دلار بالا رفت

دلار بالا رفت سیب پال: در واکنش به اخبار بازار کار آمریکا، ارزش دلار جهانی افزایش پیدا کرد.


به گزارش سیب پال به نقل از رویترز، در خبری خوب برای اقتصاد آمریکا خصوصاً در زمانی که نرخ تورم وضعیت نگران کننده ای دارد، شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری این کشور تا نیمه نخست ماه آوریل با ۷۷ هزار نفر کاهش نسبت به ماه قبل به ۵۴۷ هزار نفر رسید که این رقم، پایین ترین رقم ثبت شده طی ۱۱ ماه اخیر تا حالا شمرده می شود. طبق اعلام وزارت کار آمریکا، بیشترین میزان کاهش در تقاضای دریافت مزایای بیکاری مربوط به ایالت های نیویورک، فلوریدا، جورجیا و تگزاس بوده است.
بانک مرکزی اروپا در نشست ماه آوریل خود همانطور که انتظار می رفت اعلام نمود نرخ بهره را بدون تغییر در محدوده فعلی حفظ خواهدنمود. نرخ بهره منفی ۰.۲۵ درصدی فعلی در سطح منطقه یورو، پایین ترین نرخ بهره ثبت شده از زمان تشکیل این منطقه پولی بشمار می رود و بانک مرکزی علاوه بر حفظ این نرخ، از قصد خود برای ادامه برنامه عظیم خرید اوراق قرضه آگاهی داده که تا مارس ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت و اعتبار تخصیص یافته به آن هم چیزی در حدود ۱.۸ تریلیون یورو است.
کرونا کماکان روی بخش بزرگی از توان اقتصادی اروپا سایه افکنده است. در آلمان مردم در برلین مقابل پارلمان تجمع کردند تا نسبت به تداوم محدودیت های کرونائی و سیاست های سختگیرانه دولت اعتراض کنند. نتایج نظرسنجی های جدید حاکی از آنست که محبوبیت حزب حاکم به یکی از پایین ترین سطوح ۱۰ سال اخیر رسیده است. در انگلیس نیز بوریس جانسون- نخست وزیر این کشور- هشدار داده است که سیر نزولی شیوع ویروس کرونا در این کشور ممکنست بسادگی معکوس و کشور با موج سوم کرونا مواجه شود.
سناتور ارشد جمهوری خواه از حمایت سنا از اقدامات لازم برای بازگشت سریع تر به حالت عادی آگاهی داده و افزوده است بدون به جریان افتادن مجدد جریان سرمایه ای و اصلاحات ساختاری خصوصاً در حوزه مالیاتی، احیای رقابت پذیری کار دشواری خواهد بود. تیم اسکات همین طور ضمن اعتراف به نتایج سنگین ویروس کرونا بر عملکرد بزرگ ترین اقتصاد جهان در نیمه دوم سال قبل اظهار داشت: ما امسال نه فقط شاهد رشدهای دو رقمی خواهیم بود بلکه شاید نظیر آن طی یک قرن اخیر دیده نشده است.
جذابیت دارایی های دلاری خصوصاً در صورتیکه بانک مرکزی آمریکا بر سر دوراهی افزایش نرخ بهره یا حفظ آن در سطح فعلی قرار گرفته، در نظر معامله گران کمرنگ تر شده است. چشم انداز صعودی بودن تورم در کنار احتمال رونمایی از بسته های حمایتی تریلیون دلاری دیگر توسط دولت بایدن همچون دلایلی است که معامله گران را به این نتیجه رسانده که انتظار دلاری به نیرومندی دلار سال ۲۰۱۹ در کوتاه مدت را نداشته باشند. تزریق نقدینگی به بازار حجم دلار در بازارهای مالی به میزان قابل توجهی بالا رفته است.
تورم در اروپا نیز صعودی بوده است تا جایی که متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به مارس با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۱.۳ درصد رسید تا نرخ تورم باردیگر در راه رسیدن به سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه قرار گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ بطور متوسط ۱.۷ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۳ درصد بیشتر شده است. مقرر است بانک مرکزی اروپا در هر ماه ۲۰ میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی را خریداری کند.
