دلار حمایت ۹۲ واحدی را از دست داد

دلار حمایت ۹۲ واحدی را از دست داد سیب پال: شاخص دلار بعد از دو هفته باردیگر به زیر 92 واحد رفت.


به گزارش سیب پال به نقل از رویترز، در صورتیکه انتظار می رفت بانک مرکزی آمریکا در نتیجه افزایش تورم دست به تغییر نرخ بهره بزند، رئیس این بانک در اظهارات تازه ای این مساله را منتفی دانسته و گفته است: حس ما این است که حالا درست در نقطه ای قرار داریم که رشد اقتصادی خودرا شروع نماییم. در ماه های آتی میزان اشتغال زایی و رشد اقتصادی ما سریع خواهد شد. در نیمه دوم امسال شاهد ثبت رشدهایی خواهیم بود که بسیار نیرومند خواهند بود و من انتظار آنرا ندارم که دلیل قانع کننده ای برای تغییر نرخ بهره بیابیم.
عملکرد دلارمقابل دیگر ارزها کماکان تحت تاثیر اخبار مربوط به بسته های محرک دولت بایدن، روند واکسیناسیون و نیز بازدهی اوراق قرضه وزارت خزانه داری باقی مانده است. جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا- در مصاحبه ای تایید کرده است که نگرانی از اوج گیری تورم بر روی تصمیمات معامله گران در بازارهای مالی تاثیر گذاشته است اما به تدریج ثبات بیشتری در بازارها حاکم خواهد شد و امید می رود که وضعیت بازار اوراق و همین طور موقعیت دلار در مقابل دیگر ارزهای مهم جهانی در وضعیت بهتری قرار گیرد.
در صورتیکه انتظار می رود رشد اقتصادی بیشتر کشورهای جهان امسال به میزان قابل توجهی بهتر از ارقام ناامیدکننده فصل قبل باشد، نتیجه ارزیابی صورت گرفته توسط دانشگاه اقتصاد روسیه نشان میدهد رهایی کامل اقتصاد جهانی از نتایج کرونا و بازگشت سطوح تولید به زمان پیش از شروع بحران تا اختتام امسال محقق نخواهد شد و باتوجه به شروع موج جدیدی از شیوع بیماری در خیلی از کشورهای جهان، روی زنجیره تامین و به تبع آن روی نرخ رشد اقتصادی کشورها در سال آینده تاثیر منفی خواهد داشت. این گزارش از تشدید قرنطینه ها و یکسان نبودن میزان توزیع واکسن در کشورها از ریسک های جدید کرونا نام برده است.
صندوق بین المللی پول از بانکهای مرکزی در سراسر جهان خواست تا به خاطر کمک به تقویت رشد اقتصادی خود و جهان در بین مدت، در انتخاب سیاست های حمایتی خود نهایت دقت را خرج دهند چونکه اشتباه دراین زمینه می تواند زمینه ساز نوسانات مالی و ریسک های جدیدی برای بازارهای پولی و مالی شود. این در حالیست که باتوجه به باقی ماندن رشد اقتصادی در سطح ضعیف، بانکهای مرکزی بر سر دوراهی افزایش مجدد نرخ بهره و انضباط بیشتر مالی برای مقابله با تورم و یا حفظ نرخ های بهره در سطوح پایین فعلی قرار دارند.
افزایش پی در پی بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه داری آمریکا موجب شد تا رابرت کاپلان- رئیس دفتر منطقه ای فدرال رزرو در دالاس- به معامله گران اطمینان دهد با بازگشت تدریجی کارهای اقتصادی به سطح پیش از کرونا، وضعیت بازار اوراق قرضه نیز سر و سامان بگیرد. کاپلان افزایش اخیر بازدهی اوراق را نشانه ای از سلامت بازارهای مالی آمریکا دانست و اضافه کرد: به هیچ وجه چیزی برای نگرانی وجود ندارد. باتوجه به روند خوب واکسیناسیون و احیای تقاضا، پیش بینی ما این است که امسال رشد اقتصادی خوبی داشته باشیم. بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه داری آمریکا هفته گذشته برای اولین بار در یک سال اخیر از ۱.۷۵ درصد عبور کرد.
