رئیس جمهوری دستور ترخیص فوری كالای اساسی را صادر كرد بعلاوه جزئیات

رئیس جمهوری دستور ترخیص فوری كالای اساسی را صادر كرد بعلاوه جزئیات به گزارش سیب پال به دنبال گزارشی که به تازگی از جانب معاونت اقتصادی دولت و با نظر دستگاههای مربوطه در ارتباط با موانع ترخیص کالاهای اساسی دپو شده به رئیس جمهوری اعلام شد، وی موافقت خویش را با پیشنهادات مطرح شده اعلام و دستور پیگیری و اجرا را صادر کرده است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، به تازگی طی جلسه معاونت اقتصادی دولت و دستگاههای مربوطه در حوزه تجارت، مشکلات و موانع اصلی در ارتباط با اظهار، ترخیص و انتقال کالاهای اساسی به بازار بخصوص کالاهای موجود در بندر امام خمینی (ره) مورد بررسی قرار گرفت و همراه با مجموعه ای از پیشنهادات به رئیس جمهوری اعلام گردید.
تازه ترین اعلام ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - به ایسنا از آن حکایت می کند که رئیس جمهوری دستور فوری بررسی و رفع مشکل رسوب کالاهای اساسی در بنادر و گمرک بخصوص بندر امام خمینی (ره) را صادر و با پیشنهادات مطرح شده در زمینه ارزی و همینطور موارد در ارتباط با وزارت خانه های صمت و جهاد کشاورزی و همینطور گمرک ایران موافقت کرده است.
وی در این رابطه ضمن اشاره به آخرین وضعیت آمار کالاهای اساسی در بنادر اظهار نمود که تا هشتم اردیبهشت ماه سالجاری جمع کالاهای اساسی شامل موجودی و کالای موجود در شناورهای پای اسکله و منتظر در لنگرگاه به بیشتر از ۵.۲ میلیون تن می رسد که حدود ۳.۸ میلیون تن آن در بندر امام خمینی (ره) دپو شده است که این مورد به صورت ویژه به رئیس جمهور اعلام شده بود.


لزوم تسریع در رویه تخصیص و تأمین ارز
ارونقی افزود: برپایه تصمیمات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که به تایید رئیس جمهور رسیده است قرار بر این شد تا در مورد موانع و مشکلات تأمین ارز، بانک مرکزی رویه تخصیص و تأمین ارز کالاهای اساسی را تسریع کند.
وی در ارتباط با وظایف محول شده به گمرک هم توضیح داد که گمرک ایران باید طی فراخوان به تمامی متقاضیانی که تمایل دارند از رویه اعتباری استفاده کنند اعلام نماید تا درخواست خویش را به بانک مرکزی عرضه و بانک هم به فوریت هم ظرف سه روز کاری از زمان اعلام نسبت به موافقت با درخواست اقدام نماید.
این مقام مسئول در گمرک ایران اظهار داشت: گمرک موظف است در اسرع وقت اطلاعات در ارتباط با ترخیص کالاها را به صورت برخط در سامانه جامع تجارت قرار دهد.


ترخیص ۹۰ درصدی تمدید گردید
وی همینطور ضمن اشاره به پیشنهاد عرضه شده در مورد ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی و موافقتی که رئیس جمهوری در این رابطه داشته، توضیح داد که پیشنهاد این بود که کارگروه تنظیم بازار مبحث مجوز ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی را که قبلا تا اسفندماه سال ۱۳۹۹ وضع کرده بود برای سالجاری هم تمدید کند که با موافقت رئیس جمهوری مقرر شد این تمدید صورت گرفته و ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی در صف تخصیص ارز بدون کد رهگیری بانک برای سالجاری هم صورت گیرد.
ارونقی خاطرنشان کرد: براین اساس گمرک ایران موظف است از متروکه کردن کالاهای اساسی که ترخیص درصدی شده است تا تعیین تکلیف نهایی این کالا جلوگیری کرده و این امکان را فراهم آورد تا جهت پیشگیری از فساد کالا نسبت به جایگزینی درصدی از کالاهای اساسی جدیدالورود به جای اقلام قبلی اقدام گردد.
به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، مشکلات تأمین و انتقال ارز ترجیحی، عدم صدور اعلامیه تأمین ارز به صورت اعتباری برای کلیه صاحبان کالا که با رویه اعتباری کالاهای اساسی را وارد بنادر و گمرک کرده اند، طولانی شدن زمان صدور مجوزهای قانونی، تطویل در صدور مجوز بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی، عدم وجود ناوگان حمل و نقل متناسب با موجودی کالاهای ترخیص قطعی شده و همینطور عدم تمکن مالی برخی صاحبان کالا جهت پرداخت حقوق ورودی از مشکلات اصلی اعلام شده در ارتباط با اظهار، ترخیص و انتقال کالاهای اساسی به بازار به رئیس جمهوری بود.1400/02/12
14:37:47
0.0 / 5
238
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است