بالای دستگیری و بازداشت اعضای شورای شهر در سراسر کشور، نمره عملکرد دوره پنجم شوراهای شهر بسیار پائین است.


حجت الاسلام علیرضا سلیمی در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه متاسفانه شورای شهر در کشور ما به شورای شهرداری تبدیل گشته است، اظهار نمود: بر طبق نص صریح قانون اساسی شورای شهر باید در مطالبی نظیر بهبود شرایط خدمات درمانی، بهداشت، آموزشی، عمرانی و... در شهرها ورود پیدا کند، اما آنچه که امروز مشاهده می نماییم فاصله گرفتن شورای شهر از وظایف و ماموریت هایی است که قانون اساسی بر عهده این نهاد مردمی قرار داده و امروز فقط به شورای شهرداری تبدیل گشته است.
وی در توضیح تبدیل شدن شورای شهر به شورای شهرداری اظهار داشت: از آنجاکه شهرداری ها درآمدهای هنفگتی دارند و گاهی برخی درآمدها بی حساب و کتاب است و گاها نظارت دقیقی بر آنها صورت نگرفته یا امکان نظارت دقیق بر اینگونه درآمدها وجود ندارد، پس شورای شهر بر اینطور درآمدها تکیه زده که ضعف بسیار بزرگی است و باید این نقیصه بعد از پنج دوره فعالیت شورای شهر برطرف و جبران شود.
وی با تاکید بر اینکه هدف پارلمان شهری کاهش تصدی گری است، اضافه کرد: شورای شهر نه فقط در کاهش تصدی گری موفق عمل نکرده است بلکه امروز یک مانع در توسعه و پیشرفت جوامع شهری به سبب فاصله گرفتن از وظایف قانونی خود شمرده می شود.
این نماینده مردم در خانه ملت در ادامه اظهار داشت: متاسفانه برخی اعضای شورای شهر با نحوه اداره شهر آشنا نیستند و گاهی دیده شده که در میان اعضای شورای شهر هستند کسانی که آشنایی کافی با قوانین حوزه مدیریت شهری و شهرداری و کارکرد کمیسیون هایی نظیر ماده ۵ و ماده ۱۰۰ و... ندارند و بعد از ورود به شورای شهر باید به آنها آموزش داده شود. عضو شورای شهری که با حوزه عمرانی، شهرسازی، معماری و... شهری آشنا نبوده و نامانوس است طبیعی است که توان کمک به اداره شهر را ندارد.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه شورای شهر جای سیاسی کاری نیست، اضافه کرد: متاسفانه سیاسی کاری ها در پارلمان شهری سبب سیاست زدگی شورای شهر شده و به کارکرد این نهاد لطمه وارد می کند، در صورتیکه شورای شهر ماهیتا نهادی غیرسیاسی بوده و یک مجموعه تخصصی، فنی و حرفه ای برای خدمت رسانی به شهروندان است، اما اعضای شورای شهر این نهاد را وارد بازی های سیاسی کرده اند تا بتوانند به پست های بالای مدیریت برسند.
وی اشاره کرد: یکی از لطمه هایی که متوجه شوراهای شهر است این است که اعضای شورا گاهی ابزار دست استانداران، معاونان استاندار و... قرار می گیرند و به سبب ناآگاهی به وظایف و عدم شناخت از کارکرد و فعالیت این نهاد از خود استقلال ندارند و باید دیگران برای آنها تصمیم بگیرند. در خیلی از شهرها معاونین عمرانی استاندار برای شورای شهر تصمیم گیری می کنند و اعضای شورا همیشه مقلد هستند.
حجت الاسلام سلیمی در پاسخ به این پرسش که دلیل دستگیری های گوناگون و بازداشت های مکرر برخی اعضای شورای شهر در سطح کشور چیست، اظهار داشت: نبود نظارت دقیق و کافی بر عملکرد و رفتار اعضای شورای شهر منجر به سو استفاده و تخلفات اعضای شورا می شود.
وی به مسئولیت خطیر اعضای هیات اجرائی و نظارت در احراز صلاحیت داوطلبان عضویت در شورای اسلامی شهر اشاره نمود و اظهار داشت: باید این دفعه سنگین به افراد امین سپرده شود. اعضای هیات اجرائی و نظارت با بررسی دقیق صلاحیت ها اجازه ندهند که افراد فاقد صلاحیت لازم و سست عنصر در معرض انتخاب مردم قرار گیرند.
وی به وضعیت آشفته اختلاس و رانت و به یغما رفتن میلیاردها تومان از بیت المال را نتیجه ورود افراد فاقد صلاحیت به شورای شهر دانست و اضافه کرد: در مجموع، عملکرد شورای شهر پنجم در سراسر کشور غیر قابل قبول بوده است و این میزان اختلاس، تخلف اقتصادی و حجم بالای دستگیری ها و بازداشت ها آبروی پارلمان شهری را برد و به حیثیت کشور لطمه وارد کرد و امیدواریم به نحوی عمل شود که در دوره ششم اتفاقات این چنینی صورت نگیرد.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی به اعتراضات برخی داوطلبان شورای شهر درباب عدم تائید صلاحیت آنان از طرف هیات های نظارت نیز اشاره نمود و اظهار داشت: پاسخ این اعتراضات واهی در سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب داده شد. این افراد باید پایبند به نظامات قانونی باشند و زیر سوال بردن اعضای هیات نظارت اشتباه است.
منبع:

1400/02/18
23:04:30
0.0 / 5
347
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , خدمات , سپرده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است