سازندگان مسكن مدعی هستند

دلالان سیمان هرچقدر تیغشان ببرد می برند

دلالان سیمان هرچقدر تیغشان ببرد می برند بازار سیمان بنا بگفته نمایندگان مجلس و فعالان صنعت ساختمان به حال خود رها شده و در صورتیکه تولیدکنندگان سیمان بر روی افزایش حدود 25 درصدی قیمت سیمان، تفاهم کردند که باید هر پاکت سیمان 20 تا 24 هزار تومان باشد، نرخهایی که در بازار فروخته می شود حدودا دو برابر است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، بخش ساخت و ساز کماکان از قیمتهای نامتعارف سیمان رنج می برد و این در شرایطی است که ۳۰ فروردین ماه ۱۴۰۰ انجمن کارفرمایان صنعت سیمان برمبنای جلسه ۱۵ فروردین ماه مدیران عامل شرکتهای سیمان، قیمتها را ۲۵ تا ۲۶ درصد افزایش داد. بدین سبب قیمت درب کارخانه هر تن سیمان کیسه ای ۵۰ کیلویی تیپ ۲ و پوزولانی ۴۲۸ هزار تومان و هر تن سیمان کیسه ای ۵۰ کیلویی تیپ ۵ به مبلغ ۴۳۵ هزار تومان خواهد بود. نرخ سیمان فله تیپ ۲ و پوزولانی نیز ۳۰۸ هزار تومان و تیپ ۵ به مبلغ ۳۱۵ هزار و ۵۲۱ هزار تومان قیمت گذاری شد. به این مبالغ ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده تعلق می گیرد.
سیمان درب کارخانه پاکتی ۲۱ هزار تومان، درب کارگاه ۴۵ هزار تومان!
طبق این اطلاعیه هر پاکت سیمان ۵۰ کیلویی تیپ ۵ (که بیشتر مورد استفاده سازندگان قرار می گیرد) درب کارخانه ۲۱ هزار و ۷۵۰ تومان خواهد بود که با احتساب ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده باید ۲۳ هزار و ۷۰۷ تومان باشد. اما سازندگان می گویند که سیمان پاکتی ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان به دستشان می رسد. نمایندگان مجلس نیز علت نابسامانی بازار سیمان را رها شدن این بازار به دست واسطه ها و دلالان می دانند. از گوشه و کنار هم شنیده می شود که خرده فروشان سیمان هرچقدر تیغشان ببُرد می بُرند!
انجمن سیمان می گوید که قیمت خرده فروشی هر پاکت سیمان تیپ ۵ باید ۲۳ هزار و ۷۰۷ تومان باشد. اما یکی از سایتهای فروش سیمان را که نگاه می نماییم، قیمت خرده فروشی سیمان درجه ۱ خاکستری را پاکتی ۴۳ هزار تومان تعیین کرده است.

هنوز سال شروع نشده نوسان قیمت سیمان و فولاد در شرایطی به بازار ساخت و ساز سایه افکنده که ظاهرا بالاخره دولت پذیرفته که قیمت تمام شده مسکن ملی را افزایش دهد. با آنکه هنوز مسئولان وزارت راه و شهرسازی درباب افزایش قیمت هر متر واحد طرح اقدام ملی مسکن از ۲.۷ میلیون به ۴.۹ میلیونی تومان اظهارنظری نکرده اند، رشد ۷۹ درصدی قیمت برمبنای برآورد سازمان برنامه و بودجه، قطعی خواهد بود.
در صورتجلسه مدیران عامل ۲۰ کارخانه سیمان که ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ در محل انجمن سیمان برگزار شده علت افزایش قیمت سیمان، رشد هزینه ها همچون حقوق و دستمزد، سوخت مصرفی حمل و نقل و کیسه های سیمان عنوان شده است.
انجمن سازندگان یک چیز می گوید؛ سازندگان چیز دیگر
در قسمتی از اطلاعیه انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان خطاب به مدیران عامل شرکتهای سیمان خاکستری عضو انجمن نیز آمده است: «نظر به اینکه انجمن سیمان به استناد تعهد ستاندن شده در صورتجلسه فوق الاشاره و به نماینگی از جانب صنعت سیمان متعهد به ایجاد تعادل در بازار و تامین کمبود سیمان گردیده است، پس مقتضی است با تشکیل منظم جلسات کارگروههای استانی و با هماهنگی انجمن نسبت به تامین سیمان مورد نیاز (مصارف مردمی ـ پروژه های ساختمانی ـ صنایع سیمان بر) اقدام و از تحویل سیمان به دلالان جدا خودداری فرمایند».
با این وجود سازندگان مسکن مدعی هستند که کارخانجات سیمان اولویت را بر صادرات قرار داده اند و سیمان را قطره چکانی به بازار داخلی تزریق می کنند. انحصار در بازارهای سیمان و فولاد ظاهرا قرار نیست دست از سر بخش ساخت و ساز بردارد. بازار فولاد هم در ایام اخیر گرفتار نوسان شده و قیمت میلگرد که تا چند هفته قبل حدودا کیلویی ۱۳ هزار تومان به کیلویی ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.
دلالان، میدان دار بازار مصالح ساختمانی هستند
یک نماینده مجلس درباره افزایش قیمت سیمان گفته است: مسئول کنترل قیمت مصالح ساختمانی وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده که بارها در ارتباط با این مساله در کمیسیون عمران مجلس جلسه برگزار کردیم. متاسفانه وزیر صمت نه فقط هیچ اقدامی برای کنترل قیمت مصالح ساختمانی نکرده بلکه بازار را کاملا رها کرد تا امروز دلالان و واسطه گران میدان دار و تعیین کننده قیمت باشند.
اقبال شاکری با اشاره به اینکه برخی سودجویان، افزایش قیمت مصالح ساختمانی را بهانه ای برای افزایش قیمت مسکن می کنند، اشاره کرد: افزایش قیمت سیمان و فولاد تاثیر چندانی بر قیمت تمام شده مساکن نخواهد داشت پس این مساله از جانب سودجویان، ذی نفعان و مافیای مسکن مطرح شده و به مردم آدرس غلط می دهند از طرفی برخی مسئولان نیز کم کاری خودشان را در مدیریت بازار مسکن به حساب افزایش قیمت مصالح می زنند و به نحوی عنوان می کنند که تنها دلیل افزایش قیمت مساکن همین رشد نرخ مصالح ساختمان است.
عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه بی نظمی در وزارت صمت سبب شده، شبکه دلال و واسطه قیمت سیمان را بالا برند تصریح کرد: وزارت صمت حتی قادر نیست سامانه فروشی طراحی کند تا قیمت محصولات از درب کارخانه تا زمان تحویل به مصرف کننده شفاف باشد. در صورتیکه جوانان تحصیل کرده کشورمان به آسانی این سایت را طراحی می کردند.
شاکری اظهار داشت: عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا تاثیری بر کاهش قیمت این محصولات ندارد. کمیسیون عمران بارها وزیر صمت را دعوت کرده و درباب نابسامانی بازار مصالح ساختمانی از وی توضیح خواسته است اما تمامی برخورد ها و برنامه ریزی ها در مدیریت وزیر هیچ تاثیری نداشت.1400/02/02
13:06:48
0.0 / 5
380
تگهای خبر: ارز , بازار , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است