شرط كاهش قیمت ها در بازار خودرو

شرط كاهش قیمت ها در بازار خودرو سیب پال: در حالی که عرضه خودرو در بورس از طرف کمیسیون صنایع مجلس به تصویب رسیده است، یک تحلیلگر اقتصادی معتقد می باشد که این اقدام رانتی است و تنها راه نجات بازار خودرو، رقابتی کردن فضا برای خودروسازان است که با آزاد شدن واردات خودرو با تعرفه پایین محقق می شود.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، کمیسیون صنایع مجلس روز گذشته از تصویب عرضه خودرو در بورس کالا آگاهی داد که طبق این مصوبه، خودروسازان باید خودرو های تعیین شده توسط شورای رقابت را فقط بوسیله بورس کالا عرضه کنند و قیمت پایه عرضه خودرو در بورس توسط شورای رقابت تعیین می شود.
همچنین، مابه التفاوت حاصله از قیمت مصوب شورای رقابت و فروش خودرو ها در بورس کالا، در اختیار نهضت قطعه سازی و خرید تجهیزات حمل و نقل عمومی قرار می گیرد.
در این حوزه، میثم هاشم خانی - کارشناس اقتصادی- در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه کشوری در دنیا وجود ندارد که خودرو همزمان دو قیمت داشته باشد و در بورس عرضه گردد، اظهار نمود: ساختار بازار خودرو از سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ حدودا پنج برابر کل یارانه نقدی سالانه رانت به وجود آورده است که سواستفاده های زیادی از این بابت صورت گرفت.
وی ادامه داد: نه فقط قبل از این کشوری قصد عرضه خودرو را نداشته است بلکه در آینده هم این کار را انجام نمی دهد اما اگر ما می خواهیم بر این اقدام اشتباه پافشاری نماییم، یک مسئله پیش می آید که مازاد پولی که باقی می ماند، چه می شود، برای اینکه شورای رقابت یک قیمتی را برای خودرو تعیین می کند که در بورس با قیمت بیشتری متقاضایی دارد و باید مشخص شود که مابه تفاوت این دو قیمت را چه کنیم؟
این تحلیلگر اقتصادی افزود: پیشنهاد مجلس این است که این پول برای نهضت قطعه سازان و خرید تجهیزات حمل و نقل عمومی صرف شود که تجربه چند دهه نشان می دهد، نه فقط این پول به بخش حمل و نقل عمومی کشور پرداخت نشده بلکه بودجه جاری این بخش نیز از بین رفته است.
هاشم خانی اضافه کرد: درباره نهضت قطعه سازان نیز این سوال پیش می آید که مشکل قطعه سازان چیست که باید این پول به آنها داده شود؟ مشکل قطعه سازان این است که خودروسازان زیان ده شدند و نمی توانند پول آنها را بدهند. در حالت عادی بجای اینکه پول را به خودروسازان بدهیم تا آنها بدهی خود به قطعه سازان را پرداخت کنند، تصمیم گرفته می شود تا این پول به چه قطعه سازی داده شود یا نشود.
وی با اشاره به اینکه قطعه سازان از این به بعد بجای ارتقای کیفیت محصولات خود، تلاش می کنند تا به آن پول دست یابند، اظهار داشت: برای بهبود اوضاع بازار خودرو در کشور باید اجازه داده شود تا خودرو با تعرفه پایین وارد شود، از این طریق قیمت ها با ثبات، یکنواخت و شفاف برای همه نه فقط کسانی که در بخت آزمایی برنده می شوند، کاهش پیدا می کند و سواستفاده هایی هم صورت نمی گیرد.
این کارشناس اقتصادی در آخر با تاکید براینکه تنها راه حل مناسب برای خودرو این است که شورای رقابت قیمت را تعیین نکند و عرضه و تقاضا در بازار تعیین کند، بیان کرد: به جهت اینکه مانع گران فروشی خودرو شویم باید خودروسازان رقیب داشته باشند که این امر هم با آزادسازی واردات خودرو محقق می شود.
منبع:

1400/01/31
19:21:40
0.0 / 5
591
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است