با ادامه فاصله گرفتن صادرات از واردات بزرگ ترین اقتصاد جهان، کسری تراز حساب تجاری آمریکا در ماه فوریه با رسیدن به ۷۱.۱ میلیارد دلار به بالاترین سطح تاریخی ماهانه ثبت شده خود رسید. این کسری که ۳.۳ میلیارد دلار بیشتر از کسری ثبت شده ماه قبل و ۰.۶ میلیارد دلار بیشتر از سطح مورد انتظار بود بعد از آن رقم خورد که مجموع رقم صادرات آمریکا در این ماه با کاهش ۲.۶ درصدی نسبت به ماه قبل به ۱۸۷.۳ میلیارد دلار رسید. از جانب دیگر واردات نسبت به ماه قبل تنها ۰.۷ درصد کم شد و به ۲۵۸.۳ میلیارد دلار رسید. چین کماکان شریک اصلی تجاری آمریکا مانده است.
با افزایش سرعت واکسیناسیون در آمریکا، شاخص خوشبینی به اقتصاد این کشور در ماه آوریل به ۵۶.۴ واحد رسید که این رقم در مقایسه با ماه پیش از آن ۱.۸ واحد افزایش نشان میدهد. همین طور شاخص شش ماهه چشم انداز اقتصادی آمریکا که بیان کننده رویکرد فعالان اقتصادی نسبت به افق اقتصادی میان مدت این کشور است نیز طی این مدت با افزایش قابل توجه ۵.۱ درصدی به ۵۵.۹ درصد رسید. آمریکا حالا به اولین کشوری در جهان تبدیل گشته که بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از جمعیت خودرا واکسینه کرده است. این روند تا اختتام امسال تکمیل می شود.
سخنان وزیر خزانه داری آمریکا بار دیگر نگرانی ها از طولانی تر شدن نتایج ویروس کرونا را افزایش داده است. ژانت یلن با اعلان اینکه در همکاری با صندوق بین المللی پول و بانک جهانی از کشورها خواهد خواست تا در روند احیای رشد اقتصادی جهان مشارکت فعال تری داشته باشند، اضافه کرد: هنوز برای آن که بگوییم بر همه گیری غلبه کرده ایم خیلی زود است. یلن اضافه کرد: تنها به کمک یک سیستم مالیاتی پایدار می توانیم از تامین مالی لازم برای پاسخ گویی به نیازهای اساسی اقتصاد در زمان مواجهه با بحران های این چنینی مطمئن باشیم.
همانطور که پیش تر انتظار می رفت، نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان تا اختتام ماه مارس باز هم کاهشی شد و رقم ۶.۰ درصد را ثبت نمود. این نرخ بیکاری که ۰.۲ درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول ۱۲ ماه اخیر است. از آوریل پارینه که نرخ بیکاری آمریکا با رسیدن به ۱۴.۸ درصد رکوردشکنی کرد، روند نزولی نرخ بیکاری آمریکا ادامه داشته است. طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با کاهشی محسوس نسبت به ماه قبل به ۹ میلیون و ۷۱۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد که ۱۸۴ هزار نفر کمتر از ماه قبل است.
تا حالا بیش از ۱۳۷ میلیون و ۵۸۵ هزار و ۵۲ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۹۶۴ هزار و ۲۶ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۵۷۶ هزار و ۵۲۳ نفر، برزیل با ۳۵۵ هزار و ۳۱ نفر، مکزیک با ۲۰۹ هزار و ۷۰۲ نفر، هند با ۱۷۱ هزار و ۲۰۵ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۱۰۰ نفر بوده است.
سیمون هاروی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه مونکس یوروپ - اظهار داشت: بازارها هنوز به قطعیت درباب مسیر آینده نرسیده اند، چونکه اطلاعات دریافتی معمولا کم و متناقض است. تا وقتی که تصویر روشنی از اقتصاد و تصمیمات آتی فدرال رزرو نداشته باشیم حدس این که چه مسیری پیش روی دلار خواهد بود کار اسانی نیست. اگر بانک مرکزی آمریکا در عمل نشان دهد که تمایل دارد فضای مطلوب مالی برای کارهای اقتصادی را حفظ کند شاهد صعود دلار به قله های بالاتر خواهیم بود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲۹ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۱.۸۷ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۸۵ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۴ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۷۴ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۷ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۹ به ۱.۱۹۳ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۲۱ درصد کاهش به ۱۰۹.۱۶۶ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۰۹ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۴۳ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/01/25
21:32:25
0.0 / 5
383
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است