تكلیف سود سپرده‎های بانكی درسال 1400 روشن شد

تكلیف سود سپرده‎های بانكی درسال 1400 روشن شد به گزارش سیب پال ایسنا نوشت: قبل از این وزیر اقتصاد به بانک ها تاکید کرده بود که سودهای مصوب بانکی را رعایت نمایند، برای اینکه در غیر اینصورت آنها جریمه مالیاتی می شوند. حالا رئیس کل بانک مرکزی نیز اعلام نموده بانک ها باید به نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار پایبند باشند و معاونت نظارت بانک مرکزی با تخلفات برخورد خواهدنمود.


رعایت نکردن نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار توسط بانک ها همیشه محل بحث بوده به صورتی که بیشترین تخلف بانک ها در زمینه سود است. دراین زمینه با ورود به سال جاری وزیر اقتصاد بانک ها را موظف به رعایت دقیق نرخ های سود سپرده و تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار کرده و به آنها اخطار داده است که نرخ های بالاتر از جز هزینه های قابل قبول مالیاتی محسوب نمی شوند و سازمان امور مالیاتی را مطابق گزارش سازمان حسابرسی موظف به انجام اقدام مورد نظر دانسته است. به عبارت دیگر، از این پس تخلفات بانک ها در زمینه سودهای بانکی، برای آنها درآمد محسوب و مالیات درآمد کسب شده از بانک ها ستاندن خواهد شد و دیگر بانک ها نمی توانند درآمدزایی نامتعارفی از سودهای بانکی داشته باشند.
علاوه براین، بتازگی نیز همتی پایبندی بانک ها به نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار تاکید کرده و گفته است که لازم است دراین زمینه معاونت نظارت بانک مرکزی، نظارت خودرا تشدید و با بانک هایی که نرخ ها را رعایت نمی کنند، برخورد لازم را به عمل آورد. با این تفاسیر، برنامه مسئولان برای سود بانکی این است که فعلا سود سپرده و تسهیلات بانکی را نه فقط تغییر ندهند بلکه نظارت های بیشتری بر بانک ها برای رعایت سودهای مصوب شورای پول و اعتبار داشته باشند؛ به شکلی که طبق گفته دژپسند باتوجه به شرایط طبیعی است که سودهای بانکی تغییر کنند اما این امر باید به تدریج صورت گیرد. گفتنی است؛ سود مصوب برای سپرده های یک ساله ۱۶ درصد و دو ساله ۱۸ درصد و سقف سود تسهیلات ۱۸ درصد تعیین شده است. ۲۲۳۲۲۹


منبع:

1400/01/30
20:38:41
0.0 / 5
391
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است