یك كارشناس بازار سرمایه:

بانك ها عامل اصلی ریزش بورس هستند

بانك ها عامل اصلی ریزش بورس هستند به گزارش سیب پال البرز یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: دوره های صعود، نزول و رکود در بورس دائمی نیست و شاخص پس از هر بار صعود، افت کرده به ثبات رسیده و باردیگر رشد کرده است.همایون دارابی در گفت و گو با ایسنا، در مورد وضعیت بازار سرمایه ضمن اشاره به اینکه بورس در این زمان قربانی سیاست های غلط نرخ بهره و سیاست های بانک مرکزی شده است، اظهار داشت: با نرخ بهره ۱۸ تا ۲۱ درصدی کنونی هیچ فعالیت اقتصادی توجیه پذیر نیست و این روند مانند یک شیر، جریان نقدینگی را به روی بخش های تولید و سرمایه گذاری قطع کرده است.

دارابی با اشاره به اینکه با نرخ بهره ۱۸ تا ۲۱ درصدی بیشتر سرمایه گذاران ترجیح می دهند پول خویش را به جای سرمایه گذاری در تولید به بانک ها بسپارند و بدون دردسر سود آنرا دریافت نمایند، اضافه کرد: در حال حاضر بانک ها با انباشت سپرده مواجهند و ماهیانه نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به سپرده های بانکی سود پرداخت می کنند. با اضافه شدن این میزان نقدینگی به اقتصاد کشور از هم اکنون باید در مورد تأثیرات ویرانگر آن همچون گرانی در آینده اخطار داد.

وقتی بانک ۲۱ درصد سود می دهد چه کسی به دنبال تولید می رود؟!

وی اظهار داشت: یک تولید کننده در اقتصاد ایران به زحمت می تواند سالانه بین هشت تا ۱۲ درصد از سرمایه گذاری خود سود دریافت کند ازاین رو وقتی سود بانکی ۱۸ تا ۲۱ درصد باشد سرمایه گذاری در تولید توجیه ندارد و سرمایه گذار سرمایه خویش را به بانک می سپارد که این وضعیت را در کمبود تولید و در نتیجه گرانی ماه های گذشته شاهد بودیم اما در ماههای آینده علاوه بر گرانی ناشی از کمبود تولید یک موج گرانی به علت ورود ماهیانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی متعلق به سود سپرده های بانکی را هم شاهد خواهیم بود.

دارابی اظهار داشت: بعنوان مثال اگر در ونزوئلا یک مرغ مثلاً ۱۰۰ میلیون پزو معامله می شود به این علت است که هم کمبود تولید مرغ وجود دارد و هم پول و نقدینگی در اقتصاد زیاد است. ما حالا در فاز کمبود کالا هستیم و با این روند در ماههای آینده مازاد پول هم به آن اضافه خواهد شد. امیدواریم پیش از اینکه مازاد پول به نقدینگی اضافه شود این جریان متوقف و نرخ بهره کاهش پیدا کند.

سود بانکی در ۱۰ کشور دنیا منفی و در اغلب کشورها صفر شده است

این کارشناس بازارهای مالی در پاسخ به اینکه نرخ بهره باید چقدر تعیین شود تا این مشکلات در اقتصاد به وجود نیاید اظهار داشت: همانطور که اشاره شد سود سالانه حاصل از یک فعالیت اقتصادی و تولید در کشور بین هشت تا حداکثر ۱۲ درصد است ازاین رو نرخ بهره باید کمتر از این رقم باشد تا فعالیت اقتصادی مقرون به صرفه شود.

وی در مورد تجربه های سایر کشورهای جهان هم تصریح کرد: حالا در بیشتر از ۱۰ کشور دنیا نرخ بهره منفی شده و یعنی بانک در ازای نگهداری پول از مشتریان کارمزد می گیرد اما به صورت کلی در اغلب اقتصادهای دنیا نرخ بهره بخصوص به خاطر کرونا نزدیک به صفر است.

دارابی افزود: در یک معادله اقتصادی نرخ بهره معمولاً یک چهارم نرخ تورم در نظر گرفته می شود ازاین رو طبق این معادله وقتی تورم در ایران ۳۰ درصد عنوان می شود نرخ بهره هم باید کمتر از هشت درصد باشد این در شرایطی است که نرخ بهره ۲۰ درصدی معادل تورم ۸۰ درصدی است.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه از سالهای گذشته هیچ دولتی در ایران سیاست های اقتصادی پیوسته و مدونی نداشته و تصمیمات اقتصادی بیشتر ناشی از نظر شخصی سیاستگذاران بوده است، اظهار داشت: این دولت در اقتصاد کارهایی را انجام داده که باورکردنی نیست.

بورس مثل ققنوس از خاکستر بلند می شود

دارابی در مورد تاثیر بازگشت ایران و آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک و احیای برجام بر اقتصاد و اینکه آیا این اتفاق می تواند جلوی موج گرانی را گرفته و به تثبیت شرایط منجر شود هم اظهار داشت: به نظر من تحریم هایی که مقرر است با برجام رفع و منابعی که مقرر است به کشور بازگردد پنج درصد مشکلات ما را حل کند و امروز بیشتر از برجام به وجود عقلانیت در سیاست های اقتصادی نیاز داریم که امیدواریم در دولت بعد به وجود بیاید.

وی در مورد مشکلاتی که طی چند ماه اخیر گریبانگیر بورس شده و اینکه در وضعیت فعلی چه سرنوشتی در انتظار بورس است هم اظهار داشت: بورس همیشه مثل ققنوس از خاکستر بلند شده و رشد کرده است. دوره های صعود، نزول و رکود در بورس دائمی نیست و شاخص پس از هر بار صعود، افت کرده به ثبات رسیده و باردیگر رشد کرده است. ازاین رو به سهامداران سفارش می شود صبوری کنند و انتظار داشته باشند پس از انتخابات سیاست های عقلانی به اقتصاد باز گردد.

منبع:

1400/01/29
14:26:29
0.0 / 5
560
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است