انتقادات از تداوم سیاست های حمایتی دولت بایدن از اقتصاد آمریکا رو به افزایش است. لری کودلو- مشاور اقتصادی ترامپ- با اعلان اینکه افزایش نرخ مالیات ها تاثیر زیادی روی کاهش سرعت رشد اقتصادی آمریکا در آینده خواهد داشت، اظهار داشت: اقتصاد ما هم اکنون مثل فردی است که تب و لرز دارد و حالا بایدن با طرح هایش می خواهد یک پتوی خیس روی او بیندازد! برنامه دولت، جلوی میلیون ها اشتغال زایی را خواهد گرفت و آنها باید از این رفتار خود خجالت بکشند. تنها با تغییر این رویکردها به رشد بالا خواهیم رسید.
دلار از شروع سال جاری میلادی تحت فشار سنگینی قرار داشته اما انتظار کارشناسان بازار ارز این است که رفته رفته دلار به روزهای اوج خود خصوصاً در نیمه دوم سال بازگردد. بازدهی دلار در دو هفته نخست آوریل بازدهی کمتری از متوسط سالانه خود داشته است با این وجود باتوجه به افزایش خطر های موجود بر سر راه اقتصاد جهانی تمایل معامله گران به دارایی های پرریسک کاهش یافته و یک دفعه دیگر رویکرد احتیاطی بر رفتار آنها حکمفرما شده است. این مساله در بین مدت به نفع ارزهای امن خواهد بود.
روند واکسیناسیون در بعضی از کشورها به دنبال انتشار گزارشاتی از آثار زیانبار آنها روی تعدادی از دریافت کنندگان، گرفتار بی نظمی شده است. در آمریکا استفاده از واکسن جانسون اند جانسون به حال تعلیق درآمده و برنامه قبلی برای صادرات این واکسن به اروپا نیز ملغی شده است. دانمارک نیز بعد از مشاهده چنین مورد لخته شدن خون، بعنوان اولین کشور جهان استفاده از واکسن آسترا زنکا را کنار گذاشت. وزارت بهداشت هند نیز بعد از دریافت برخی گزارشات، واکسن روسی اسپوتنیک را تایید کرده تا استفاده از آنرا شروع کند.
در صورتیکه انتظار می رفت بانک مرکزی آمریکا در نتیجه افزایش تورم دست به تغییر نرخ بهره بزند، رئیس این بانک در اظهارات تازه ای این مساله را منتفی دانسته و گفته حس ما این است که حالا درست در نقطه ای قرار داریم که رشد اقتصادی خودرا شروع نماییم. در ماه های آتی میزان اشتغال زایی و رشد اقتصادی ما سریع خواهد شد. در نیمه دوم امسال شاهد ثبت رشدهایی خواهیم بود که بسیار نیرومند خواهند بود و من انتظار آنرا ندارم که دلیل قانع کننده ای برای تغییر نرخ بهره بیابیم.
تا حالا بیش از ۱۴۵ میلیون و ۱۰۵ هزار و ۳۲۷ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۷۹ هزار و ۵۱۶ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۵۸۳ هزار و ۵۴۵ نفر، برزیل با ۳۸۱ هزار و ۶۸۷ نفر، مکزیک با ۲۱۳ هزار و ۵۹۷ نفر، هند با ۱۸۶ هزار و ۶۱۳ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۳۴۵ نفر بوده است.
سیمون هاروی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه مونکس یوروپ - اظهار داشت: بازارها هنوز به قطعیت درباب مسیر آینده نرسیده اند، چونکه اطلاعات دریافتی معمولا کم و متناقض است. تا وقتی که تصویر روشنی از اقتصاد و تصمیمات آتی فدرال رزرو نداشته باشیم حدس این که چه مسیری پیش روی دلار خواهد بود کار اسانی نیست. اگر بانک مرکزی آمریکا در عمل نشان دهد که تمایل دارد فضای مطلوب مالی برای کارهای اقتصادی را حفظ کند شاهد صعود دلار به قله های بالاتر خواهیم بود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲۶ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۱.۳۶۸ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۸۸ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۶۹ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۸۳ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۹ درصد پایین رفت.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۸ درصد افزایش به ۱۰۸.۱۲۳ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۹۰ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۹۰ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/02/03
13:16:22
0.0 / 5
477
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است